$ DOLAR → Alış: 32,38 / Satış: 32,51
€ EURO → Alış: 34,40 / Satış: 34,54

“AMB resesyon riskine rağmen faiz artışına devam edecek”

Ankete katılan ekonomistler, resesyon riskine rağmen faiz artışlarının devamını bekliyor. AMB’nin mevduat faizinin 2023’ün Mart ayına kadar …

“AMB resesyon riskine rağmen faiz artışına devam edecek”
  • 21.10.2022

Ankete katılan ekonomistler, resesyon riskine rağmen faiz artışlarının devamını bekliyor.

AMB’nin mevduat faizinin 2023’ün Mart ayına kadar yüzde 2,5’e ulaşması bekleniyor. Önceki ankette bu beklenti yüzde 1,5’ti. Ankete göre AMB 27 Ekim’deki toplantıda 75 baz puan, Aralık’ta 50 baz puan faiz artırımına gidecek.

Anket katılımcılarının üçte ikisi yetkililerin fiyat artışıyla mücadele getiri eğrisinin geride kaldığını belirtti. Yine ankete göre 19 üyeli Euro Bölgesi’nde olası resesyon faiz artışlarını durdurmayacak.

Ankete katılan bir analist faiz oranlarının Temmuz itibariyle indirilmesi gerektiğini belirtti. Ancak medyan tahmin ilk indirimin 2024’te geleceği yönünde.

ING Ekonomisti Carsten Brzeski “Resesyon yaklaşırken, İngiltere piyasalarında çalkantı yaşanırken finansal risklerin olduğu bir ortamda AMB dikkatli hareket etmek zorunda. AMB’nin enflasyonla mücadelede kararlı duruşu ve faiz artışını erken sonlandırmak arasında bir denge sağlaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Rusya-Ukrayna savaşı gibi risklerin olduğu ortamda bankanın parasal sıkılaşmanın miktarını ayarlaması riskli olacak. Bazı banka yetkilileri faiz oranlarının nötr seviye olan yüzde 2 civarına çıkmasını istiyor.

Swedbank Ekonomisti Nerijus Maciulis enflasyonun önümüzdeki aylarda ‘rahatsız edici derecede’ yüksek olacağını, gelecek yıl ise sert biçimde düşeceğini belirterek AMB’nin çok fazla sıkılaşmasının ‘olası’ olduğunu belirti.

Faiz artışlarının yanı sıra 5 trilyon euro’luk bilançonun ne zaman daraltılmaya başlayacağı tartışması da sürüyor. Çoğu ekonomist sürecin 2023’ün 3. çeyreğinde başlamasını bekliyor. Intesa Sanpaolo Ekonomisti Luca Mezzomo bilanço konusunda daha fazla detayın Aralık ayında gelebileceğini öngördü.

Anket katılımcılarına göre enflasyonist baskılar, Ukrayna-Rusya savaşı, tedarik zinciri sıkıntıları ve pandeminin yeniden canlanma riski Euro Bölgesi ekonomisi için en büyük tehditler olarak öne çıkıyor.

Etiketler: / / /

Yoksul ülkeye Türkiye eli… Afrika açılımından yararlanacaklar
Halkı dünyanın en yoksullarından olan Afrika’nın küçük ülkesi Esvatini’nin kalkınmasına Türkiye destek olacak.
Deprem sonrası 20 bin öğrenciye teknoloji desteği
TÜRK Telekom ve iştiraki Sebit ile Kızılay’ın işbirliğinde deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitimine destek olmak amacıyla ilki Hatay’da hayata geçirilen 100....
E-sertifika sayısı 8 milyonu geçti
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan 2023 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre, e-imza sayısı 7,1 milyona, mobil imza...
ABD: İran’la geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz
Beyaz Saray yetkilisi Kirby, ABD'nin Ortadoğu'da gerilimin tırmanmasını istemediğini belirterek, "İran ile geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz" ifadelerini kullandı.
BM: Her gün 20 bin kişi Sudan’da yerinden ediliyor
Sudan'da iç savaşın başlamasının üzerinden bir yıl geçti. BM raporuna göre, ülkede her gün 20 bin kişi yerinden ediliyor. Paris'te...
Yerel seçimlerin ardından TBMM ilk kez toplanıyor
Yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM yeniden toplanıyor. Meclis'in önünde yeni Anayasa başta olmak üzere birçok başlık bulunuyor.
Şi ile Scholz Pekin’de görüştü
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin gezisinin son gününde, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından kabul edildi. Şi görüşme öncesinde yaptığı...
UAEK: İran tüm nükleer tesislerini geçici olarak kapattı
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, hafta sonunda İsrail'e saldıran İran'ın tüm nükleer tesislerini güvenlik gerekçesiyle kapattığını duyurdu.
Kobani davasında karara “çok acele” erteleme
Kobani davasında 17 Nisan olarak belirlenen hüküm açıklama kararından vazgeçildi. Durum, "çok acele" yazıyla cezaevindeki tutuklu sanıklara tebliğ edildi.
Ayhan Bora Kaplan: Emniyette bana Soylu’yu sordular
Suç örgütü lideri olmakla suçlanan Ayhan Bora Kaplan, yargılandığı davada yaptığı savunmada, gözaltına alındığında Emniyet'te kendisine eski İçişleri Bakanı Soylu...
Steinmeier’in Türkiye ziyaretinin programı belli oldu
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier 22-24 Nisan tarihlerinde Türkiye'ye gidecek. Steinmeier'in ziyareti İstanbul Sirkeci Garı'nda başlayacak, Gaziantep'in ardından Ankara'da sonlanacak.
İsrail’den İran’a karşı “diplomatik atak”
İsrail Dışişleri Bakanı Katz, 32 ülkeye mektup göndererek, İran Devrim Muhafızları'nın terör örgütü listesine alınmasını talep etti.
AB’de bedava tren yolculuğu: Türkler de başvurabiliyor
AB Komisyonu 18 yaşını bitirmiş 35 binden fazla gence ücretsiz tren bileti hediye ediyor. Türkiye'den gençlerin de bedava bilet kotası...
İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaya Ankara’nın bakışı
Gazze’de yaptığı katliam nedeniyle tüm dünyada tepkiyle karşılanan, ABD’yi bile küresel anlamda zora sokan İsrail’in Şam’da İran Büyükelçiliği’ni vurmasının sonuçları...
Dünya ‘akıl sağlığı’ haritası yayınlandı: Türkiye’de durum ne?
Dünyanın pek çok noktasında ofisleri bulunan uluslararası güvenlik ve danışmanlık şirketi International SOS, turistler için seyahat etmesi riskli destinasyonları açıkladı....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ