$ DOLAR → Alış: 32,38 / Satış: 32,51
€ EURO → Alış: 34,40 / Satış: 34,54

Avrupa bankaları negatif faiz döneminin bitişiyle kanatlandı

Euro Bölgesi’nde negatif faizlerin sona ermesiyle bankaların ana gelir kaynağı olan kredi iş kolu tekrar kârlı hale geldi. Avrupa’nın en büyük 5 …

Avrupa bankaları negatif faiz döneminin bitişiyle kanatlandı
  • 29.07.2022

Euro Bölgesi’nde negatif faizlerin sona ermesiyle bankaların ana gelir kaynağı olan kredi iş kolu tekrar kârlı hale geldi.

Avrupa’nın en büyük 5 bankasının şimdiye dek yayımladığı ikinci çeyrek bilançoları net faiz gelirlerinde bir önceki senenin aynı dönemine göre 3,74 milyar euroluk bir gelir artış yaşandığına işaret ederken, bu rakam yüzde 17’lik bir artışa karşılık geliyor. Bankaların kredi karşılık oranları ve giderleri artmış olsa da elde ettikleri kârlar analistlerin tahminlerinin üzerine çıktı.

Özellikle BNP Paribas çeyrek bazında rekor kâr açıklarken Unicredit’in faiz gelirleri de beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bankaların başarılı performanslarının arkasındaki nedenlerin başında Avrupa Merkez Bankası yetkililerin ortaya çıkan yüksek enflasyon tehdidine karşı 8 yıllık negatif faiz bölgesinden çıkarak politika faizini sıfıra çıkarması geliyor.

Avrupa bankaları faiz artış hamlesini öngörerek kârlarını artırmak amacıyla geçtiğimiz aylarda verdikleri kredilere daha fazla faiz uygulamışlardı.

AMB’nin faizleri artırma kararı 10 yıldan fazla süredir negatif faiz oranları nedeniyle kredi üzerinden elde edilen gelirleri tarihi düşük seviyelere gerileyen bankalar tarafından memnuniyetle karşılandı.

Faizler 2014’ten beri negatifti

AMB, bankaların şirketlere ve tüketicilere ucuz kredi arzını artırmaya teşvik etmek için mevduat faizini (bankalara paralarını merkez bankasında tutmaları için ödediği faiz oranını) 2014 ortalarında negatife çekmişti.

Karar Avrupa ekonomisini destekleyen ve finansman maliyetlerini aşağı çeken bir hamle olsa da bankaların mevduat sahiplerine paralarını bankada tutmaları için maliyet çıkarmalarını isteyerek sektörü zorlayan bir durum yarattı.

Bankalar, enflasyonla birlikte artan maliyetler ev kötüleşen makroekonomik görünüm nedeniyle olası kredi temrrütleriyle başa çıkmak için daha fazla kaynak ayırsa da yaşanan zorlukların etkisi şu ana dek netleşmedi.

Aralarında Deutsche Bank AG’nin de olduğu birçok kredi kuruluşu görünümüz hala belirsiz olduğunu ve Rusya’nın Almanya’ya gaz tedarikini durdurması durumunda korkunç ekonomik sonuçlar konusunda uyardı.

Bankanın CEO’su Christian Sewing, bankanın Çarşamba günü yaptığı açıklamada, senaryonun risk maliyetlerini bu yıl ve gelecek yıl boyunca toplam kredilerin yüzde 0,2’si kadar, yani yaklaşık 1 milyar euroya kadar artıracağını söyledi.

Etiketler: / / / /

Yoksul ülkeye Türkiye eli… Afrika açılımından yararlanacaklar
Halkı dünyanın en yoksullarından olan Afrika’nın küçük ülkesi Esvatini’nin kalkınmasına Türkiye destek olacak.
Deprem sonrası 20 bin öğrenciye teknoloji desteği
TÜRK Telekom ve iştiraki Sebit ile Kızılay’ın işbirliğinde deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitimine destek olmak amacıyla ilki Hatay’da hayata geçirilen 100....
E-sertifika sayısı 8 milyonu geçti
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan 2023 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre, e-imza sayısı 7,1 milyona, mobil imza...
ABD: İran’la geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz
Beyaz Saray yetkilisi Kirby, ABD'nin Ortadoğu'da gerilimin tırmanmasını istemediğini belirterek, "İran ile geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz" ifadelerini kullandı.
BM: Her gün 20 bin kişi Sudan’da yerinden ediliyor
Sudan'da iç savaşın başlamasının üzerinden bir yıl geçti. BM raporuna göre, ülkede her gün 20 bin kişi yerinden ediliyor. Paris'te...
Yerel seçimlerin ardından TBMM ilk kez toplanıyor
Yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM yeniden toplanıyor. Meclis'in önünde yeni Anayasa başta olmak üzere birçok başlık bulunuyor.
Şi ile Scholz Pekin’de görüştü
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin gezisinin son gününde, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından kabul edildi. Şi görüşme öncesinde yaptığı...
UAEK: İran tüm nükleer tesislerini geçici olarak kapattı
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, hafta sonunda İsrail'e saldıran İran'ın tüm nükleer tesislerini güvenlik gerekçesiyle kapattığını duyurdu.
Kobani davasında karara “çok acele” erteleme
Kobani davasında 17 Nisan olarak belirlenen hüküm açıklama kararından vazgeçildi. Durum, "çok acele" yazıyla cezaevindeki tutuklu sanıklara tebliğ edildi.
Ayhan Bora Kaplan: Emniyette bana Soylu’yu sordular
Suç örgütü lideri olmakla suçlanan Ayhan Bora Kaplan, yargılandığı davada yaptığı savunmada, gözaltına alındığında Emniyet'te kendisine eski İçişleri Bakanı Soylu...
Steinmeier’in Türkiye ziyaretinin programı belli oldu
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier 22-24 Nisan tarihlerinde Türkiye'ye gidecek. Steinmeier'in ziyareti İstanbul Sirkeci Garı'nda başlayacak, Gaziantep'in ardından Ankara'da sonlanacak.
İsrail’den İran’a karşı “diplomatik atak”
İsrail Dışişleri Bakanı Katz, 32 ülkeye mektup göndererek, İran Devrim Muhafızları'nın terör örgütü listesine alınmasını talep etti.
AB’de bedava tren yolculuğu: Türkler de başvurabiliyor
AB Komisyonu 18 yaşını bitirmiş 35 binden fazla gence ücretsiz tren bileti hediye ediyor. Türkiye'den gençlerin de bedava bilet kotası...
İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaya Ankara’nın bakışı
Gazze’de yaptığı katliam nedeniyle tüm dünyada tepkiyle karşılanan, ABD’yi bile küresel anlamda zora sokan İsrail’in Şam’da İran Büyükelçiliği’ni vurmasının sonuçları...
Dünya ‘akıl sağlığı’ haritası yayınlandı: Türkiye’de durum ne?
Dünyanın pek çok noktasında ofisleri bulunan uluslararası güvenlik ve danışmanlık şirketi International SOS, turistler için seyahat etmesi riskli destinasyonları açıkladı....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ