$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

BİM’in 4. çeyrek kârı beklentinin üzerinde

BİM 2022 yılının son çeyreğinde 3,36 milyar TL net dönem kârı elde etti, beklenti şirket kârının 2,23 milyar TL olarak gerçekleşmesi yönündeydi.

BİM’in 4. çeyrek kârı beklentinin üzerinde
  • 13.03.2023

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

BİM 2022 yılının 4. çeyreğinde 3,36 milyar TL net dönem kârı elde etti, beklenti şirket kârının 2,23 milyar TL olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Böylece bu çeyrekte net kâr marjı bir önceki çeyreğe göre 1,4 puan artarak yüzde 6,8 seviyesine yükseldi.

BİM’in 2021 yılının tamamında 2,93 milyar TL olan net kârı 2022 yılının tamamında 8,16 milyar TL olurken, 2022 yılı net karının 821 milyon TL’si ertelenmiş vergi gelirinden oluştu. 2022 yılının tamamı için net kâr marjı ise yüzde 5,5 olarak gerçekleşti.

BİM’de ciro ve brüt kâr marjı yükseliyor

Yüksek enflasyon ortamıyla birlikte tüketicilerin daha ucuz ürünlere yönelmesi doğrultusunda BİM’in ciro büyümesi şirket beklentilerinin üzerinde gerçekleşirken, trafik büyümesi ve pazar payı performansı sürüyor. Şirketin satışları son çeyrekte yıllık yüzde 120 artarken son çeyrek satışları 45,1 milyar TL’ye ulaştı. 2021 yılının tamamında 70,7 milyar TL olan toplam satışlar 2022 yılının tamamında yüzde 109 artışla 147,7 milyar TL oldu. Satışların yüzde 90’ı BİM Türkiye’den gelirken, yüzde 4,2’si File, yüzde 4,6’sı BİM Fas ve yüzde 1,2’si BİM Mısır’dan elde edildi.

Bu çeyrekte BİM 8,28 milyar TL brüt kâr elde ederken, çeyreksel ve yıllık bazda brüt kârını artırdı. Bu çeyrekte çeyreksel bazda brüt kâr marjı yüzde 17,7’den yüzde 18,4’e yükselirken yıllık bazda bakıldığında ise yüzde 18,1 seviyesinde gerçekleşti. Şirketin FVAÖK’ü 4. çeyrekte 3,0 milyar TL’ye yükselirken, marjı yüzde 6,8 oldu.

BİM toplamda 11 bin 510 mağaza ile faaliyet gösterirken, 2022 yılında bin 21 adet yeni mağaza açılışı yaptı. BİM’in mağaza büyümesi yıllık bazda yüzde 10 arttı. Şirketin Türkiye’de (File dahil) 11bin 510 mağazası bulunurken, yurt dışında 938 mağaza sayısına ulaştı.

Ürün kategorisine göre Özel Markalı ürünlerin payı yüzde 64,9 seviyesinde gerçekleşti. Markalı ürünlerin payı ise yüzde 27,5 oldu. Aynı mağaza satış büyümesi son çeyrekte yıllık bazda yüzde 106 arttı. Şirketin bu çeyrekte; aynı mağaza satış rakamı günlük 45 bin 806 TL ve sepet hacmi ise 81,6 TL oldu.

Yatırım harcamaları ve yatırımların satışlara oranı yükseldi

2022 yılı sonunda 4 yeni bölge deposu açılırken, 2 adet bölge deposunun da yapımı devam ediyor. Şirket son çeyrekte 1,86 milyar TL yatırım harcaması gerçekleştirirken, bunun satışlara oranı yüzde 4,1 seviyesine yükseldi. Böylece şirketin 2022 yılı içinde toplam yatırım harcaması 5,1 milyar TL’ye yükseldi. Yatırım harcamaları, diğer yatırım faliyetleri ve kiralama yükümlülükleriyle birlikte bir önceki çeyrek 1 milyar 116 milyon TL olan nakit pozisyonu bu çeyrekte 2 milyar 175 milyon TL’ye yükseldi.

Şirket, 2023 yılında yüzde 75 civarında yıllık satış artışı beklerken FAVÖK marjında ise beklenti yüzde 7,0-7,5 seviyesinde gerçekleşme olması yönünde. Şirketin yatırım harcamasının satışlara oranının da bu yıl yüzde 3,5 civarında olması bekleniyor.

Kalıcı olarak kapalı kalacak mağaza sayısı 250

BİM, deprem felaketi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımız arasında 27 çalışanının bulunduğunu açıklarken depremde hasar görmüş ve kalıcı olarak kapalı kalacak mağaza sayısının yaklaşık 250 olacağının tahmin edildiğini belirtti. Bölge deposundaki kısmi hasardan dolayı bu deponun lojistik faaliyetlerinin geçici olarak diğer bölge depolarına kaydırıldığı ifade edilirkendepremin FVAÖK marjına 2023 yılında yaklaşık 25 baz puan olumsuz etki edebileceği tahmini de paylaşıldı.

Etiketler: / / / /

‘Tokat’ skandalında ikinci perde… Ayhan Sicimoğlu’nun tokat attığı genç konuştu: ‘Videoları silmem için 33 bin lira teklif etti’
Sosyal medyada Ayhan Sicimoğlu ve personelinin yer aldığı bir video gündem oldu. Sicimoğlu'nun kovduğu iddia edilen personeline tokat attığı anlar...
Vergi paketi erken patladı! Saray’dan kim sızdırdı?
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi paketi, kamuoyuna sızdırıldı ve tartışmalara yol açtı. Vergi paketinin nasıl sızdırıldığı merak edilirken...
Jose Mourinho’dan Fenerbahçe paylaşımı!
Fenerbahçe Teknik Direktörü Jose Mourinho, "Kampa gidiyorum, sahada olmak için sabırsızlanıyorum" şeklind bir paylaşım yaptı.
Kanser vakalarında yaş ortalaması düşüyor
Son yıllarda fast food yiyeceklerin tüketimi ve obezite artarken, obezitenin başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanserin gelişiminde rol oynayabileceğini...
Güven endeksleri Haziran’da azaldı
Güven endeksi hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü.
Van Gölü’nde kayboldu… Arama çalışmaları sürüyor!
Van’ın Tuşba ilçesinde yüzmek için Van Gölü’ne girdikten sonra kaybolan şahsın arama çalışmaları beşinci gününde sürüyor.
Hırsızlık mağduru vatandaşın ‘şampiyonluk’ iddiası
Eskişehir’de 36 yıldır gazete dağıtımı yapan İsmail Bayır, şimdiye kadar 8 ayrı motosikletini çaldırdı, polis ekiplerince bulunan araçları kendisine teslim...
1 ayda 2.5 milyon getiri bekliyorlar! Galericilerden yatırım tavsiyesi gibi taksi plakası SMS’i
Ticari taksi plaka fiyatları uzun zamandır 5.5-6 milyon lira arasında seyrederken galericiler fiyatların 1-2 ay içinde 2.5 milyon lira artacağını...
Japon hükümetinden Okinawa’da üs yükünün azaltılması için kararlılık mesajı
Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Okinawa'da askeri üs yükünün azaltılması için kararlılık göstereceklerini bildirdi.
Bolu’da 32 kişi hastaneye kaldırıldı
Bolu'nun Göynük ilçesinde bir fabrikada çalışan ve gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvuranların sayısı 32'ye çıktı.
Bakan Özhaseki: Deprem bölgesinde 2 binin üzerinde şantiyemiz var
ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Büyük bir devlet ve milletiz. Herkes kendi içinde bulunduğu toplumla, milletle iftihar...
Antalya’da tiyatro şöleni: ‘Troyalı Kadınlar’ büyük ilgi gördü
Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü tiyatro atölyesinin ilk oyunu “Troyalı Kadınlar Anonim Şirketi” seyirciyle buluştu....
İrfan Can Kahveci’nin sakatlığıyla ilgili açıklama
A Milli Takım'ın yardımcı antrenörü Selçuk Şahin, EURO 2024'te oynanacak Gürcistan maçı öncesi açıklamalarda bulundu. Şahin, İrfan Can Kahveci'nin de...
Erdoğan’ın bayram mesajında ‘yumuşama’ sevinci
AKP'li Cumhurbaşkanı, Kurban Bayramı için paylaştığı tebrik mesajında"Siyasette oluşan yumuşama ikliminin milletimizin tekrar kucaklaşmasına katkı sağladığını memnuniyetle müşahede ediyoruz" dedi.
İtalya – Arnavutluk maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
İtalya, EURO 2024 B Grubu ilk maçında Arnavutluk ile karşılaşacak. Zorlu mücadele TSİ 22:00'de başlayacak.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ