$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

AB ülkeleri mali kurallarını belirliyor

27 AB ülkesinin maliye bakanları Brüksel’de uzlaştı. Buna göre, AB anlaşmalarında yer alan üye ülkelerin bütçe açıkları GSYH’lerinin yüzde 3’ünü, kamu borçlarının da GSYH’lerinin yüzde 60’ını geçmemesi referans değerleri değiştirilmeyecek.

AB ülkeleri mali kurallarını belirliyor
  • 14.03.2023

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, üye 27 ülkenin maliye bakanlarının Brüksel’de gerçekleştirdiği toplantı bitiminde açıklama yayımladı.

Açıklamada, AB anlaşmaları çerçevesinde üye ülkelerin ekonomi ve maliye politikalarını ortak bir konu olarak gördükleri ve koordine edecekleri anımsatıldı.

Üye ülkelerin mali çerçeve reformuna ilişkin temel yönelimleri kabul ettiklerine dikkati çekilen açıklamada, AB anlaşmalarında yer alan üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’lerinin yüzde 3’ü, kamu borçlarının da GSYH’lerinin yüzde 60’ını geçmemesi referans değerlerinin değiştirilmeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, yeni ekonomik yönetişim çerçevesinin, söz konusu referans değerlere daha etkili, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde uyulmasını sağlayacağı kaydedildi.

Üye ülkeler ulusal orta vadeli mali plan sunacak

Reformun ardından bütün üye ülkelerin ulusal orta vadeli mali yapısal planlar sunacağına işaret edilen açıklamada, planların maliye politikası, reformlar ve yatırımları kapsayacağı bildirildi.

Açıklamada, mevcut kurallardaki yüzde 3’lük bütçe açığı kriterinin ihlali halinde ortaya çıkan süreçlerin de değiştirilmeyeceği belirtildi.

Kamu borcunun GSYH’ya oranı yüzde 60’ın üzerinde olan ülkelerin, ulusal orta vadeli planlarının bu borç oranın yeterli ölçüde düşürmeyi sağlaması gerektiğine işaret edilen açıklamada, borç kriterinin ihlali durumunda aşırı açık prosedürüne başlanacağı ifade edildi.

Açıklamada, düşük kamu borcu bulunan ülkelerin de bütçe açığını sürekli olarak yüzde 3’ün altında tutmaya yönelik mali yol izleyeceği belirtilerek, üye ülkelerin büyümeyi artıran, kamu maliyesini güçlendiren, yeşil ve dijital dönüşüme katkı sağlayan veya savunma kabiliyetini artıran stratejik önceliklere yatırımlar söz konusu olduğunda kamu borcunu düşürmek için daha fazla süre kullanabileceği bildirildi.

Borcun GSYH’nin yüzde 60’ını aştığı durumda etkin mücadele yapılacak

Yeni mali kuralların bütün detayları henüz belirlenmedi. Üye ülkeler arasında mali kurallar konusunda görüşmeler devam edecek.

AB kurallarına göre, normal şartlarda üye ülkelerin bütçe açıklarının GSYH’lerinin yüzde 3’ünü, kamu borçlarının da GSYH’lerinin yüzde 60’ını geçmemesi gerekiyor. Bu sınır aşıldığında uygulanacak tedbirlerin AB Komisyonu’na bildirilmesi ve etkin mücadelenin yapılması gerekiyor.

Ancak AB üyesi ülkeler, 2020’de Kovid-19 salgını nedeniyle söz konusu kuralları askıya alma kararı almış, bütçe açıkları ve kamu harcamalarını hızla yükseltmişti. Bu uygulama, Rusya-Ukrayna savaşı ve yaşanan enerji kriziyle de devam etmişti.

AB üyesi ülkeler arasında kamu borcunun GSYH’ye oranının en fazla olduğu ülkeler yüzde 178,2 ile Yunanistan, yüzde 147,3 ile İtalya, yüzde 120,1 ile Portekiz, yüzde 115,6 ile İspanya, yüzde 113,4 ile Fransa ve yüzde 106,3 ile Belçika durumunda. Bu oran Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da bile yüzde 66,6 ile AB sınırlarının üzerinde seyrediyor.

Etiketler: / / / /

‘Tokat’ skandalında ikinci perde… Ayhan Sicimoğlu’nun tokat attığı genç konuştu: ‘Videoları silmem için 33 bin lira teklif etti’
Sosyal medyada Ayhan Sicimoğlu ve personelinin yer aldığı bir video gündem oldu. Sicimoğlu'nun kovduğu iddia edilen personeline tokat attığı anlar...
Vergi paketi erken patladı! Saray’dan kim sızdırdı?
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi paketi, kamuoyuna sızdırıldı ve tartışmalara yol açtı. Vergi paketinin nasıl sızdırıldığı merak edilirken...
Jose Mourinho’dan Fenerbahçe paylaşımı!
Fenerbahçe Teknik Direktörü Jose Mourinho, "Kampa gidiyorum, sahada olmak için sabırsızlanıyorum" şeklind bir paylaşım yaptı.
Kanser vakalarında yaş ortalaması düşüyor
Son yıllarda fast food yiyeceklerin tüketimi ve obezite artarken, obezitenin başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanserin gelişiminde rol oynayabileceğini...
Güven endeksleri Haziran’da azaldı
Güven endeksi hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü.
Van Gölü’nde kayboldu… Arama çalışmaları sürüyor!
Van’ın Tuşba ilçesinde yüzmek için Van Gölü’ne girdikten sonra kaybolan şahsın arama çalışmaları beşinci gününde sürüyor.
Hırsızlık mağduru vatandaşın ‘şampiyonluk’ iddiası
Eskişehir’de 36 yıldır gazete dağıtımı yapan İsmail Bayır, şimdiye kadar 8 ayrı motosikletini çaldırdı, polis ekiplerince bulunan araçları kendisine teslim...
1 ayda 2.5 milyon getiri bekliyorlar! Galericilerden yatırım tavsiyesi gibi taksi plakası SMS’i
Ticari taksi plaka fiyatları uzun zamandır 5.5-6 milyon lira arasında seyrederken galericiler fiyatların 1-2 ay içinde 2.5 milyon lira artacağını...
Japon hükümetinden Okinawa’da üs yükünün azaltılması için kararlılık mesajı
Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Okinawa'da askeri üs yükünün azaltılması için kararlılık göstereceklerini bildirdi.
Bolu’da 32 kişi hastaneye kaldırıldı
Bolu'nun Göynük ilçesinde bir fabrikada çalışan ve gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvuranların sayısı 32'ye çıktı.
Bakan Özhaseki: Deprem bölgesinde 2 binin üzerinde şantiyemiz var
ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Büyük bir devlet ve milletiz. Herkes kendi içinde bulunduğu toplumla, milletle iftihar...
Antalya’da tiyatro şöleni: ‘Troyalı Kadınlar’ büyük ilgi gördü
Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü tiyatro atölyesinin ilk oyunu “Troyalı Kadınlar Anonim Şirketi” seyirciyle buluştu....
İrfan Can Kahveci’nin sakatlığıyla ilgili açıklama
A Milli Takım'ın yardımcı antrenörü Selçuk Şahin, EURO 2024'te oynanacak Gürcistan maçı öncesi açıklamalarda bulundu. Şahin, İrfan Can Kahveci'nin de...
Erdoğan’ın bayram mesajında ‘yumuşama’ sevinci
AKP'li Cumhurbaşkanı, Kurban Bayramı için paylaştığı tebrik mesajında"Siyasette oluşan yumuşama ikliminin milletimizin tekrar kucaklaşmasına katkı sağladığını memnuniyetle müşahede ediyoruz" dedi.
İtalya – Arnavutluk maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
İtalya, EURO 2024 B Grubu ilk maçında Arnavutluk ile karşılaşacak. Zorlu mücadele TSİ 22:00'de başlayacak.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ