$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Özgür Özel araştırma istedi, CHP yanıt arıyor: SHP’nin arkasında muhalif bir hareket var mı?

1995 yılında, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile birleşme kararı doğrultusunda, kendisini fesheden Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ismini kullanan yeni bir parti kuruldu. Yargıtay’ın resmi sitesinde partinin kuruluş tarihi 28 Haziran 2024 olarak yer aldı. SHP’nin yeniden açılması CHP kulislerini hareketlendirdi.

Özgür Özel araştırma istedi, CHP yanıt arıyor: SHP’nin arkasında muhalif bir hareket var mı?
  • 09.07.2024

1995 yılında, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile birleşme kararı doğrultusunda, kendisini fesheden Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) ismini kullanan yeni bir parti kuruldu. Yargıtay’ın resmi sitesinde partinin kuruluş tarihi 28 Haziran 2024 olarak yer aldı. SHP’nin yeniden açılması CHP kulislerini hareketlendirdi.

CHP’de, SHP’yi kimin kurduğu ve arkasında “muhalif bir hareketin olup olmadığı” sorusuna yanıt aranıyor.

SHP’nin yeniden açılması, CHP Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) da gündemine geldi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kurmaylarından SHP’nin hukuki durumuyla ilgili araştırma yapmasını istedi.

1995 yılında kendisini fesheden SHP’nin yeniden kurulduğu haberlerinin basına yansımasının ardından, CHP’de “SHP’yi kim kurdu, arkasında kimler var?” sorusunun yanıtı aranıyor.

CHP’nin hareketlenmesinin nedeni ise geçmişte yaşanan pratik. Partinin son genel başkanı Murat Karayalçın, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile uzlaşamamış ve SHP’yi 2002’de yeniden açmıştı.

Baykal muhaliflerinin bir kısmı SHP’ye dönmesine karşın parti, siyasette bir varlık gösterememişti. Karayalçın 2009’da Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak yeniden CHP’ye dönünce, parti Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile birleşerek bir kez daha varlığına son vermişti.

2023 seçimlerinden sonra da CHP’de başlayan değişim tarışmaları sonrasında, SHP’nin yeniden kurulabileceği iddiaları kulislere yansımıştı.

‘MUHALİFLERİN’ GİRİŞİMİ Mİ?

Tüm bu tartışmaların ardından, SHP’nin yeniden kurulması, CHP’de “parti içi muhaliflerin girişimi olabileceği” yorumlarına neden oldu.

Bu yorumları güçlendirense genel başkanı bilinmeyen partinin kurucularının da kamuoyunda tanınan isimler olmaması. CHP’li bazı üst düzey isimlerin verdiği bilgiye göre kurucuların sadece birkaçı, eski SHP veya CHP üyesi, ancak onlar da kamuoyu tarafından tanınmıyor.

SHP’nin kurucular listesinde şu isimler yer alıyor:

“Abdullah Çapar, Ahmet Arslan, Akın Gülay, Aziz Kızılarslan, Berat Umut Hoşgör, Burak Çelik, Diler Korkmaz, Doğukan Akdeniz, Emirkan Akdeniz, Emre Can Dursun, Enes Çelik, Engin Akyıldırım, Erdal Kayhan, Erdem Kaya, Erhan Kardeş, Gürkan Çelik, Hasan Korkmaz, İsmail Berk Güldoğan, Jale Ak, Kadriye Çelik, Mervenur Çelik, Mithat Çelik, Mücahit Çetinkaya, Okan Kanpara, Onur Karataş, Osman Ali Cavcı, Sabriye İçkilli, Selahattin Kardeş, Şaban Ergül, Tamer Demircan, Yunus Diler, Zülfü Hamit Altın.”

KILIÇDAROĞLU YALANLADI: ‘YENİ BİR PARTİ KURMAYI DÜŞÜNMEDİM’

CHP kulislerinde, parti içi muhaliflerin etrafında toplandığı eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu girişimin arkasında olabileceği konuşulmaya başladı.

Ancak Kılıçdaroğlu, görüştüğü bazı gazeteciler aracılığıyla bu iddiayı yalanladı. Gazeteci Vedat Yenerer’e konuşan Kılıçdaroğlu, “Siyaseti bırakmadım. Tam da ortasındayım. Yeni bir parti kurmayı hiç düşünmedim. Parti belli CHP” yanıtını vererek, SHP girişiminin arkasında olmadığı yanıtını verdi.

Gerek genel merkez yönetimi, gerekse Kılıçdaroğlu’na yakın isimler de bu iddiaları kesin bir dille yalanlarken, “Böyle bir girişim Kemal beyi de beraberindekileri de yıpratır. Düşünmek bile abesle iştigal” değerlendirmesini yaptılar.

ÖZEL, HUKUKİ DURUMUN ARAŞTIRILMASINI İSTEDİ

SHP’nin yeniden açılması, CHP’nin pazartesi günü yapılan MYK toplantısında da gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre Genel Başkan Özel, 1995’deki birleşme kararı üzerine kendisini fesheden SHP’nin yeniden aynı isim ve logoyla kurulmasının hukuki olarak mümkün olup olmadığı konusunda Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi’den araştırma yapılmasını istedi.

‘ALTERNATİF PARTİ’ Mİ OLACAK?

Getty Images

Kulislerde konuşulan bir başka iddia ise SHP’nin arkasında yeniden aday gösterilmeyince CHP yönetimine bayrak açan eski Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun olduğu yönünde.

Ancak Kerimoğlu da kendisinin halen CHP’li olduğunu ve SHP olayında “bir dahli olmadığı” açıklaması yaptı.

Kulislerde, halen CHP’de olan bazı muhalif isimlerin, ilerleyen süreçte yeni bir yol ayrımı olması halinde SHP’yi “alternatif parti” olarak tutmak için yeniden kurdurmuş olabilecekleri tahmini yapılıyor.

BBC Türkçe’ye konuşan bazı eski CHP milletvekilleri, yönetim tarafından dışlandığını düşünen partililerin, kendilerine alternatif bir arayış içine girmiş olabileceğini, ancak bunun toplumsal bir karşılığı olmayacağını ifade ettiler.

Bazı CHP kurmayları ise bunun iyi niyetli bir girişim olmadığını, seçim sürecinde sol oyları bölmeye dönük kurgulanmış bir hareket olabileği görüşünü dile getirdiler.

İktidara yakın veya CHP karşıtı kişi veya grupların da bu girişimin arkasında olabileceğini savunan bir parti yöneticisi “Bir parti kuruluyorsa birisi dilekçe verir. Bu dilekçenin sızmaması ancak İçişleri Bakanlığının sızdırmamasıyla mümkün olabilir” görüşünü savundu.

PARTİ KADROSU VE PROGRAMINI YARIN AÇIKLANACAK

Siyasi kulisleri hareketlendiren SHP tarafından yapıldığı belirtilen bir açıklama basına yansıdı. Açıklamada, partinin kuruluş amacı ve programına ilişkin yarın (Çarşamba günü) açıklama yapılacağı duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Partimiz, 28 Haziran 2024 tarihinde sayın Erdal İnönü ve değerli dava arkadaşlarının bizlere emaneti olan sosyal demokrasi anlayışı ve aynı hedeflerle, uzun yıllar SHP, CHP, DSP’de siyaset yapmış değerli isimlerimizin öncülüğünde resmen yeniden kurulmuştur.

“10.07.2024 tarihinde resmi açıklama ile parti kadromuz ve programımız açıklanacaktır. Yeniden sosyal demokrasi anlayışı ülkemize hayırlı olsun! Sosyal Demokrat Halkçı Parti Kurucular Kurulu.”

SHP GEÇMİŞTE KOALİSYON HÜKÜMETİNİN ORTAĞI OLMUŞTU

Getty Images Dönemin dışişleri bakanı Erdal İnönü 1995 yılında, bir diplomatik görüşme sırasında

12 Eylül askeri darbesi sonrasında kurulan Halkçı Parti’nin isim değişikliğine gitmesi ile kurulan SHP; 1990’lı yıllarda Türkiye siyasetine damga vuran siyasi partiler arasında yer aldı.

CHP’nin siyasi yasaklı olduğu dönemde kurulan Halkçı Parti, 2 Kasım 1985 kurultayında aldığı kararla Sosyal Demokrat Halkçı Parti adını aldı. Partinin kurucu genel başkan Aydın Güven Gürkan oldu.

Parti kurucuları arasında yer alan Erdal İnönü ise 1986’da genel başkan oldu ve kendi isteğiyle ayrıldığı 1993 yılına kadar da bu görevi sürdürdü. İnönü liderliğindeki SHP; Doğruyol Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel ile birlikte 1991 yılında koalisyon hükümeti kurdu.

Etiketler: / / / /

‘Tokat’ skandalında ikinci perde… Ayhan Sicimoğlu’nun tokat attığı genç konuştu: ‘Videoları silmem için 33 bin lira teklif etti’
Sosyal medyada Ayhan Sicimoğlu ve personelinin yer aldığı bir video gündem oldu. Sicimoğlu'nun kovduğu iddia edilen personeline tokat attığı anlar...
Vergi paketi erken patladı! Saray’dan kim sızdırdı?
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi paketi, kamuoyuna sızdırıldı ve tartışmalara yol açtı. Vergi paketinin nasıl sızdırıldığı merak edilirken...
Jose Mourinho’dan Fenerbahçe paylaşımı!
Fenerbahçe Teknik Direktörü Jose Mourinho, "Kampa gidiyorum, sahada olmak için sabırsızlanıyorum" şeklind bir paylaşım yaptı.
Kanser vakalarında yaş ortalaması düşüyor
Son yıllarda fast food yiyeceklerin tüketimi ve obezite artarken, obezitenin başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanserin gelişiminde rol oynayabileceğini...
Güven endeksleri Haziran’da azaldı
Güven endeksi hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü.
Van Gölü’nde kayboldu… Arama çalışmaları sürüyor!
Van’ın Tuşba ilçesinde yüzmek için Van Gölü’ne girdikten sonra kaybolan şahsın arama çalışmaları beşinci gününde sürüyor.
Hırsızlık mağduru vatandaşın ‘şampiyonluk’ iddiası
Eskişehir’de 36 yıldır gazete dağıtımı yapan İsmail Bayır, şimdiye kadar 8 ayrı motosikletini çaldırdı, polis ekiplerince bulunan araçları kendisine teslim...
1 ayda 2.5 milyon getiri bekliyorlar! Galericilerden yatırım tavsiyesi gibi taksi plakası SMS’i
Ticari taksi plaka fiyatları uzun zamandır 5.5-6 milyon lira arasında seyrederken galericiler fiyatların 1-2 ay içinde 2.5 milyon lira artacağını...
Japon hükümetinden Okinawa’da üs yükünün azaltılması için kararlılık mesajı
Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Okinawa'da askeri üs yükünün azaltılması için kararlılık göstereceklerini bildirdi.
Bolu’da 32 kişi hastaneye kaldırıldı
Bolu'nun Göynük ilçesinde bir fabrikada çalışan ve gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvuranların sayısı 32'ye çıktı.
Bakan Özhaseki: Deprem bölgesinde 2 binin üzerinde şantiyemiz var
ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Büyük bir devlet ve milletiz. Herkes kendi içinde bulunduğu toplumla, milletle iftihar...
Antalya’da tiyatro şöleni: ‘Troyalı Kadınlar’ büyük ilgi gördü
Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü tiyatro atölyesinin ilk oyunu “Troyalı Kadınlar Anonim Şirketi” seyirciyle buluştu....
İrfan Can Kahveci’nin sakatlığıyla ilgili açıklama
A Milli Takım'ın yardımcı antrenörü Selçuk Şahin, EURO 2024'te oynanacak Gürcistan maçı öncesi açıklamalarda bulundu. Şahin, İrfan Can Kahveci'nin de...
Erdoğan’ın bayram mesajında ‘yumuşama’ sevinci
AKP'li Cumhurbaşkanı, Kurban Bayramı için paylaştığı tebrik mesajında"Siyasette oluşan yumuşama ikliminin milletimizin tekrar kucaklaşmasına katkı sağladığını memnuniyetle müşahede ediyoruz" dedi.
İtalya – Arnavutluk maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
İtalya, EURO 2024 B Grubu ilk maçında Arnavutluk ile karşılaşacak. Zorlu mücadele TSİ 22:00'de başlayacak.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ