$ DOLAR → Alış: 32,17 / Satış: 32,30
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

Alman enerji devinden rekor zarar

Uniper SE 12 milyar euronun üzerinde bir zarar açıklayarak Almanya tarihinin en çok zarar eden şirketi olurken Avrupa enerji pazarının karşı …

Alman enerji devinden rekor zarar
  • 17.08.2022

Uniper SE 12 milyar euronun üzerinde bir zarar açıklayarak Almanya tarihinin en çok zarar eden şirketi olurken Avrupa enerji pazarının karşı karşı olduğu krizin büyüklüğünü gözler önüne serdi.

Geçtiğimiz ay hükümet tarafından açıklanan kurtarma paketiyle iflasın eşiğinden dönen şirketin kaydettiği zarar kış aylarına hazırlanan Avrupa Birliği için durumun ne kadar ciddi olduğuna dair önemli bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Ukrayna’yı işgali sonrası AB ile arasında gerilimin yükseldiği Rusya kıtaya sağladığı gaz miktarını düşürmüş ve bu uygulamanın etkileri kıta boyunca dalgalanarak enflasyonun yükselmesine ve en büyük ekonomilerden bazılarını resesyona girme riskiyle karşı karşıya bırakmıştı.

Uniper CEO’su Klaus-Dieter Maubach şirket toplantısında yaptığı açıklamada, “Uniper Rusya’dan tedarik edilen gazda yaşanan keskin düşüş nedeniyle milyarlarca euro zarar etmek pahasına Almanya’nın gaz arzını dengelemek konusunda aylardır hayati bir rol oynuyor” ifadelerini kullandı.

“Arz sorunu çözülmekten oldukça uzak ve kış boyunca böyle sürecek”

Maubach sonrasında gazetecilerle yaptığı görüşmede arz sorununun çözülmekten oldukça uzak olduğunu ve bu kış boyunca fazlasıyla zorlu olacağını sözlerine ekledi.

Firma, Uniper’in zararının IFRS (Uluslararası Finansal Raporlama Standartları) açısından, gelecekteki gaz kıtlığı nedeniyle 6,5 milyar avro, Nord Stream 2’de yaşanan sorunlar nedeniyle 2,7 milyar euro zarar ettiğini ve geri kalan kısmın artan küresel emtia fiyatlarından kaynaklandığını kaydetti.

Arz kesintileri, şirketi sözleşmeleri yerine getirmek için spot piyasadan gaz satın almaya zorlayarak iflasın eşiğine getirdi. Bu, ülkenin enerji ağı üzerinde domino etkisi yaratabilecek şirketin çöküşünü önlemek için Alman hükümetinin 17 milyar euroluk bir kurtarma paketini devreye almasına yol açmıştı.

Kuruluş, geçen yılın aynı döneminde elde ettiği 580 milyon euro kazancın ardından bu yılın ilk yarısında 564 milyon euro faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş zarar açıkladı.

Negatif nakit akışının yanı sıra gaz ve karbon emisyonu-ödeneği konuylarında likiditeyi iyileştirmeye yönelik önlemler nedeniyle şirketin net borcu 324 milyon eurodan 2 milyar euroya yükseldi.

Zarar bölgesinden çıkılması 2024’ü bulabilir

Şirket, “kayda değer ölçüde olumsuz bir sonuç” beklediğini belirterek, bu yıl için tahminin hala “dalgalı ortam nedeniyle doğru bir aralıkta” verilemeyeceğini söyledi. Bu yıl için önceki tahmini 1 milyar ile 1,3 milyar avro aralığındaydı. Uniper, 2023’te kazançlarında iyileşme bekliyor ve 2024’ten itibaren kayıp bölgesinden ayrılmayı hedefliyor.

Tedarik ağını çeşitlendirme çabalarına rağmen Rus gazına hala fazlasıyla bağımlı olan Almanya kış aylarında havanın soğumasında kısıtlı dağıtım uygulamasından kaçınmak için yeterli stok oluşturmaya çalışıyor.

Hükümet son dönemde tüketimi düşürme çağrılarının yanında kömür santrallerini tekrar devreye almanın ve nükleer santrallerinin devreden çıkarılmasını ertelemenin yollarını aramaya başlamıştı.

Bununla birlikte bu hafta doğalgaz kullanımında ek vergi uygulamasını kabul eden hükümet hane halklarını daha yüksek enerji faturalarıyla karşı karşıya bırakmış ve Avrupa genelinde yaşanan hayat pahalılığının şiddetlenmesine neden olmuştu.

Etiketler: / / / /

Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi yorumu: Hükümetimizin alacağı her tedbirin ihracatı destekler nitelikte olması gerekmektedir
Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in açıkladığı Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’nin Orta Vadeli Programın maliye politikası bacağına katkı...
‘Yılın Zirvedeki Amerika’nın Girişimci Türk İnsanı’ ödülü Savaş Şahin’in
4.Uluslararası Zirve Ödülleri töreni, İstanbul’da gerçekleştirildi.
Üniversite- sanayi iş birliği ile Türkiye su ürünleri yetiştiricilik sektörüne yeni bir tür kazandırıldı
Türkiye’nin su ürünleri alanında ilk akademik birimi olan Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi, bilimsel potansiyelini sanayiye aktararak ekonomik değere...
Altın fiyatlarında hareketlilik
Orta Doğu’da yaşanan gerilim, ABD’deki ekonomik gelişmeler altın üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Tarihi zirvesinden uzaklaşan altın denge noktasını bulmaya...
İYİ Parti Lideri Dervişoğlu, Başkanlık Divanı Üyeleri ile görüştü
İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, Başkanlık Divanı Üyeleri ile toplantı yaptı.
Öldürülüp kuyuya atılmıştı… Gina Mermicek davasında yeni gelişme
Boynuna briket bağlı halde su kuyusunda cesedi bulunan ve cinsel istismara maruz kaldığı anlaşılan Suriye uyruklu 9 yaşındaki Gina Mercimek’in...
Hekime başvuru sayıları uçtu
Sağlık hizmetlerine ulaşımda yaşanan sorunlar her geçen gün katlanarak devam ediyor.
Hazine altın ithalatıyla ilgili sorulara yanıt verdi…
Hazine ve Maliye Bakanlığı, kuyum sektörünün ‘İhracatı olumsuz etkiliyor’ diyerek kaldırılmasını talep ettiği altın ithalatında kota uygulamasıyla ilgili soruları yanıtladı....
Çimentoda global atak
Çimsa’nın Mersin fabrikasında inşa ettiği kalsiyum alüminat çimento tesisi 1.5 milyar liralık yatırımla tamamlandı. 16 ayda üretime hazır hale gelen...
Beşiktaş’tan Ante Rebic kararı: Ayrılık kapıda!
Trendyol Süper Lig ekiplerinden Beşiktaş’ın, sezon başında kadrosuna kattığı Ante Rebic ile kesin olarak yollarını ayırmak istediği iddia edildi.
Amasya’da 100 yıllık tarihi konak alevlere teslim oldu
Amasya’da Sultan II. Bayezid Camii yanında bulunan 100 yılık tarihi konakta çıkan yangın çevredeki binalara da sıçradı. Alevler itfaiye ekiplerince...
Bursaspor, Anadolu Efes’i yendi, play-off iddiasını sürdürdü
Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nin normal sezon son maçında Bursaspor Info Yatırım deplasmanda Anadolu Efes’i 98-90 yendi.
İstanbul Boğazı’nda gemi trafiği geçici olarak durduruldu
İstanbul Boğazı’nda trafik, karaya oturan yük gemisi dolayısıyla çift yönlü ve geçici olarak askıya alındı.
EPDK 6 şirkete lisans verdi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik ve petrol piyasalarında 6 şirkete lisans verdi.
West Ham, David Moyes ile yollarını ayırma kararı aldı!
İngiltere Premier Lig takımlarından West Ham, teknik direktör David Moyes’in sezon sonunda görevinden ayrılacağını açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ