$ DOLAR → Alış: 32,12 / Satış: 32,25
€ EURO → Alış: 34,78 / Satış: 34,92

Sanayiciden Merkez Bankası’na sert eleştiri

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Temmuz ayı olağan meclisi toplantısında finansmana yönelik ihtiyaçlar ve para politikasına yönelik değerlendirmeler …

Sanayiciden Merkez Bankası’na sert eleştiri
  • 29.07.2022

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Temmuz ayı olağan meclisi toplantısında finansmana yönelik ihtiyaçlar ve para politikasına yönelik değerlendirmeler öne çıktı.

Toplantıda konuşan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan küresel ekonomik iklimin Türkiye’nin aleyhine döndüğünü, ihracat pazarlarında bozulma yaşanırken sanayicinin finansmandan mahrum kalmaması gerektiğini belirtti.

Ana ihracat pazarlarında resesyonun azımsanamayacak bir ihtimal olduğunu belirten Bahçıvan Euro/Dolar paritesinin de ihracatçı sanayici için kritik olduğunu söyledi.

“Türkiye’de ekonomik aktivitenin ivme kaybetmesi bekleniyor”

Bahçıvan Türkiye ekonomisinin makroı göstergelerine ilişkin değerlendirmesinde Türkiye ekonomisi’nin 2022 yılının ilk yarısında güçlü büyüme performansını koruduğunu ancak küresel eğilimlere paralel olarak yılın kalanında Türkiye’de de ekonomik aktivitenin ivme kaybetmesinin beklendiğini belirtti.

“Enflasyon tarafında ise ne yazık ki arzu ettiğimiz seviyelerin oldukça uzağındayız” diyen Bahçıvan, sanayicinin enflasyondan menfaat sağlayacağına inanmadıklarını ifade etti.

Bahçıvan, “Sanayicilerimizin temel görevi olan sürdürülebilir yatırımları hayata geçirmenin, iş ve aş üretmenin, ihracat potansiyelini artırmanın ancak ve ancak enflasyonun ve beklentilerin kontrol altına alınmasıyla mümkün olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

“Küresel gerçeklerle uyum sağlamayan uygulamalar faiz yükünü artırıyor”

Bahçıvan konuşmasında para politikasına ilişkin değerlendirmesinde ekonomik güven ve küresel gerçeklerle uyum sağlamayan birtakım adımların kısa vadede yüksek faize dönük bazı çözümler getirse dahi, oluşturduğu güven kırılganlıkları, beklentilerdeki bozulmaların etkisiyle daha uzun vadede hem finansal kaynaklara erişimi zorlaştırdığını hem de maliyeti artırdığını ifade etti. Bahçıvan bu politikaların faizleri düşürmediğini aksine faiz oranlarını altından kalkılması daha da zor noktalara taşıdığını söyledi.

“Ticari kredi faizleri yüzde 40 bandını aştı”

Bahçıvan, Türk sanayicisi ve ihracatçısını en çok zorlayan unsurun nitelikli finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar olduğunu, bankalarda TL cinsi ticari kredi faizlerinin yüzde 40 bandını aştığını belirtti.

Risk priminin 900 gibi tarihi seviyelere dayanması neticesinde yurtdışından borçlanma olanaklarının en aza indiğini söyleyen İSO Başkanı Bahçıvan bankalar ve şirketlerin yurt dışından borçlanmalarda zorlandığını ve iki haneli Döviz cinsi faizler ile karşılaştıklarını ifade etti.

“Reeskont koşulu eleştirisi”

Bahçıvan reeskont kredilerine getirilen yeni koşullarla ilgili de eleştirilerde bulundu. Bahçıvan bu konuda şunları söyledi:

Haziran ayı itibarıyla reeskont kredisi kullanmak için döviz gelirinin yüzde 40’ını Merkez Bankası’na, yüzde 30’unu bankalara satma zorunluluğu getirilmesi ve izleyen bir aylık dönemde döviz almama taahhüdünün şart koşulması şeklindeki adımlar ihracatçılarımızı gerek kaliteli finansmana erişimi zorlaştırması, gerekse de kur zararı yaratması ve yine gerekse de ciddi anlamda operasyon yükü getirmesi nedeniyle oldukça olumsuz yönde etkilemiştir.

Unutulmamalıdır ki, sanayimiz, üretim ve ihracatı için gerekli hammadde ve ara malını ithal etmek ve gerekli yatırımları hayata geçirmek için dövize ihtiyaç duymaktadır. İhracattan elde edilen gelirin çok büyük bölümünün bu alanlar için harcandığını, sanayimizin hiçbir zaman dövizden gelir elde etmeyi amaçlamadığını, ancak üretim ve ihracatını sürdürebilmesi bu döviz gelirinin hayati önem taşıdığını özellikle vurgulamak istiyorum.

“Eximbank kredi musluklarını büyük oranda kıstı”

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan Temmuz ayı başında yaptığı Eximbank ile ilgili çıkışına bu toplantıda da devam etti.

Son dönemde Eximbank’ın kredi musluklarını büyük oranda kısmasının firmaları son derece olumsuz etkilediğini belirten Bahçıvan alternatif piyasalarda zaten fazlasıyla kaynak sıkıntısı çeken ihracatçı açısından Eximbank kaynaklarına ulaşamamanın, telafi edilemeyecek boyutta sorunları giderek artırdığını ifade etti.

Bahçıvan, “Eximbank bir an önce finansman işlevlerine kavuşmalıdır” dedi.

“Reeskont koşulları esnetilmeli”

İSO Başkanı Bahçıvan’ın konuşmasında öne çıkan diğer somut talepleri şunlar oldu:

Sanayiciler olarak genel beklentimizin öncelikle kredi ve finansman olanaklarında normalleşme sağlanması ve reel sektör gerçeklerine uymayan uygulamaların sona erdirilmesi veya esnetilmesi olduğunu bir kez daha belirtmek istiyorum. Bankaların kredi olanakları üzerindeki kısıtlayıcı karşılık kararları da esnetilmelidir. Benzer şekilde TCMB, TL cinsi reeskont kredilerindeki döviz bulundurmaya ve bozdurmaya ilişkin koşullarını esnetmelidir.

Merkez Bankası kaynaklı yatırım avans kredisini çok önemli bir finansal enstrüman olarak görmekteyiz. Ancak bu kapsamdaki yatırımcı müracaatlarına ilişkin süreçlerin çok daha hızlı bir şekilde işletilmesi, yatırımcı firmalarımızın bu finansman aracına daha etkin bir şekilde eriştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Reeskont kredisi esaslarının belirlendiği tarihten önce doğmuş finansal borçlar için şirketlerin döviz satın alarak ödeme yapabilmesine dair bir istisna getirilmelidir.

“Kredi limitlerinde aşınma yaşanıyor”

Kurların yükselmesi ve enflasyon nedeniyle şirketlerin bankalardaki kredi limitlerinde aşımlar yaşanmaktadır. Üretim ve ticaretin tıkanmaması için şirketlerin bankalardaki kredi limitlerinin revize edilmesine ihtiyaç vardır.

Rusya’ya uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle bu ülkeye yapılan ihracat bedellerinin dolar veya euro cinsinden ülkemize gelmesi mümkün olmamaktadır. Türkiye ile Rusya arasındaki ticaretin ruble ile yapılabilmesi bu soruna çözüm olabilecektir. İhracatçılarımız ürün bedelleri ruble olarak Türkiye’ye geldiğinde, rublenin Türk bankacılık sektöründe süratlice TL’ye çevrilebilmesi gerekmektedir.

27 Temmuz’da yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile KKM’deki istisna şirketlerin 30 Haziran tarihli bilançolarındaki yabancı para ile sınırlı tutulmuştur. Oysa, Merkez Bankasını 6 Temmuz tarihli tebliği, şirketlerin 30 Haziran tarihine kadar herhangi bir tarihte kur korumalı mevduata geçebilmelerine imkan tanımıştır. Kur korumalı mevduat sisteminin daha etkin çalışması için vergi istisnasına getirilen bu kısıtlamanın kaldırılması gerektiği düşünülmektedir.

Etiketler: / / / /

TÜİK: 2024’te tahıl üretiminde düşüş bekleniyor
TÜİK, üretim miktarının 2024’te tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde (yem bitkileri hariç) yüzde 2 azalacağı; sebzelerde yüzde 5,6, meyveler, içecek...
Rekabet Kurulu’ndan Google ve META’ya her gün ceza
Google ve META’nın cezaları ödeyip ihlale devam ettiğini tespit eden Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Ferhat Topkaya “Yaptırım anlayışını değiştirdik. Cezaların...
Trump önce paylaştı sonra sildi: ‘Diktatör olarak yöneteceğini ifade ediyor’
Eski ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyada seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı paylaşımı, gelen tepkilerin ardından sildi.
İngiltere’de Hong Kong ajanlığıyla suçlanan eski donanma mensubu, bir parkta ölü bulundu
Hong Kong istihbarat servisi için ajanlık yapmakla suçlanan eski İngiliz Kraliyet Donanması mensubu ve İçişleri Bakanlığı’nın göçmenlik bürosunda çalışan Matthew...
Ordudaki sorunları eleştirdikten sonra görevden alınan Rus Tümgeneral Popov, ‘dolandırıcılık’ suçlamasıyla tutuklandı
Rusya’nın Ukrayna’daki işgalinde yaşanan askeri aksaklıkları eleştiren ve geçen yıl Temmuz ayında görevden alınan Tümgeneral Ivan Popov, “geniş çaplı dolandırıcılık”...
ABD Senatosu, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne yönelik ‘yaptırım’ arayışında: Blinken’den destek sinyali
ABD Senatosu’nda konuşan Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Başsavcısı Karim Khan’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında tutuklama...
Japonya’dan Çin’e tepki: Barış ve ve istikrar vurgusu yaptı
Japonya hükümeti, Çin’in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan’ın etrafında başlattığı duyurulan askeri tatbikat sonrası “Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın” önemini...
Türkiye ve AB, vize sorunu için hangi çözüm yollarını konuşuyor?
Türkiye ve AB, ikili ilişkilerin en kronik sorunlarından birine dönüşen Schengen vizesi konusunda görüşmeleri sürdürüyor. Bu konudaki son görüşme dün...
ABD’den Kenya açıklaması: ‘NATO üyesi olmayan ana müttefik’
ABD Başkanı Joe Biden, Kenya’yı, “NATO üyesi olmayan ana müttefik” olarak tanımaktan gurur duyduklarını ve bunun ABD-Afrika ilişkilerine yeni bir...
Vietnam’da apartmanda yangın: 14 ölü, 6 yaralı
Vietnam’ın başkenti Hanoi’deki bir apartmanda çıkan yangında en az 14 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.
İsrail, İspanya’nın Doğu Kudüs’teki konsolosluğunun Filistinlilere hizmet vermesini yasaklıyor
İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Filistin’i tanıma kararı alan İspanya’nın işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan konsolosluğunun Batı Şeria’daki Filistinlilere hizmet...
Ümit Milli Futbol Takımı’nın aday kadrosu belli oldu
Ümit Milli Futbol Takımı'nın İskoçya ile oynayacağı maçın aday kadrosu açıklandı.
Kamu emekçilerinden ‘kamuda tasarruf’ paketine tepki
"Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi"ne tepkiler devam ediyor. KESK İzmir şubeleri Konak'ta toplanarak basın açıkalması yaptı, “Tasarrufa emekçilerden değil, Saraylardan...
‘Knives Out 3’ün adı ve vizyon tarihi belli oldu…
"Knives Out" filminin devam filminin ismi "Wake Up Dead Man" olarak belirlendi. Filmin vizyon tarihi de yönetmen tarafından duyuruldu.
KODA’dan sezona muhteşem final
Türkiye’de bir ilçe belediyesi tarafından kurulan ilk kadrolu oda orkestrası olan Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA), muhteşem bir konserle sezona veda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ