$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Somalı madenciler özelleştirmeye karşı eylem başlattı

Manisa’nın Soma ilçesinde Eynez maden ocağının ihalesiz bir şekilde Yeni Anadolu Madencilik şirketine devredilmesine maden işçileri tepki …

Somalı madenciler özelleştirmeye karşı eylem başlattı
  • 28.07.2022

Manisa’nın Soma ilçesinde Eynez maden ocağının ihalesiz bir şekilde Yeni Anadolu Madencilik şirketine devredilmesine maden işçileri tepki göstererek direniş başlattı. Madenciler, özel şirketin araçlarını sahaya sokmamak için girişleri iş makineleriyle kapattı.

Manisa’nın Soma ilçesinde devlete ait Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) bağlı Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) bünyesinde üretim yapan ve 25 milyon ton kömür rezervine sahip Eynez maden ocağı, Kurban Bayramı’nın arefesinde özelleştirilerek Yeni Anadolu Madencilik şirketine devredildi.

Devlete ait bir maden ocağının tam kömür üretimi yapılacağı sırada özel bir firmaya devredilmesini peşkeş olarak değerlendiren Eynes maden ocağındaki işçiler eylem başlattı. Somalı maden işçileri, özelleştirmeye tepki göstererek, özel şirketin makinelerinin girmesini engellemek amacıyla maden sahasının girişlerini iş makineleri ile kapattılar.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, özelleştirilen maden ocağının işçileriyle bir araya gelerek yaşanan sıkıntıyı yakından dinledi.

‘BUNUN ADI PEŞKEŞ ÇEKMEKTİR’

CHP’li Bakırlıoğlu’nun maden işçilerini ziyaretinde yer alan Maden-İş Sendikası Soma Şube Başkanı Şevket Şahin, Eynez maden ocağının bir bölümünün ihalesiz bir şekilde Kurban Bayramı arifesinde özel şirkete devredildiğini belirterek, özelleştirmeyi peşkeş olarak nitelendirdi.

Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Şahin ziyarette yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“TKİ tüm çalışmaları tamamlanmış, topraktan temizlenmiş bir ocağı tam kömür çıkarılacak zamanda özel bir şirkete devrediyor. Bunun adı peşkeş çekmektir. Birçok maden işçisi bayrama matem havasında girdi. Soma’da 13 bin maden işçisi buradan ekmek yemektedir. Biz kimsenin ekmeğinde değiliz. Bizim derdimiz kendi işimiz ve aşımızda. Kamu ihale kanununu bertaraf edip peşkeş çekerek burayı özel bir firmaya verdiler. Bu saatten sonra hiçbir peşkeşi kabul etmiyoruz. Sonuna kadar mücadeleye varız. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, geldikleri gibi giderler diyoruz.”

‘İŞ ÜRETİME GELİNCE SAHA YANDAŞA DEVREDİLMİŞ’

Özelleştirilen ocakta incelemelerde bulunan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, kömür çıkarılma aşamasına gelmiş maden ocağının aniden özel bir şirkete devredilmesine bir anlam veremediklerini dile getirdi.

Açıklamasında TKİ’nin Eynez maden ocağının bir bölümünün Yeni Anadolu Madencilik şirketine ihalesiz olarak verdiğini ifade eden CHP’li Bakırlıoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kömür maden ocaklarının tüm ruhsatları TKİ’nin uhdesinde ve Soma bölgesinde hem yeraltı hem de yer üstü madenciliği yapılmakta. TKİ’ye ait ocakların bir kısmı rödovans ve hizmet alım sözleşmesi ile özel sektör tarafından işletilmektedir. TKİ açık ocak şeklinde işleteceği Eynez ocağını tüm hazırlıklarını bitirip, üretim aşamasına getirdikten sonra, TKİ kendi hissedarı olduğu Yeni Anadolu Madencilik şirketine ihalesiz vermiştir. Ruhsatı TKİ’ye ait 25 milyon ton kömür rezervine sahip olan ve açık ocak şeklinde işletilecek kömür madeni sahası dekapaj denilen yöntemle üzerindeki tüm toprak ve kayalar temizlenerek kömür madeni açığa çıkarılmış. TKİ Soma’daki açık ocakta kömür çıkarmak için tüm hazırlıkları tamamlamış, tüm masrafları yapmış, iş üretime gelince saha yandaş şirketlere devredilmiş. Aslında geriye sadece kömürü almak kalmış. Açık ocakta açığa çıkarılan kömür sadece kazılacak ve kamyonlara yüklenecek ama nedense TKİ bu aşamada üretimden vazgeçmiş.”

KAYNAKLARIN NASIL PEŞKEŞ ÇEKİLDİĞİNİN ÖRNEĞİ’

AKP’nin son 20 yıldır özelleştirmeler adı altında devletin tüm mallarını yandaşlara peşkeş çektiğini söyleyen CHP’li Bakırlıoğlu, Soma’da yaşanan özelleştirmenin de bunun örneği olduğunu ifade etti.

CHP’li Bakırlıoğlu açıklamasında sözlerine şöyle devam etti: “Soma’da yaşananlar, AKP iktidarının devletin kaynaklarını nasıl yandaşlara peşkeş çektiğine çok iyi bir örnek. Son zamanlarda kömür fiyatlarındaki aşırı fiyat artışının arkasında da bu zihniyet yatıyor. TKİ üretimden vazgeçiyor. Kendi ürettiği, hizmet alımı ve rödovans karşılığı aldığı tüm kömürleri termik santrallerine veriyor. Sanayiciye özellikle ısınma amaçlı kömür satışını durdurması, vatandaşı özel sektörün insafına terk etmiş durumda. Bu nedenle Manisa Soma’da devletin kömürünün fiyatı 2 bin 4 lira iken, aynı kömür Demirci’de 4 bin 500 liraya çıkıyor. Kömür piyasasında fiyat istikrarını sağlayacak olan TKİ’nin hiçbir inisiyatifi kalmamıştır. Anlamadığımız konu, Soma’daki bütün kömür madeni ruhsatları devletin, bu ocaklardan kömür çıkarılıyor, ama devlet satacak kömür bulamıyor. Ülkenin en önemli maden kurumu maalesef siyasi iktidarın yandaşlara rant aracına dönüşmüştür. Kamunun sektörden çıkması ile fiyatlar yükseliyor ve fiyatlar daha da yükselecek. Bu durum TKİ’de çalışan madencileri de tedirgin etmektedir. Kurumun üretimden vazgeçmesi ile işçilerin durumunun ne olacağı belli değildir.”

CHP’li Bakırlıoğlu açıklamasının ardından özelleştirilen Eynez maden ocağında incelemelerde bulundu.

Etiketler: / / / /

‘Tokat’ skandalında ikinci perde… Ayhan Sicimoğlu’nun tokat attığı genç konuştu: ‘Videoları silmem için 33 bin lira teklif etti’
Sosyal medyada Ayhan Sicimoğlu ve personelinin yer aldığı bir video gündem oldu. Sicimoğlu'nun kovduğu iddia edilen personeline tokat attığı anlar...
Vergi paketi erken patladı! Saray’dan kim sızdırdı?
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi paketi, kamuoyuna sızdırıldı ve tartışmalara yol açtı. Vergi paketinin nasıl sızdırıldığı merak edilirken...
Jose Mourinho’dan Fenerbahçe paylaşımı!
Fenerbahçe Teknik Direktörü Jose Mourinho, "Kampa gidiyorum, sahada olmak için sabırsızlanıyorum" şeklind bir paylaşım yaptı.
Kanser vakalarında yaş ortalaması düşüyor
Son yıllarda fast food yiyeceklerin tüketimi ve obezite artarken, obezitenin başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanserin gelişiminde rol oynayabileceğini...
Güven endeksleri Haziran’da azaldı
Güven endeksi hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü.
Van Gölü’nde kayboldu… Arama çalışmaları sürüyor!
Van’ın Tuşba ilçesinde yüzmek için Van Gölü’ne girdikten sonra kaybolan şahsın arama çalışmaları beşinci gününde sürüyor.
Hırsızlık mağduru vatandaşın ‘şampiyonluk’ iddiası
Eskişehir’de 36 yıldır gazete dağıtımı yapan İsmail Bayır, şimdiye kadar 8 ayrı motosikletini çaldırdı, polis ekiplerince bulunan araçları kendisine teslim...
1 ayda 2.5 milyon getiri bekliyorlar! Galericilerden yatırım tavsiyesi gibi taksi plakası SMS’i
Ticari taksi plaka fiyatları uzun zamandır 5.5-6 milyon lira arasında seyrederken galericiler fiyatların 1-2 ay içinde 2.5 milyon lira artacağını...
Japon hükümetinden Okinawa’da üs yükünün azaltılması için kararlılık mesajı
Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Okinawa'da askeri üs yükünün azaltılması için kararlılık göstereceklerini bildirdi.
Bolu’da 32 kişi hastaneye kaldırıldı
Bolu'nun Göynük ilçesinde bir fabrikada çalışan ve gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvuranların sayısı 32'ye çıktı.
Bakan Özhaseki: Deprem bölgesinde 2 binin üzerinde şantiyemiz var
ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Büyük bir devlet ve milletiz. Herkes kendi içinde bulunduğu toplumla, milletle iftihar...
Antalya’da tiyatro şöleni: ‘Troyalı Kadınlar’ büyük ilgi gördü
Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü tiyatro atölyesinin ilk oyunu “Troyalı Kadınlar Anonim Şirketi” seyirciyle buluştu....
İrfan Can Kahveci’nin sakatlığıyla ilgili açıklama
A Milli Takım'ın yardımcı antrenörü Selçuk Şahin, EURO 2024'te oynanacak Gürcistan maçı öncesi açıklamalarda bulundu. Şahin, İrfan Can Kahveci'nin de...
Erdoğan’ın bayram mesajında ‘yumuşama’ sevinci
AKP'li Cumhurbaşkanı, Kurban Bayramı için paylaştığı tebrik mesajında"Siyasette oluşan yumuşama ikliminin milletimizin tekrar kucaklaşmasına katkı sağladığını memnuniyetle müşahede ediyoruz" dedi.
İtalya – Arnavutluk maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
İtalya, EURO 2024 B Grubu ilk maçında Arnavutluk ile karşılaşacak. Zorlu mücadele TSİ 22:00'de başlayacak.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ