$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,71 / Satış: 34,85

Gölcük tersanesindeki usulsüzlük iddiaları Meclis’e taşındı

Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası’nın BMC- Katar ortaklığına devredilmesinin ardından şimdi de Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Gölcük Tersane …

Gölcük tersanesindeki usulsüzlük iddiaları Meclis’e taşındı
  • 28.07.2022

Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası’nın BMC- Katar ortaklığına devredilmesinin ardından şimdi de Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Gölcük Tersane Komutanlığı bünyesindeki işlerin usulsüzce özel sektöre verildiği iddia edildi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a, “Gölcük Tersane Komutanlığı sorumluluğundaki işlerin yüzde kaçı özel sektöre verilmektedir? Tersanede çalışan işçi ve memurların kendi istekleri dışında özel iş yerlerinde çalıştırıldığı iddiaları doğru mudur? Gölcük Tersanesi’nde neler oluyor?” diye sordu.

“SIRA GÖLCÜK TERSANESİNDE Mİ?”

Harp gemilerinin inşası, bakımı ve onarımı yanında denizaltı yapımının da gerçekleştirildiği ve 4 bin 200 personelin bulunduğu sanayi kuruluşlarından Gölcük Tersane Komutanlığı’nda tersane işlerinin usülsüzce özel sektöre verildiği iddiaları Meclis gündemine taşındı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Gölcük Tersane Komutanlığı’nda yaşanan usulsüzlük iddialarını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu. Çakırözer, “Bize ulaşan iddialara göre, Gölcük Tersanesi’nde usulsüz işler yapılıyor. Tersanenin kendi imkanları ile gerçekleştirebileceği birçok iş bazı özel şirketlere veriliyor. Hatta bu şirketlerin bazıları bu işleri doğrudan tersane içinde yapıyor. Mesela tersanede bir boya imalat fabrikası olmasına rağmen dışarıdan boya alımı yapıldığı ve eldeki boyaların da çürümeye terkedildiği iddia ediliyor. Kamunun zarara uğramasına neden olan bu usulsüzlük iddiaları hakkında kamuoyuna şeffaf bilgi verilmeli” dedi.

“GÖLCÜK TERSANESİ’NDE NELER OLUYOR?”

Arifiye’deki TSK’ya bağlı Tank Palet Fabrikası’nın AKP’ye yakın iş insanı Ethem Sancak aracılığıyla BMC-Katar ortaklığına verilmesiyle devletin yüzmilyonlarca dolar zarara uğratıldığını anımsatan Çakırözer, “Gölcük Tersanesi’nde neler oluyor? Yoksa şimdi de Gölcük’teki pahabiçilmez askeri tersanemiz birilerine ‘peşkeş’ çekilecek? Bu işin sonu stratejik askeri varlıklarımızın başında gelen Gölcük Tersanesi’nin özelleştirilmesi mi olacak? Cumhuriyet Halk Partisi olarak Tank Palet Fabrikası’nda olduğu gibi yeni bir peşkes faciasının yaşanmaması için konunun takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

“23 BAŞVURU SONRASI CİMER YASAĞI”

Gölcük Tersanesi’nde çalışan askeri ve sivil 4 bin 200 personelin çalışma usullerine ilişkin de CİMER’e 23 kez başvuruda bulunulduğunu gündeme getiren Çakırözer, “Tersane personelinin resmi görevlendirmeyle dışarıda özel şirketlerde çalıştırıldığı, personelin çalışmadığı halde fazla mesai aldığı, çalışanların siyasi görüşü nedeniyle baskı, ayrımcılık ve mobinge maruz kaldığı gibi kabul edilemez iddiaları var. Ve bu iddialara ilişkin tam 23 kez CİMER başvurusu yapılmış. Ardından tersane çalışanlarının amirlerinden izin almadan CİMER başvurusu yapası yasaklanmış. Milli Savunma Bakanlığı bir an önce Gölcük Tersanesi’nde çalışma huzurunu bozan bu iddiaların üzerine gitmeli. İhmaller ortaya çıkarılarak kamuoyu aydınlatılmalı, sorumluluğu bulunanlar ortaya çıkarılmalı ve cezalandırmalıdır” açıklamalarında bulundu.

“PERSONEL RESMİ GÖREVLENDİRMEYLE ÖZEL FİRMAYA”

Çakırözer Bakan Akar’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

* Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda çalışan kamu görevlileri ve işçiler üzerinde istekleri dışında meslek dışı çalıştırma ve dış göreve gönderme işlemi yapılmakta mıdır? Bu yönde yapılmış şikayet var mıdır? Var ise, bunlar hakkında işlem yapılmış mıdır?

* Yurtdışında kurslara görevlendirilen personelin harcırahlarının bir kısmının amirleri tarafından istendiği iddiaları hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Yurtdışı kurslara gönderilen personelin yüzde kaçı kurslarda öğrendiği işler ile ilgili görevlendirilmekte, yüzde kaçı bu görevler dışında çalıştırılmaktadır?

* Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda çalışan işçilerin resmi görev emri çıkarılarak dışarıda başka bir özel firmada çalıştırıldıkları iddiası doğru mudur? Bu konuda açılmış bir soruşturma var mıdır? Böyle bir görevlendirme varsa, bu görevlendirme kimler tarafından yapılmıştır? Görevlendirmeyi yapanlar hakkında hangi işlem yapılmıştır?

PROJELER ZAMANINDA TAMAMLANMIYOR

* Çalışanlara siyasi görüşü nedeniyle baskı yapıldığı, sağlık nedeniyle izinli çalışanların evlerinde kontrole gidilerek mobing uygulandığı, işçilere ceza niteliğinde tersane dışı görevlendirmeler yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bu uygulamalar nedeniyle istifa eden işçiler var mıdır? Bu konuda herhangi bir şikayet ya da ihbar gelmiş midir? Geldiyse, işlem yapılmış mıdır?

* Tersanede yaşanan usulsüzlükler, baskı ve mobing sonrasında 23 kez CİMER başvurusu yapıldığı iddiaları doğru mudur? 23 başvuru sonrasında tersane çalışanlarının CİMER başvuruları yasaklanmış mıdır? Başvuruların ‘amir izni’ sonrasında yapılabileceği yönünde personele uyarıda bulunulmuş mudur?

* Gölcük Tersanesinde bir denizaltı projesi kaç yılda tamamlanmaktadır? Almanya’da proje yapımı için gerçekleştirilen sürenin Türkiye’de 4 katına sürede yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bunun gerekçesi nedir? Bu proje için kullanılması gereken malzemelerin ambarlarda çürümeye bırakıldığı doğru mudur? Bu konuda açılan bir soruşturma var mıdır?

TERSANE SORUMLULUĞUNDAKİ İŞLER ÖZEL SEKTÖRE

* Gölcük Tersane Komutanlığı sorumluluğundaki işlerin yüzde kaçı özel sektöre verilmektedir? Bu özel şirketlerin hangileri tersane içinde, hangileri dışarıdan hizmet vermektedir? Bu işlerin tersanenin kendi imkanları ve kendi çalışanlarıyla yapılıp yapılamayacağı konusunda bir fizibilite çalışması yapılmış mıdır?

* Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda boya imalat fabrikası olmasına rağmen dışarıdan boya satın alındığı ve alınan boyaların depolarda bekletilip bozulunca çöpe atıldığı ve kamu zararına sebep olunduğu iddiaları doğru mudur? Bu konuda bir şikayet gelmiş midir, soruşturma açılmış mıdır?

GİZLİ NİYET ÖZELLEŞTİRMEK Mİ?

* Denizaltı Projesi’nin de aralarında bulunduğu bazı işlerde personelin mesai dışı çalışma yapmadan fazla mesai ücreti aldığı iddiaları doğru mudur? Bu konuda yapılmış şikayet var mıdır? Varsa soruşturma açılmış mıdır?

* Gölcük Tersanesinin özelleştirilmesi gündemde midir?

* Tersane Komutanlığı’nda Plan Keşif Dizayn Baş Mühendisliği görevi kadrosuna mühendislik vasfı taşımayan isimlerin atandığı doğru mudur? Bu atama personel atama ilkelerine uygun mudur? Komutanlık bünyesinde mühendis olmadığı için mi bu atama yapılmıştır? Atama neye göre yapılmıştır?

 

Etiketler: / / / /

Bolu’da 32 kişi hastaneye kaldırıldı
Bolu'nun Göynük ilçesinde bir fabrikada çalışan ve gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvuranların sayısı 32'ye çıktı.
Bakan Özhaseki: Deprem bölgesinde 2 binin üzerinde şantiyemiz var
ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Büyük bir devlet ve milletiz. Herkes kendi içinde bulunduğu toplumla, milletle iftihar...
Antalya’da tiyatro şöleni: ‘Troyalı Kadınlar’ büyük ilgi gördü
Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü tiyatro atölyesinin ilk oyunu “Troyalı Kadınlar Anonim Şirketi” seyirciyle buluştu....
İrfan Can Kahveci’nin sakatlığıyla ilgili açıklama
A Milli Takım'ın yardımcı antrenörü Selçuk Şahin, EURO 2024'te oynanacak Gürcistan maçı öncesi açıklamalarda bulundu. Şahin, İrfan Can Kahveci'nin de...
Erdoğan’ın bayram mesajında ‘yumuşama’ sevinci
AKP'li Cumhurbaşkanı, Kurban Bayramı için paylaştığı tebrik mesajında"Siyasette oluşan yumuşama ikliminin milletimizin tekrar kucaklaşmasına katkı sağladığını memnuniyetle müşahede ediyoruz" dedi.
İtalya – Arnavutluk maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
İtalya, EURO 2024 B Grubu ilk maçında Arnavutluk ile karşılaşacak. Zorlu mücadele TSİ 22:00'de başlayacak.
Çiftçi isyan etti: ‘Çalışmayanlar bizden daha rahat’
Samsun'un Bafra ilçesine bağlı İkiztepe köyünde buğday ve çeltik üretimi yapan çiftçiler, açıklanan hububat fiyatlarının maliyetlerini karşılamadığını belirtti. Üreticilerden Behzat...
887 milyon TL’lik destek ödemesi hesaplarda
AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, "Haziran ayına ilişkin 887 milyon TL tutarındaki Sosyal ve Ekonomik Destek (SED)...
Bayram temizliği can aldı
Bursa’da bayram temizliği yaparken camdan düşen 2 çocuk annesi kadın hayatını kaybetti. 58 yaşındaki kadının olay yerine gelen yakınları baygınlık...
Hasta ve yakınları küfürler savurarak doktora saldırdı!
Sancaktepe İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tekerlekli sandalyedeki bir hasta ve hastanın yakınları küfürler savurarak doktora saldırdı.
Beşiktaş, Gabriel Paulista transferini duyurdu
Son dakika haberi... Beşiktaş, Gabriel Paulista transferi için görüşmelere başlandığını KAP'a bildirdi.
Güney Afrika’da yeni cumhurbaşkanı seçildi
Güney Afrika Cumhuriyeti'nde Ulusal Meclis'in 7. dönem açılış oturumunda yapılan oylamada Cyril Ramaphosa yeniden cumhurbaşkanı seçildi.
Türkiye’nin ünlü fabrikası üretimi durdurdu
Dünyaca ünlü lastik üreticisi Goodyear'ın İzmit fabrikası, üretimi 1 Haziran'dan itibaren durdurdu. 430 işçi, sipariş azalması sebebiyle zorunlu yıllık izne...
Özgür Özel’den Ethem Sarısülük paylaşımı
CHP lideri Özgür Özel, Gezi Parkı eylemleri sırasında polis tarafından vurularak hayatını kaybeden Ethem Sarısülük’ü ölümünün 11. yılında andı.
ABD’li bankacılık devinden 3 hisse için ‘al’ tavsiyesi
ABD'li bankacılık devi Bank of America (BofA) üç şirket için hedef fiyatlarını değiştirdi. BofA analistleri; Anadolu Efes, BİM, ve Coca-Cola...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ