$ DOLAR → Alış: 32,10 / Satış: 32,23
€ EURO → Alış: 34,91 / Satış: 35,05

IMF: Avrupa’da mali konsolidasyon 2024’te hızlanacak

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yayımlanan Avrupa Bölgesel Ekonomik Görünümü raporunda, “Para politikası sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaşıyor” denildi. Raporda, mali konsolidasyonun 2024’te hızlanacağı öngörüldü.

IMF: Avrupa’da mali konsolidasyon 2024’te hızlanacak
  • 08.11.2023

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Bölgesel Ekonomik Görünümü raporunu yayımladı.

Raporda, Avrupa’nın, Kovid-19’un zorlukları ve Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği enerji kriziyle mücadelesinin ardından uzun vadede fiyat istikrarını yeniden sağlamak gibi zorlu bir görevle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Küresel değişimler ve iklim değişikliğinin uzun süredir devam eden büyüme sorunlarına katkıda bulunduğuna dikkati çekilen raporda, enflasyonun yavaşlamasının hane ve firmalara bir miktar rahatlama sağladığı kaydedildi.

Raporda, emtia fiyatları ve arz kısıtlamaları gibi sorunlardaki azalmanın enflasyonu yavaşlatmakta etkili olduğu ancak kalıcı çekirdek enflasyonla mücadelenin daha zor olduğu vurgulandı.

“Büyüme yavaşlayacak”

“Avrupa’daki merkez bankaları, para politikalarını önemli ölçüde sıkılaştırdı. Hükümetler de mali desteği azaltıyor” ifadesi kullanılan raporda, “Geçen yıl yaşanan enerji fiyat şoklarının kalıcı etkileri ve daha sıkı politikaları bu yıl büyümenin yavaşlamasına katkıda bulunuyor” değerlendirmesi yapıldı.

Raporda, daha büyük imalat ve enerji yoğun sektörlere sahip Avrupa ülkelerinin, hizmetlere ve turizme bağımlı olanlara göre daha fazla yavaşladığına dikkati çekilerek, “Avrupa’nın görünümü, enflasyonun kademeli olarak düşmesiyle birlikte yumuşak bir iniş yönünde. Bölge genelindeki büyümenin geçen yıl yüzde 2,7’den 2023’te yüzde 1,3’e yavaşlaması ve 2024’te yüzde 1,5’e yükselmesi bekleniyor” ifadesi kullanıldı.

“Para politikası sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaşıyor”

Avrupa’da hizmet odaklı ekonomilerin düşük dış taleple karşı karşıya olan ve yüksek enerji fiyatlarına daha fazla maruz kalan büyük imalat sektörlerine sahip ülkelere oranla daha hızlı toparlanacağı belirtilen raporda, Avrupa’daki piyasa ekonomilerinin 2024’te hafif bir toparlanma yaşayacağı ancak bu iyileşmenin ülkeden ülkeye değişiklik göstereceği bildirildi.

“Para politikası sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaşıyor” denilen raporda, mali konsolidasyonun 2024’te hızlanacağı öngörüldü.

Raporda, “Güçlü bir ABD ekonomisi küresel talebin önemli bir dayanağı olmasına rağmen Çin’deki zayıf faaliyet, yeni emtia fiyat şokları ve finansal istikrar risklerinin gerçekleşmesi büyüme üzerinde önemli aşağı yönlü risklerdir” değerlendirmesi yapıldı.

Daha sıkı para politikasının kredi maliyetlerini artırdığı, hanehalkı ve şirketlerin gayrimenkul bilançolarını zayıflattığı kaydedilen raporda, bankaların sermaye tamponlarının şimdilik sağlıklı olmasına rağmen olumsuz bir senaryoda bankaların zorlanabileceği belirtildi.

Raporda, enflasyonun kademeli olarak gerilemesinin beklendiği, 2023’te zayıf iç talep ve emtia fiyatlarındaki düşüşün, çekirdek enflasyona yansıyacak olmasına karşın reel gelirlerde öngörülen toparlanmanın enflasyondaki düşüş hızını yavaşlatacağı kaydedildi.

“Avrupa’nın orta vadeli büyüme beklentileri bir süredir azalıyor”

Avrupa ülkelerinin çoğunun enflasyon hedefine 2025’ten önce ulaşmasının beklenmediğine işaret edilen raporda, nominal ücret artışının enflasyonun düşmesine karşı bir risk ortaya koyduğu vurgulandı.

Raporda, “Avrupa’nın orta vadeli büyüme beklentileri bir süredir azalıyor. Bunda verimlilik artışının zayıflaması önemli bir faktör. Daha yüksek ve değişken enerji maliyetleri ile arz ve ticaret ilişkilerindeki değişikliklerden kaynaklanan yeni zorluklar, üretim yapılarını bozuyor.” ifadesine yer verildi.

Özellikle yüksek borçlu Avrupa ülkelerinin kamu borcunu azaltması gerektiği belirtilen raporda, enflasyonun makul bir sürede hedefe dönmesinin sağlanması için kısıtlayıcı para politikası duruşunun sürdürülmesinin büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Raporda, enflasyonun kalıcılığı konusunda ciddi belirsizlik olduğu, AMB’nin bir süre yüksek politika faizlerini sürdürmek zorunda kalacağı, çok erken gevşemenin maliyetinin çok yüksek olabileceği kaydedildi.

Etiketler: / / / /

Panathinaikos, 90+7’de kupayı ellerine aldı!
Yunanistan Kupası'nda Panathinaikos, Aris'i 1-0 yenerek kupayı 20. kez müzesine götürdü.
MEB LGS sınav giriş belgesi nereden ve nasıl alınır? LGS sınav giriş belgesi sorgulama…
Sınav günü adayların yanında bulunması gereken sınava giriş belgeleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından erişime açıldı. Adaylar belgelerine nereden nasıl ulaşacağını...
Mert Hakan Yandaş’ın cezasında indirim!
Tahkim Kurulu, Mert Hakan Yandaş'a verilen 5 maçlık cezanın 4 maça düşürüldüğünü açıkladı. Jayden Oosterwolde ve İrfan Can Eğribayat'a verilen...
Serdar Dursun’dan flaş şampiyonluk paylaşımı!
Fenerbahçe'nin yıldız ismi Serdar Dursun, sosyal medya hesabından flaş bir açıklama yaptı.
Juventus sezonu mutlu bitirdi!
İtalya Serie A'nın 38. ve son haftasında Juventus evinde Monza'yı 2-0 yendi ve sezonu 71 puan ile tamamladı.
Cezaevinde kendini yaraladı: Bahar Candan hastaneye kaldırıldı!
'Kara para aklama' ve 'Suç örgütüne üye olma' suçundan tutuklu bulunan sosyal medya fenomeni Bahar Candan, Silivri'de kaldığı cezaevinde kendini...
Bakan Yumaklı açıkladı: Buğday fiyatlarını duyuracağız
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı "Buğday fiyatlarını önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Suyu merkeze alarak planlama yapmalıyız” dedi.
TÜİK: 2024’te tahıl üretiminde düşüş bekleniyor
TÜİK, üretim miktarının 2024’te tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde (yem bitkileri hariç) yüzde 2 azalacağı; sebzelerde yüzde 5,6, meyveler, içecek...
Rekabet Kurulu’ndan Google ve META’ya her gün ceza
Google ve META’nın cezaları ödeyip ihlale devam ettiğini tespit eden Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Ferhat Topkaya “Yaptırım anlayışını değiştirdik. Cezaların...
Trump önce paylaştı sonra sildi: ‘Diktatör olarak yöneteceğini ifade ediyor’
Eski ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyada seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı paylaşımı, gelen tepkilerin ardından sildi.
İngiltere’de Hong Kong ajanlığıyla suçlanan eski donanma mensubu, bir parkta ölü bulundu
Hong Kong istihbarat servisi için ajanlık yapmakla suçlanan eski İngiliz Kraliyet Donanması mensubu ve İçişleri Bakanlığı’nın göçmenlik bürosunda çalışan Matthew...
Ordudaki sorunları eleştirdikten sonra görevden alınan Rus Tümgeneral Popov, ‘dolandırıcılık’ suçlamasıyla tutuklandı
Rusya’nın Ukrayna’daki işgalinde yaşanan askeri aksaklıkları eleştiren ve geçen yıl Temmuz ayında görevden alınan Tümgeneral Ivan Popov, “geniş çaplı dolandırıcılık”...
ABD Senatosu, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne yönelik ‘yaptırım’ arayışında: Blinken’den destek sinyali
ABD Senatosu’nda konuşan Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Başsavcısı Karim Khan’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında tutuklama...
Japonya’dan Çin’e tepki: Barış ve ve istikrar vurgusu yaptı
Japonya hükümeti, Çin’in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan’ın etrafında başlattığı duyurulan askeri tatbikat sonrası “Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın” önemini...
Türkiye ve AB, vize sorunu için hangi çözüm yollarını konuşuyor?
Türkiye ve AB, ikili ilişkilerin en kronik sorunlarından birine dönüşen Schengen vizesi konusunda görüşmeleri sürdürüyor. Bu konudaki son görüşme dün...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ