$ DOLAR → Alış: 32,38 / Satış: 32,51
€ EURO → Alış: 34,40 / Satış: 34,54

TMKŞ’nin ilk VDMK ihraç süreçleri tamamlandı

Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi (TMKŞ) tarafından gerçekleştirilen ilk ihraca ilişkin tüm süreçler büyük bir başarı ve yatırımcı için …

TMKŞ’nin ilk VDMK ihraç süreçleri tamamlandı
  • 28.07.2022

Türkiye Menkul Kıymetleştirme Şirketi (TMKŞ) tarafından gerçekleştirilen ilk ihraca ilişkin tüm süreçler büyük bir başarı ve yatırımcı için yüksek getiri ile tamamlandı.

TMKŞ açıklamasına göre, ihraç kapsamında kurulan TMKŞ Fibabanka 1 nolu Varlık Finansmanı Fonu 13 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirdiği Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracını yüzde 50,21 bileşik (yüzde 24,27 kupon oranı) getiri ile itfa etti.

Bu ürün ile ikincil kredi piyasası oluşmasının temelleri atılırken, kredi/mevduat oranının düşürülmesinin, alacakların likitleştirilerek risk transferi yapılabilmesinin ve sermaye piyasalarımıza yeni ürünler kazandırılmasının önü açıldı.

13 Ocak’ta Fibabanka’nın 269,5 milyon TL tutarındaki genel tüketici kredileri TMKŞ tarafından menkul kıymetleştirilerek, ürüne 2,5 kat talep toplandı.

Ürün, ödemeler önceliğine göre A ve B grubu olarak iki farklı risk grubuna göre tasarlanarak, B grubun getirisi kredilerin ödenme performansı ve kredilerden gelecek nakit akışlarının nemalandırma faizine göre değişecek şekilde tasarlandı.

Böylelikle Türkiye’de ilk defa Basel ve AB tipi menkul kıymet tasarlanarak, yatırımcıların dayanak varlıklarının daha iyi performans göstermesi halinde oluşacak ek getiriden faydalanmasının önü açıldı.

İhracın dayanak varlıkları olan Fibabanka’nın kullandırmış olduğu Genel Tüketici Kredilerinden TMKŞ’nin kredi analitik süzgecinden geçen 141 bin 268 adet krediden vade sonunda sadece 38 adeti tahsil edilemedi. Takibe dönüşüm oranı sektör ortalaması olan yüzde 3,75’in çok altında, yüzde 0,03 olarak gerçekleşti.

Modellenen A grubu 32-194 gün iskontolu tertipler sırası ile bileşik faizi; 1. Tertip (32 Gün) yüzde 23,73, 2. Tertip (63 gün) yüzde 23,87, 3. Tertip (92 gün) yüzde 24,23, 4.Tertip (127 gün) yüzde 24,76, 5. Tertip (160 gün) yüzde 25,06, 6. Tertip (194 gün) yüzde 25,89 olarak modellendi. B grubu 194 gün vadeli değişken getirili tertip ise ihraç anında yüzde 32,86 bileşik getiri (yüzde 16,38 kupon oranı) ile modellenerek ihraçlar gerçekleştirildi.

27 Temmuz’a kadar gerçekleşen itfalarda A grubu için belirlenen faiz oranları ile itfalar yapıldı.

194 gün için yüzde 32,86 bileşik getiri (yüzde 16,38 kupon oranı) oranı ile modellenen B grubu VDMK; ürünün dayanak varlığı olan kredilerinden sağlanan erken tahsilatlar, vade başlangıcından sonunda kadar günlük ortalama 1,5 Milyon TL olan nakit akışlarının modellenenden yüzde 20,92 bileşik yeniden nemalandırma oranından daha iyi bir getiri ile yönetilmesi ve ürün tasarımdaki ihtiyatlı varsayımlar sebepleriyle beklenenden çok daha yüksek bir oran olan yüzde 50,21 bileşik (yüzde 24,27 kupon oranı) getiri ile itfa edildi.

TMKŞ olarak hazırlanan ilk ürün ilgili yatırım dönemleri arasında Türkiye’deki en yüksek getiriyi sunan TL enstrümanlardan birisi oldu.

Etiketler: / / / /

Yoksul ülkeye Türkiye eli… Afrika açılımından yararlanacaklar
Halkı dünyanın en yoksullarından olan Afrika’nın küçük ülkesi Esvatini’nin kalkınmasına Türkiye destek olacak.
Deprem sonrası 20 bin öğrenciye teknoloji desteği
TÜRK Telekom ve iştiraki Sebit ile Kızılay’ın işbirliğinde deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitimine destek olmak amacıyla ilki Hatay’da hayata geçirilen 100....
E-sertifika sayısı 8 milyonu geçti
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan 2023 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre, e-imza sayısı 7,1 milyona, mobil imza...
ABD: İran’la geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz
Beyaz Saray yetkilisi Kirby, ABD'nin Ortadoğu'da gerilimin tırmanmasını istemediğini belirterek, "İran ile geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz" ifadelerini kullandı.
BM: Her gün 20 bin kişi Sudan’da yerinden ediliyor
Sudan'da iç savaşın başlamasının üzerinden bir yıl geçti. BM raporuna göre, ülkede her gün 20 bin kişi yerinden ediliyor. Paris'te...
Yerel seçimlerin ardından TBMM ilk kez toplanıyor
Yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM yeniden toplanıyor. Meclis'in önünde yeni Anayasa başta olmak üzere birçok başlık bulunuyor.
Şi ile Scholz Pekin’de görüştü
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin gezisinin son gününde, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından kabul edildi. Şi görüşme öncesinde yaptığı...
UAEK: İran tüm nükleer tesislerini geçici olarak kapattı
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, hafta sonunda İsrail'e saldıran İran'ın tüm nükleer tesislerini güvenlik gerekçesiyle kapattığını duyurdu.
Kobani davasında karara “çok acele” erteleme
Kobani davasında 17 Nisan olarak belirlenen hüküm açıklama kararından vazgeçildi. Durum, "çok acele" yazıyla cezaevindeki tutuklu sanıklara tebliğ edildi.
Ayhan Bora Kaplan: Emniyette bana Soylu’yu sordular
Suç örgütü lideri olmakla suçlanan Ayhan Bora Kaplan, yargılandığı davada yaptığı savunmada, gözaltına alındığında Emniyet'te kendisine eski İçişleri Bakanı Soylu...
Steinmeier’in Türkiye ziyaretinin programı belli oldu
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier 22-24 Nisan tarihlerinde Türkiye'ye gidecek. Steinmeier'in ziyareti İstanbul Sirkeci Garı'nda başlayacak, Gaziantep'in ardından Ankara'da sonlanacak.
İsrail’den İran’a karşı “diplomatik atak”
İsrail Dışişleri Bakanı Katz, 32 ülkeye mektup göndererek, İran Devrim Muhafızları'nın terör örgütü listesine alınmasını talep etti.
AB’de bedava tren yolculuğu: Türkler de başvurabiliyor
AB Komisyonu 18 yaşını bitirmiş 35 binden fazla gence ücretsiz tren bileti hediye ediyor. Türkiye'den gençlerin de bedava bilet kotası...
İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaya Ankara’nın bakışı
Gazze’de yaptığı katliam nedeniyle tüm dünyada tepkiyle karşılanan, ABD’yi bile küresel anlamda zora sokan İsrail’in Şam’da İran Büyükelçiliği’ni vurmasının sonuçları...
Dünya ‘akıl sağlığı’ haritası yayınlandı: Türkiye’de durum ne?
Dünyanın pek çok noktasında ofisleri bulunan uluslararası güvenlik ve danışmanlık şirketi International SOS, turistler için seyahat etmesi riskli destinasyonları açıkladı....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ