$ DOLAR → Alış: 32,45 / Satış: 32,58
€ EURO → Alış: 34,68 / Satış: 34,82

Almanya doğalgaza ek vergi getirmeye hazırlanıyor

Almanya yükselen gaz fiyatlarıyla gaz tedarik firmalarına destek olmak amacıyla 1 Ekim’den itibaren tüm tüketicilere ek vergi uygulamaya …

Almanya doğalgaza ek vergi getirmeye hazırlanıyor
  • 29.07.2022

Almanya yükselen gaz fiyatlarıyla gaz tedarik firmalarına destek olmak amacıyla 1 Ekim’den itibaren tüm tüketicilere ek vergi uygulamaya hazırlanıyor.

Uygulanacak vergiyle Rusya’dan alınan gazın başka tedarikçilerden sağlanması sonucu ortaya çıkan ek maliyetin tüm gaz kullanıcıları tarafından paylaşılması ve gaz ticareti yapan tarafların ödenemeyen borçlarının karşılanması hedefleniyor.

2024 Ekim ayına kadar geçerli olması planlanan taslağa göre uygulama ile birlikte hane halkları ve uzun dönem endüstriyel gaz kullanıcıları ek maliyetlerle karşılacaklar. Gaz ithalatçıları ilgili vergi uygulaması devreye girene kadar ek maliyetleri kendileri karşılamak zorunda kalacaklar.

Alman Ekonomi Bakanı Robert Habeck ek verginin kilovat başına 1,5 euro sent – 5 euro sent arasında olacağını ve Rus gazını ikame etmeye uygun tüm şirketlere uygulanacağını açıkladı. Habeck alınacak önlemin zorlayıcı olduğunu fakat enerji piyasalarını dengelemek için önemli olduğunu belirtti.

“Kasım ayında gaz faturası hane başına birkaç yüz eurodan az olmayacak”

Habeck fiyatlarla ilgili, “Kasım ayında doğalgazın ne kadar tutacağını kimse net olarak bilmiyor fakat kötü haber şu ki hane başına birkaç yüz euro civarında olacak” dedi.

Belgelere göre vergiyle daha fazla ayrıntı Ağustos ayında duyurulacak.

Yerel kamu hizmeti kuruluşu VKU, tedbiri memnuniyetle karşılayarak, yüksek fiyatlar devam ederse verginin yükseltilmesi veya uzatılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Hükümetin mekanizmayı tetiklemesinde etkili olan koşullardan biri Almanya’ya gaz akışının önemli ölçüde bozulması oldu. Rus Gazprom, bu hafta Kuzey Akım 1 gaz boru hattından geçen akışı yüzde 20 kapasiteye indirmişti.

Almanya geçtiğimiz ay üç aşamalı acil durum planının ikinci ayağını devreye almış ve hükümete fiyat değişikliklerini tüketicilerine yansıtma yetkisini veren maddenin devreye girmesini sağlamıştı. Ancak gaz fiyatlarını tedarikçisine bakmadan herkes için artıracak bir verginin daha adilane olacağı değerlendiriliyor.

“Gaz depolarının doldurulması için tasarrufa şimdiden başlanılmalı”

Bu arada hükümet, şu anda yüzde 67,2 olan kapasitenin Kasım ayına kadar yüzde 95’ini hedefleyerek, kıştan önce gaz depolama tesislerini doldurabilmesi için vatandaşlara ve sanayiye şimdiden enerji tasarrufu yapmaları çağrısında bulundu.

Firmalar seçeneklerini değerlendirirken, Berlin yönetimi geceleri 200 kamu binası ve simge yapıdaki ışıkları kapatacağını söyledi.

Habeck, Almanya’nın mevcut durumunu ülkenin gördüğü en büyük enerji krizi olarak tanımlarken Gazprom’un doğalgaz tedarikinde yaptığı kesintiler firmaların kayda değer derecede yüksek fiyatlardan yakıt almalarına neden olduğunu söyleyerek, “Bu (fiyat) farkı vergidir. Daha sonra nihai tüketiciye yansıtılacak çünkü aksi takdirde şirketler kalıcı olarak haftada milyonlar kaybedecekler” diye ekledi.

DIW Ekonomi Enstitüsü Başkanı Marcel Fratzscher, maliyetleri tüm tüketicilere yansıtmanın “doğru ve gerekli” olduğunu ve Almanların gazla ısıtma faturalarının en az üç katına çıkarılmasına hazırlanmaları gerektiğini, ancak düşük gelirlileri koruyacak bir önlem paketinin gerekliliğine dikkat çekti.

Habeck, yüksek enerji fiyatları nedeniyle yoksullaşan insanların korunması gerektiğini ve yardım önlemlerinin hedefleneceğini söyledi.

Etiketler: / / / /

İliç maden faciası için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun üyeleri belli oldu
Karara göre, konuya ilişkin kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun Başkanı AKP Antalya Milletvekili Atalay Uslu, Başkanvekili ise AKP Bolu Milletvekili Yüksel...
Columbia Üniversitesi’nde onlarca eylemci gözaltına alındı
ABD'de Columbia Üniversitesi Rektörü, Filistin destekçilerinin oturma eylemini dağıttırdı. Onlarca kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
Dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan oldu
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), nüfusu 1,441 milyara ulaşan Hindistan'ın, "dünyada en fazla insanın yaşadığı ülke" olduğunu bildirdi.
Kenya’da askeri helikopter düştü: Genelkurmay Başkanı ve 9 asker öldü
Kenya’da helikopter kazasında Genelkurmay Başkanı Francis Ogolla ve 9 kişinin öldüğü bildirildi.
Nijerya’da bir haftada 192 Boko Haram ve silahlı çete üyesi öldürüldü
Nijerya'da terör örgütleri Boko Haram, DEAŞ'ın Batı Afrika kolu ISWAP ve silahlı çete üyelerine yönelik operasyonlarda, bir haftada 192 kişi...
Mendilibar’dan tur sözleri: Fenerbahçe’yi topla yorduk
UEFA Avrupa Konferans Ligi çeyrek final rövanşında Fenerbahçe'yi penaltı atışları sonucunda 3-2 mağlup eden Olympiakos'ta teknik direktör Jose Luis Mendilibar,...
UEFA Avrupa ve Konferans liglerinde yarı finalistler belli oldu
Çeyrek final maçları tamamlandı, UEFA Avrupa Ligi'nde Atalanta, Roma, Bayer Leverkusen, Olimpik Marsilya; Konferans Ligi'nde ise Aston Villa, Fiorentina, Club...
Yoksul ülkeye Türkiye eli… Afrika açılımından yararlanacaklar
Halkı dünyanın en yoksullarından olan Afrika’nın küçük ülkesi Esvatini’nin kalkınmasına Türkiye destek olacak.
Deprem sonrası 20 bin öğrenciye teknoloji desteği
TÜRK Telekom ve iştiraki Sebit ile Kızılay’ın işbirliğinde deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitimine destek olmak amacıyla ilki Hatay’da hayata geçirilen 100....
E-sertifika sayısı 8 milyonu geçti
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan 2023 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre, e-imza sayısı 7,1 milyona, mobil imza...
ABD: İran’la geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz
Beyaz Saray yetkilisi Kirby, ABD'nin Ortadoğu'da gerilimin tırmanmasını istemediğini belirterek, "İran ile geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz" ifadelerini kullandı.
BM: Her gün 20 bin kişi Sudan’da yerinden ediliyor
Sudan'da iç savaşın başlamasının üzerinden bir yıl geçti. BM raporuna göre, ülkede her gün 20 bin kişi yerinden ediliyor. Paris'te...
Yerel seçimlerin ardından TBMM ilk kez toplanıyor
Yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM yeniden toplanıyor. Meclis'in önünde yeni Anayasa başta olmak üzere birçok başlık bulunuyor.
Şi ile Scholz Pekin’de görüştü
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin gezisinin son gününde, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından kabul edildi. Şi görüşme öncesinde yaptığı...
UAEK: İran tüm nükleer tesislerini geçici olarak kapattı
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, hafta sonunda İsrail'e saldıran İran'ın tüm nükleer tesislerini güvenlik gerekçesiyle kapattığını duyurdu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ