$ DOLAR → Alış: 31,98 / Satış: 32,11
€ EURO → Alış: 34,63 / Satış: 34,77

Çin’de milyarı aşacak Kovid-19 vaka öngörüsü

Sağlık uzmanları kitlesel yayılmanın böyle devam etmesi halinde kış aylarında ülkedeki 1,4 milyar nüfusun yüzde 70’ini oluşturan en az 1 milyar kişinin enfekte olacağını öngördü.

Çin’de milyarı aşacak Kovid-19 vaka öngörüsü
  • 13.01.2023

Pekin yönetimi, geçen ayın başında tedbirlerin kaldırılmasının ardından vaka sayılarını açıklamayı bırakırken ülkedeki çok sayıda büyükşehir ve eyalette sağlık yetkilileri nüfusun büyük bölümünün halihazırda enfekte olduğunu bildiriyor.

İnternete sızan bir hükümet belgesi, 1-20 Aralık tarihlerinde başkent Pekin ile Guangcou ve Şanghay gibi büyükşehirlerdeki yayılmanın 248 milyon yeni enfeksiyona yol açtığına işaret ederken, ülkenin en büyük şehri olan 25 milyonluk Şanghay’da sağlık yetkilileri, virüsün aralık sonu itibarıyla nüfusun yüzde 70’ine bulaştığını ifade etmişti.

Öte yandan, yeni yılda ilk haftalarda kırsal nüfusun da yoğun olduğu bazı eyaletlerden gelen açıklamalar, kırsal bölgelerdeki yayılmanın beklenenden hızlı olduğuna ortaya koyuyor. 100 milyon nüfuslu Hınan eyaletinde nüfusun yüzde 89’una virüs bulaştığı, 80 milyon nüfuslu Siçuan eyaletinde de bulaşma oranının yüzde 80’i aştığı tahmin ediliyor.

Sağlık uzmanları kitlesel yayılmanın böyle devam etmesi halinde kış aylarında ülkedeki 1,4 milyar nüfusun yüzde 70’ini oluşturan en az 1 milyar kişinin enfekte olacağını öngörürken, önleme ve kontrol tedbirlerinin geri dönülmez hale geldiği salgın tablosunda, bu aşamada acil bakım ve tedavi hizmetleri ile hastalıkla mücadeleye odaklanılması, aşılamayla bağışıklık düzeyinin artırılması gerektiği görüşünü ifade etti.

Önlemlerdeki ani yön değişikliği, yayılmayı hızlandırdı

Hong Kong Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesi Epidemoloji Bölümü Başkanı Ben Cowling, bilim dergisi Nature’da yayımlanan makalesinde, ülkelerin salgın hastalıklarla mücadelede izlediği tipik bir planda, ilk aşamada önleme ve tecrite yönelik tedbirleri genelde salgın dalgalarının etkisini azaltmaya yönelik tedbirlerin izlediğini, ancak Çin’in “sıfır vaka” politikasındaki ani yön değişikliğinin virüsün yayılma hızını artırdığını, sağlık sisteminin hazırlıklarını tamamlayabilmesi için gereken zamanı tanımadığını vurguladı.

Cowley, konuk olarak katıldığı, South China Morning Post gazetesinin podcast yayınında, mevcut eğilimlerle Çin’de kış aylarında 1 milyardan fazla enfeksiyon olacağının öngörüldüğünü belirterek, “Çin, başından itibaren uyguladığı sıkı kontrol tedbirleri nedeniyle önceki büyük çaplı salgın dalgalarını yaşamadı. Bu yüzden kitlesel bağışıklık eşiği düşük. Hakim Omicron alt varyantlarının bulaşıcılık düzeyi göz önüne alındığında nüfusun büyük çoğunluğunun enfekte olması kaçınılmaz” ifadelerini kullandı.

Bu denli büyük ölçekli bir yayılmanın tehlikeli yeni varyantlar ortaya çıkarabileceğine dair endişelere de değinen Cowley, “1 milyar enfeksiyon, virüsün yeni mutasyonlar için 1 milyar yeni yol bulması anlamına geliyor. Ama bunun yeni bir varyantı ortaya çıkarıp çıkarmayacağını öngörmek zor. Çin’de daha önce Omicron’un ilk alt varyantları dahi geniş çaplı salgınlar olmadı. Ülke nüfusu enfeksiyona açık olduğu için virüsün aşması, etrafından dolaşması gereken bir bağışıklık engeli yok. Bu mutasyon ihtimalini azaltacak bir faktör” değerlendirmesinde bulundu.

Odak, hastalıkla mücadele ve ölümleri azaltmak olacak

Salgının başlarında Ulusal Sağlık Komisyonun Kovid-19 ile mücadele uzman ekibine başkanlık eden Çinghua Üniversitesi Vanke Halk Sağlığı Fakültesi Dekan Yardımcısı Liang Vannien, Çin Kamu Diplomasisi Birliğinin Pekin’de düzenlediği “Kovid-19 tedbirlerinin optimizasyonu” konulu toplantıda gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Çin’in 8 Ocak’tan itibaren Kovid-19’u “A sınıfı salgın hastalık” olarak ele almayı bıraktığı hatırlatan Liang, “A sınıfı salgın hastalık olarak ele almak, karantina tedbirlerini, yakın temastakilerin takibini, mekanların tecridini ve dezenfeksiyonunu gerekli kılıyordu. B sınıf salgın hastalıkta ise kritik vakaların tedavisine ve sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesine ağırlık verilecek” dedi.

Liang, Çin’in salgının başından itibaren zamanında, etkili ve bilimsel tedbirler almaya çalıştığını, gelişen duruma göre hareket ettiğini, 2020’de Vuhan’da ve 2022’de Şanghay’da uygulanan büyük çaplı kapanmaların yaşanan zorluklara rağmen virüsün ülke geneline yayılmasını ve büyük çaplı can kayıplarını önlediğini vurguladı.

Tedbirler sayesinde salgın döneminde halk sağlığının korunduğuna, ülkede 2019’da 77,3 olan ortalama yaşam süresi beklentisinin 2022’de 78,2’ye çıktığına işaret eden Liang, “Bulaşıcılık zaman içinde arttı. Orijinal tipinde bir taşıyıcıdan ortalama 2 kişiye bulaşan virüsün bulaşıcılığı Delta varyantında 4’e, Omicron’da 8,9-9,5’e ve BA.1 ve BA.5 gibi alt varyantlarda ise 20’ye kadar çıktı. Bağışıklıktan kaçma oranı da arttı, ancak ölüm oranı azaldı. Biz de bu değişime uygun olarak tedbirlerimizi, virüsü kontrolden hastalığı önlemeye doğru güncelledik. Bugün bile virüs hakkında yeterince bilgimiz yok, hala patolojisini bilmiyoruz. Yapabileceğimiz tek şey esnek önlemler almak ve bilgimizi artırmaya çalışmak.” ifadelerini kullandı.

Salgın hastalıklarla mücadelede bulaşma hızı, toplumdaki bağışıklık düzeyi ve ülkedeki sağlık imkanlarının kapasitesinin göz önüne alınması gereken üç faktör olduğuna işaret eden Liang, “Ancak bu üç faktörden ikisini dengeleyebiliyorsanız halk sağlığı tedbirlerini gevşetebilirsiniz. Bir denge kurmanız lazım, optimize tedbirler almak istiyoruz, halkın sağlığını ve insan hayatını korumak için hedefe yönelik tedbirler almak istiyoruz” dedi.

Aşılanma yüzde 90

Hastanelerde yoğunluğun önlenebilmesi için tedavi öncesi hizmetlerin geliştirilmesi, yaşlı ve risk grubundakilerin sağlık durumunun aile hekimi tarafından mahalli düzeyde takip edilmesi gereğine işaret eden Vang, ilaç temini ve aşılamanın önemine vurgu yaptı.

Genel nüfusta aşılanma oranının yüzde 90’ı aştığını ancak risk grubu yaşlı nüfusta beklenen düzeyde olmadığına dikkati çeken Vang, “Aşılama hasta olma oranını düşürmek açısından önem taşıyor. Aşılamaya çok önem veriyoruz, inaktif aşılardan başladık, şimdi diğer türleri de ekliyoruz. Aşılamadan hemen sonra koruma etkisi iyi oluyor, fakat daha sonra azalıyor dolayısıyla hatırlatma dozlarıyla düzenli bir aşılama programı uygulamak gerek” diye konuştu.

Etiketler: / / / /

‘Bozdoğan-23’ operasyonlarında 32 mağara imha edildi
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Tunceli ve Şırnak'ta Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensubu teröristlerin kırsalda eylem yapmak amacıyla mağara ve sığınaklara sakladıkları...
MSB: 5 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 5 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.
Bakan Bayraktar: Gabar’da rekor kıracağız
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gabar’da Türkiye’nin en kaliteli petrolünün üretildiğini söyledi. Bakan Bayraktar, bir dönem terörle anılan...
24 yıl hapis cezasıyla aranıyordu; oğlunun iş yerindeki tünelde bulundu
Ankara’da kasten adam öldürme suçundan kesinleşmiş 24 yıl hapis cezası bulunan adam, oğluna ait iş yerinde kazılmış tünelde jandarma tarafından...
Kayseri’de polisten kaçan sürücü kovalamaca sonucu yakalandı
Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde denetim yapan polislerin "dur" ihtarına uymayan otomobilin sürücüsü kovalamaca sonucu yakalandı.
9. yargı paketi bayramdan sonra gündeme gelecek
Yargıda yeni düzenleme, bayram sonrası Meclis gündemine gelecek. Hazırlıkları devam eden 9. yargı paketinde özellikle cezasızlık algısını ortadan kaldırmaya yönelik...
Köpeğe çarpan otomobili görünce manevra yaptı: Şarampole uçtu
Çorum'un Alaca ilçesinde önündeki aracın köpeğe çarptığını gören sürücü, manevra yapınca aracının direksiyon hakimiyetini kaybedip karşı şeride geçerek takla atıp...
Zehir tacirlerine operasyon: 11 kişi tutuklandı
Çorum’da zehir tacirlerine yönelik düzenlenen 5 ayrı operasyonda 11 kişi tutuklandı.
Husumetli oldukları muhtarı öldürüp, jandarmaya ateş açtılar!
Korkut'ta bayram günü husumetlileri olan muhtara evininin önünde silahlı saldırı düzenleyen baba ve oğulları, yakalanacaklarını anlayınca jandarmaya ateş açtı. Muhtar...
Yurt genelinde bir haftada en az 17 silahlı çatışma
Hukukçu Şenal Sarıhan, vaka sayılarındaki artışın yasaların eksikliğinden değil, yeterince uygulanmamasından kaynaklandığına vurgu yaptı.
ABD Başkanı Biden’dan olası savaşta İran’a İsrail uyarısı
ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın Tel Aviv'e olası saldırısında İsrail'in güvenliğini sağlamak için her şeyi yapacaklarını belirtti. Biden, "İsrail'e desteğimiz...
ABD’den Boeing’e ‘787’ incelemesi: ‘Uçuş sırasında parçalanma ihtimali var’ iddiası
ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, bir Boeing çalışanının "şirketin 787 Dreamliner tipi yolcu uçaklarının güvenli olmadığını" öne sürmesinin...
NATO Avrupa’da Rusya’ya, Pasifik’te ise Çin’e karşı koymaya yöneldi
ABD'nin NATO Daimi Temsilcisi Julianne Smith yaptığı açıklamada, NATO'nun keşif savaşlarından Avrupa'da Rusya'ya karşı koymaya yeniden yöneldiğine dikkat çekerek bloğun...
İsrail: Kendi topraklarından saldırması halinde İran’ı vuracağız
İsrail Dışişleri Bakanı Katz, sosyal medya hesabı X' üzerinden yayımladığı mesajda İran'ın İsrail'e kendi topraklarından saldırması halinde İran'ı doğrudan vuracaklarını...
Akdeniz’de facia! Batan göçmen teknesinde 1’i çocuk 8 kişi öldü
Akdeniz'i geçmeye çalışan bir göçmen teknesinin alabora olması nedeniyle biri çocuk 8 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Kayıpların olduğu bildirilirken, hayatını...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ