$ DOLAR → Alış: 31,98 / Satış: 32,11
€ EURO → Alış: 34,63 / Satış: 34,77

Ankara Üniversitesi Teknokent Yeni Yatırımlarla Büyüyor Yeni Ar-Ge Kuluçka Binasının Temeli Atıldı

Ankara Üniversitesi Teknokent, siber güvenlik başta olmak üzere savunma, havacılık, uzay, sağlık, gıda ve tarım alanlarında AR-GE faaliyetleri yürüten, yazılım ve ürün geliştiren firmalara ev sahipliği yaparak girişim ekosistemine katkı sağlayacak Üçgen Ofis AR-GE Kuluçka Binası’nın inşasına başladı.

Ankara Üniversitesi Teknokent Yeni Yatırımlarla Büyüyor Yeni Ar-Ge Kuluçka Binasının Temeli Atıldı
  • 30.03.2024

Ankara Üniversitesi Teknokent, siber güvenlik başta olmak üzere savunma, havacılık, uzay, sağlık, gıda ve tarım alanlarında AR-GE faaliyetleri yürüten, yazılım ve ürün geliştiren firmalara ev sahipliği yaparak girişim ekosistemine katkı sağlayacak Üçgen Ofis AR-GE Kuluçka Binası’nın inşasına başladı.

Teknokent Gölbaşı Yerleşkesinde, 7 bin 500 metrekare kapalı alanda, toplam 5 bin 400 metrekare AR-GE Kuluçka Ofisi ve Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu ile eğitim ve AR-GE’yi buluşturacak binanın temeli, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, rektör yardımcıları, dekanlar ve Teknokent bünyesinde yer alan girişimcilerin katıldığı törenle atıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu, Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri olan Ankara Üniversitesinin ülkemizin gelişimindeki rolünü güçlendirecek, teknoloji ekosistemine katkısını artıracak yeni yatırımın hayırlı olması temennisinde bulundu.
Türkiye teknoloji ekosisteminin büyümeye hızla devam ettiğinin altını çizen Çoştu, “Yıllar içerisinde inşa ettiğimiz birikim ve kapasite sayesinde artık dünya ölçeğinde çıktılar elde etmeye başlamış durumdayız” dedi.

Son dönemde ülke tarihi için çok önemli anlara, çok önemli başarılara daha sık bir şekilde şahitlik edildiğini vurgulayan Çoştu, “Geçtiğimiz haftalarda savunma sanayiindeki başarılarımızı bir üst seviyeye taşıyacak 5. nesil insanlı savaş uçağımız Kaan’ın ilk uçuşuna hep birlikte şahit olduk. Yine benzer şekilde Türkiye ilk insanlı uzay misyonunu geçtiğimiz haftalarda başarıyla icra etmiş durumda. Millet olarak ilk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın uzaya eriştiğini hep beraber heyecanla ve gururla takip ettik. Yine Türkiye’yi uydu teknolojilerinde dünyada 11 ülkeden biri haline getirecek olan, ülkemizin ilk milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın geliştirme ve test süreçlerini geçtiğimiz hafta tamamladık ve uzay yolculuğuna hazırlamaya başladık” ifadelerini kullandı.

“Üniversitelerimiz, AR-GE ve Yenilik Faaliyetlerinde Dünya ile Rekabet Edebilir Noktaya Ulaşmış Durumda”

Son birkaç hafta içerisinde yaşanan bu birkaç örneğin dahi Türkiye’nin teknolojide sahip olduğu kapasiteyi, özgüveni ve vizyonu göstermesi bakımından son derece önemli olduğuna vurgu yapan Çoştu, şöyle devam etti:

“Bu başarıları özellikle son 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde neredeyse sıfırdan inşa ettiğimiz teknoloji geliştirme kapasitesine borçlu olduğumuzu bilmemiz lazım. Sayıları ve yetkinliklerine büyük yatırımlar yaptığımız üniversitelerimiz, AR-GE ve yenilik faaliyetlerinde dünya ile rekabet edebilir bir noktaya ulaşmış durumda. Ankara Üniversitemizdeki Türk Hızlandırıcı ve Işınım Laboratuvarı gibi ulusal araştırma merkezlerimiz ve enstitülerimiz sayesinde ileri AR-GE çalışmalarımız Türkiye’de önemli bir ivme kazandı. Özel sektördeki AR-GE ve tasarım merkezlerimizin sayısı bakanlık olarak da verdiğimiz destekler sayesinde sıfırdan bin 600’ler seviyesine ulaşmış durumda.”

“Ülkemiz Artık Teknolojiyi Üreten ve İhraç Eden Bir Ülke Konumunda”
Çoştu, teknoloji ekosisteminin kalbi durumundaki teknoparkların da benzer bir gelişimi gösterdiğine dikkat çekerek, “2002 yılında tüm Türkiye’de sadece 5 olan teknopark sayısı ve bu teknoparklardaki firma sayısı sadece 84 iken bugün 102 teknoparkımızda tam bin 400 teknoloji firmasına erişmiş durumdayız. Geçen bu sürede teknoparklarımızda 73 binden fazla AR-GE projesi hayata geçirilebilmiş durumda. Yine AR-GE ve yenilik kapasitemize dair çok önemli bir gösterge olarak bu ekosistemde görev alan araştırmacı sayımız son 20 yılda, 29 binden tam 272 bine yükselmiş durumda. Geldiğimiz bu noktada ülkemiz artık teknolojiyi ithal eden değil, aynı zamanda iyi şekilde kullanabilen, üreten ve ihraç eden bir ülke konumuna ulaştı. Şimdi ise Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda yakaladığımız bu ivmeyi artırmalı ve teknolojide lider ülkeler arasına adımızı yazdıracak sıçramayı hep birlikte başarmalıyız” diye konuştu.

Teknoloji Geliştirme ve Girişimci Ordusu

“Bunun için teknoloji ekosistemimizi sürekli beslemek ve büyütmek durumundayız” diyen Çoştu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Milli Teknoloji Hamlesini hızlandırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu hedefe ulaşmak için açıkçası bize teknoloji geliştiren bir ordu gerekiyor, teknoloji geliştirme ordusu gerekiyor. İşte TEKNOFEST’ler ile bu orduyu hep beraber yetiştirmek için çalışıyoruz” dedi.
Milli Teknoloji Hamlesi hedeflerine ulaşmak için bir de girişimci ordusuna ihtiyaç olduğuna işaret eden Coştu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendimize bu noktada 2030 yılı için tam 100 bin teknogirişim ve 100 turcorn hedefini belirlemiş durumdayız. Bunun için de ülke genelinde yaygın etki oluşturacak projeleri ve programları hayata geçirmeye başlamış durumdayız. İnşallah önümüzdeki dönemde bu sayıları artıracak kuluçka ve hızlandırma merkezlerinin, girişimcilik merkezlerinin sayısını da artırıyor olacağız. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde ülkemiz için, hatta dünya ölçeğinde çok önemli büyük bir projenin de tanıtımını yapmış olduk. Ankara Üniversitesi ve Teknoparkımızın da paydaşlığında dünyanın en büyük girişimcilik merkezi olacak Terminal İstanbul Projesi’nin de ilanını geçtiğimiz hafta hep beraber yapmıştık. İnşallah bir sene gibi kısa süre içerisinde de bunu ülkemize kazandırmayı hedefliyoruz. Yine bu vizyonla tam uyumlu bir şekilde bugün burada inşallah Ankara’da girişim ekosistemimize önemli bir alt yapıyı hep beraber kazandırdığımıza inanıyorum. Ben bu vesileyle hem diğer projelerimizde hem bu yatırımla beraber Ankara Üniversitemizin ve Teknoparkımızın ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi hedefine ulaşması yönünde sunduğu çok kıymetli katkılar için teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Yeni AR-GE ve kuluçka binamızın ekosistem için faydalı, ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

“Binayı Bir An Evvel Türk Sanayisine, Türk Akademisine Kazandıracağız”
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise, temeli atılan binanın, Ankara Üniversitesinin bilimsel çalışmalarına güç katacağını söyledi. Ankara Üniversitesinin, “Cumhuriyet döneminde kurulan ilk üniversite” sıfatıyla fen, mühendislik, sağlık ve sosyal bilimlerde öncü bir üniversite olduğunu ifade eden Ünüvar, “Teknokentimiz de Ankara’daki diğer köklü üniversitelerin teknokentlerinden biraz daha geç kurulmuş olmakla beraber giderek ivme kazanan önemli bir teknoloji geliştirme bölgesi olarak faaliyetlerine devam ediyor” dedi.

Teknokent bünyesindeki her bir tesiste gurur verici çalışmaların yapıldığını dile getiren Ünüvar, “Çünkü artık ecdadımızın kanla, topla, tüfekle kazandığı bu vatanı biz ancak akılla ve ter dökerek daha ileriye götürebiliriz. Teknokentler de bu çerçevede son derece önemli” ifadelerini kullandı.

Yeni binada bir yandan farklı alanlarda AR-GE çalışmaları gerçekleştirilirken bir yandan da akademik anlamda çok ciddi üretimler yapılacağını belirten Ünüvar, “Teknokentler, üniversitenin kendi dar kalıpları ve sınırları dışına çıkmasını temin eden, üniversite-sanayi, üniversite-toplum iş birliğini kolaylaştıran mekânlar. Dolayısıyla üçgen ofis binamız da bir an önce faaliyete geçerse hem Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulumuz orada daha güzel bir ortamda hizmet vermeye başlayacak hem de önemli üretimlerin olacağı, AR-GE çalışmalarının yapılacağı ve teknolojik adımların atılacağı bir bina olacaktır. O sebeple ben bu binanın bir an evvel bitmesini de arzu ediyorum. İnşallah çok yoğun bir şekilde çalışıp bu binayı bir an evvel Türk sanayisine, Türk akademisine kazandıracağız ve inşallah orada çok güzel üretimler yapacağız” diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Fener de küresel rekabetin kıyasıya yaşandığı günümüz piyasalarında AR-GE ve inovasyona önem veren, üniversitelerle daha çok iş birliği yapan işletmelerin rakiplerine karşı üstünlük sağlayacağını kaydetti. Fener, Ankara Üniversitesi Teknokent’te mevcut kapalı mekânların yüzde 100 doluluk oranına, firma sayısının da 220’ye ulaştığına dikkat çekti.

Ankara Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Mustafa Güray Değerli de yeni Üçgen Ofis Ar-Ge Kuluçka Binası’nın teknoloji geliştirme bölgeleri ekosistemine değer ve ivme kazandıracağını dile getirdi. Değerli, 2025 yılında hizmete açmayı planladıkları binada siber güvenlik başta olmak üzere savunma, havacılık, uzay, sağlık, gıda ve tarım alanlarında AR-GE faaliyetleri yürüten, yazılım ve ürün geliştiren firmaların yer alacağını kaydetti.

Butona basarak temele ilk harcı döken Bakan Yardımcısı Çoştu ve Rektör Ünüvar, diğer katılımcılarla birlikte Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulunun mevcut binası ve ek binası ile yeniden düzenlenen Ortak Çalışma ve Kuluçka Merkezini gezdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Etiketler: / / / /

‘Bozdoğan-23’ operasyonlarında 32 mağara imha edildi
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Tunceli ve Şırnak'ta Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensubu teröristlerin kırsalda eylem yapmak amacıyla mağara ve sığınaklara sakladıkları...
MSB: 5 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 5 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.
Bakan Bayraktar: Gabar’da rekor kıracağız
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gabar’da Türkiye’nin en kaliteli petrolünün üretildiğini söyledi. Bakan Bayraktar, bir dönem terörle anılan...
24 yıl hapis cezasıyla aranıyordu; oğlunun iş yerindeki tünelde bulundu
Ankara’da kasten adam öldürme suçundan kesinleşmiş 24 yıl hapis cezası bulunan adam, oğluna ait iş yerinde kazılmış tünelde jandarma tarafından...
Kayseri’de polisten kaçan sürücü kovalamaca sonucu yakalandı
Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde denetim yapan polislerin "dur" ihtarına uymayan otomobilin sürücüsü kovalamaca sonucu yakalandı.
9. yargı paketi bayramdan sonra gündeme gelecek
Yargıda yeni düzenleme, bayram sonrası Meclis gündemine gelecek. Hazırlıkları devam eden 9. yargı paketinde özellikle cezasızlık algısını ortadan kaldırmaya yönelik...
Köpeğe çarpan otomobili görünce manevra yaptı: Şarampole uçtu
Çorum'un Alaca ilçesinde önündeki aracın köpeğe çarptığını gören sürücü, manevra yapınca aracının direksiyon hakimiyetini kaybedip karşı şeride geçerek takla atıp...
Zehir tacirlerine operasyon: 11 kişi tutuklandı
Çorum’da zehir tacirlerine yönelik düzenlenen 5 ayrı operasyonda 11 kişi tutuklandı.
Husumetli oldukları muhtarı öldürüp, jandarmaya ateş açtılar!
Korkut'ta bayram günü husumetlileri olan muhtara evininin önünde silahlı saldırı düzenleyen baba ve oğulları, yakalanacaklarını anlayınca jandarmaya ateş açtı. Muhtar...
Yurt genelinde bir haftada en az 17 silahlı çatışma
Hukukçu Şenal Sarıhan, vaka sayılarındaki artışın yasaların eksikliğinden değil, yeterince uygulanmamasından kaynaklandığına vurgu yaptı.
ABD Başkanı Biden’dan olası savaşta İran’a İsrail uyarısı
ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın Tel Aviv'e olası saldırısında İsrail'in güvenliğini sağlamak için her şeyi yapacaklarını belirtti. Biden, "İsrail'e desteğimiz...
ABD’den Boeing’e ‘787’ incelemesi: ‘Uçuş sırasında parçalanma ihtimali var’ iddiası
ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, bir Boeing çalışanının "şirketin 787 Dreamliner tipi yolcu uçaklarının güvenli olmadığını" öne sürmesinin...
NATO Avrupa’da Rusya’ya, Pasifik’te ise Çin’e karşı koymaya yöneldi
ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi Julianne Smith yaptığı açıklamada, NATO'nun keşif savaşlarından Avrupa'da Rusya'ya karşı koymaya yeniden yöneldiğine dikkat çekerek bloğun...
İsrail: Kendi topraklarından saldırması halinde İran’ı vuracağız
İsrail Dışişleri Bakanı Katz, sosyal medya hesabı X' üzerinden yayımladığı mesajda İran'ın İsrail'e kendi topraklarından saldırması halinde İran'ı doğrudan vuracaklarını...
Akdeniz’de facia! Batan göçmen teknesinde 1’i çocuk 8 kişi öldü
Akdeniz'i geçmeye çalışan bir göçmen teknesinin alabora olması nedeniyle biri çocuk 8 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Kayıpların olduğu bildirilirken, hayatını...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ