$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Uzman: Cilt kanserindeki artışı, güneşte daha uzun kalmak tetikledi

Melanomun (cilt kanseri) görülme sıklığının dünya çapında dramatik bir şekilde arttığına işaret eden Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Nuray Sever, “Bu artış, daha yüksek düzeyde güneşe maruz kalma, bronzlaşma, yaşlanan nüfustaki artış ve cilt kanseri tespitindeki iyileşme ile ilişkili olabilir” dedi.

Uzman: Cilt kanserindeki artışı, güneşte daha uzun kalmak tetikledi
  • 10.07.2024

Cilt kanserinin (melanom) dünyada hızla arttığını belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Nuray Sever, “Dünyada cilt kanseri görülme oranında artış olsa da, muhtemelen artan erken teşhis çalışmaları ve ileri melanom tedavisindeki önemli atılımlar nedeniyle ölüm oranları da düşmeye başlıyor. Bu artış, daha yüksek düzeyde güneşe maruz kalma, bronzlaşma, yaşlanan nüfustaki artış ve cilt kanseri tespitindeki iyileşme ile ilişkili olabilir” şeklinde konuştu.

Cilt kanserinin cilt hücrelerinin anormal ve kontrolsüz büyümesi ile ortaya çıkan bir kanser türü olduğunu dile getiren Doç. Dr. Özlem Nuray Sever, “Cilt kanserinin 2 ana türü vardır; melanom ve melanom dışı. Melanom dışı cilt kanserinin en yaygın iki türü ise Bazal Hücreli Karsinom (BCC) ve Skuamöz Hücreli Karsinom (cSCC) olarak adlandırılır” ifadelerini kullandı.

“VAKALARIN YÜZDE 90’INDAN FAZLASI GÜNEŞ KAYNAKLI”

Vakaların yüzde 90’ından fazlasının güneşten gelen ultraviyole radyasyona maruz kalınmasından kaynaklandığının altını çizen Doç. Dr. Sever, bu maruziyetin üç ana cilt kanseri türünün de riskini artırdığını işaret etti.

“SOLARYUM DA RİSKİ ARTIRIYOR”

Ozon tabakasının kısmen incelmesi nedeniyle maruziyet arttığının altını çizen Doç. Dr. Sever, şunları söyledi: “Güneşin yanı sıra solaryum da bir diğer yaygın ultraviyole radyasyon kaynağıdır. Güneş, genellikle kolayca yanan açık tenli insanları etkiler. Güneşin zararlı etkileri zamanla birikir. Hayatınız boyunca güneşe ne kadar çok maruz kalırsanız, cilt kanseri riskiniz de o kadar yüksek olur. Ultraviyole (UV) radyasyon en önemli risk faktörü olmasına rağmen, diğer belirlenmiş risk faktörleri arasında kronik arsenik maruziyeti, radyasyon tedavisi, uzun süreli immünosüpresif (bağışıklık baskılayıcı) tedavi ve bazı genetik faktörler yer alır.”

“VÜCUDUNUZDAKİ BENLERİ DİKKATE ALIN”

Melanom dışı cilt kanserinin cildin herhangi bir yerinde ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Sever, ancak sıklıkla baş, yüz, boyun, ellerin arkası, kollar ve bacaklarda bulunduğunu, bunun nedeninin ise vücudun bu kısımlarının güneş ışınlarına en çok maruz kalan kısımlar olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Melanom dışı cilt kanserlerinde ciltte iyileşmeyen değişiklikler görüldüğünü dile getiren Doç. Dr. Sever, “Bunlar genellikle pembe veya kırmızı sert lezyonlar, üzeri kabuklu veya pullu lezyonlar ve kanamalı lezyonlar şeklinde olabilir. Melanom belirtileri arasında koyu renkli, kanamaya meyilli lezyonlar daha sık gözlenir. Bazen melanom normal bir ben zannedilebilir. Bu nedenle benlerin takibi önemlidir” şeklinde konuştu.

“GÖRÜLME SIKLIĞI SON 10 YILDA ARTTI”

Melanomun görüşme sıklığı dünya çapında dramatik bir şekilde arttığını ve muhtemelen artan erken teşhis çabaları ve ileri melanom tedavisindeki önemli atılımlar nedeniyle ölüm oranları düşmeye başladığını belirten Doç. Dr. Sever, “Çoğu ülkede BCC ve cSCC kayıtları bulunmadığından görülme sıklığı net olarak bilinmemektedir. Ancak hem BCC hem de cSCC’nin görülme sıklığının son 10 yılda arttığını bilmekteyiz. Bu artış, daha yüksek düzeyde güneşe maruz kalma, bronzlaşma, yaşlanan nüfustaki artış ve cilt kanseri tespitindeki iyileşme ile ilişkili olabilir” dedi.

CİLT KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

Cildi güneş ışınlarından koruyarak cilt kanserini önlemeye yardımcı olunabileceğini belirten Doç. Dr. Sever, cilt kanserine yakalanma olasılığını azaltmak için yapılabilecekleri şöyle sıraladı:

“Gün ortasında (10.00’dan 16.00’ya kadar) güneşten uzak durun. Güneş koruyucu sürün ve sık sık yeniden uygulayın. Geniş kenarlı şapka, uzun kollu gömlek veya uzun pantolon giyin. Bronzlaşma ve solaryumdan kaçının. Su, kar ve kumun yakınında ekstra dikkatli olun. Gıda ve D vitamini takviyeleri yoluyla D vitaminini güvenli bir şekilde alın. 30 veya daha yüksek bir SPF sunan, suya dayanıklı ve geniş spektrumlu koruma sağlayan (UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan) bir güneş kremi seçin. Dışarıya çıkmadan yaklaşık 15 dakika önce güneş koruyucu uygulayın. Ürün etiketine göre güneş koruyucuyu her iki saatte bir veya yüzdükten veya terledikten sonra yeniden uygulayın.”

TEDAVİDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Doç. Dr. Sever, cilt kanseri türlerinden melanom dışı cilt kanserinin tedavisini ise şu şekilde açıkladı:

“Cerrahi: Cilt kanseri genellikle ameliyatla tedavi edilir. Doktorlar cilt kanserini tedavi etmek için farklı tipte ameliyatlar yapabilirler.

Radyasyon tedavisi: Radyasyon kanser hücrelerini öldürür. Ameliyatın mümkün olmadığı durumlarda kullanılabilir.

Cilt kremleri: Bu kremlerin içindeki ilaçlar kanser hücrelerini öldürebilir.

Fotodinamik terapi: Fotodinamik terapi kanser hücrelerini öldürür. Bu terapide doktor cilt kanserini tedavi etmek için özel bir krem ve özel bir ışık kullanır.”

DOKTORLARIN ÖNEREBİLECEĞİ TEDAVİLER

Doç. Dr. Sever, tedavi edilemeyen belirli melanom dışı cilt kanseri türleri için doktorların önerebileceği tedavileri şöyle sıraladı:

“İmmünoterapi: İmmünoterapi, kişinin bağışıklık sistemiyle birlikte çalışarak kanserin büyümesini durduran ilaçları tanımlamak için kullanılan terimdir.

Hedefe yönelik tedavi: Hedefe yönelik tedavi, yalnızca belirli özelliklere sahip kanserler üzerinde etkili olan bir grup ilacı tanımlamak için kullanılan terimdir. Bu ilaçlar genellikle belirli bir protein veya molekülü bloke ederek çalışır.”

”AMELİYATLA TEDAVİ EDİLİR”

Melanomun nasıl tedavi edileceğine de değinen Doç. Dr. Sever, şunları söyledi: “Melanomlu kişilerin çoğu, evreye bağlı olarak aşağıdaki tedavilerden bir veya daha fazlasına sahiptir:

Cerrahi: Melanom genellikle kanseri ortadan kaldırmak için ameliyatla tedavi edilir. Biyopsi anormal alanın tamamını çıkarmış gibi görünse bile çoğu insanın daha fazla ameliyata ihtiyacı vardır. Ameliyat sırasında doktor, melanomun vücuda yayılıp yayılmadığını görmek için yakındaki lenf düğümlerini de kontrol edebilir. İmmünoterapi. Hedefe yönelik tedavi. Radyasyon tedavisi. Kemoterapi: Kemoterapi, kanser hücrelerini öldüren veya büyümelerini durduran ilaçlar için kullanılan tıbbi terimdir.”

Etiketler: / / / /

‘Tokat’ skandalında ikinci perde… Ayhan Sicimoğlu’nun tokat attığı genç konuştu: ‘Videoları silmem için 33 bin lira teklif etti’
Sosyal medyada Ayhan Sicimoğlu ve personelinin yer aldığı bir video gündem oldu. Sicimoğlu'nun kovduğu iddia edilen personeline tokat attığı anlar...
Vergi paketi erken patladı! Saray’dan kim sızdırdı?
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi paketi, kamuoyuna sızdırıldı ve tartışmalara yol açtı. Vergi paketinin nasıl sızdırıldığı merak edilirken...
Jose Mourinho’dan Fenerbahçe paylaşımı!
Fenerbahçe Teknik Direktörü Jose Mourinho, "Kampa gidiyorum, sahada olmak için sabırsızlanıyorum" şeklind bir paylaşım yaptı.
Kanser vakalarında yaş ortalaması düşüyor
Son yıllarda fast food yiyeceklerin tüketimi ve obezite artarken, obezitenin başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanserin gelişiminde rol oynayabileceğini...
Güven endeksleri Haziran’da azaldı
Güven endeksi hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü.
Van Gölü’nde kayboldu… Arama çalışmaları sürüyor!
Van’ın Tuşba ilçesinde yüzmek için Van Gölü’ne girdikten sonra kaybolan şahsın arama çalışmaları beşinci gününde sürüyor.
Hırsızlık mağduru vatandaşın ‘şampiyonluk’ iddiası
Eskişehir’de 36 yıldır gazete dağıtımı yapan İsmail Bayır, şimdiye kadar 8 ayrı motosikletini çaldırdı, polis ekiplerince bulunan araçları kendisine teslim...
1 ayda 2.5 milyon getiri bekliyorlar! Galericilerden yatırım tavsiyesi gibi taksi plakası SMS’i
Ticari taksi plaka fiyatları uzun zamandır 5.5-6 milyon lira arasında seyrederken galericiler fiyatların 1-2 ay içinde 2.5 milyon lira artacağını...
Japon hükümetinden Okinawa’da üs yükünün azaltılması için kararlılık mesajı
Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Okinawa'da askeri üs yükünün azaltılması için kararlılık göstereceklerini bildirdi.
Bolu’da 32 kişi hastaneye kaldırıldı
Bolu'nun Göynük ilçesinde bir fabrikada çalışan ve gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvuranların sayısı 32'ye çıktı.
Bakan Özhaseki: Deprem bölgesinde 2 binin üzerinde şantiyemiz var
ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Büyük bir devlet ve milletiz. Herkes kendi içinde bulunduğu toplumla, milletle iftihar...
Antalya’da tiyatro şöleni: ‘Troyalı Kadınlar’ büyük ilgi gördü
Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü tiyatro atölyesinin ilk oyunu “Troyalı Kadınlar Anonim Şirketi” seyirciyle buluştu....
İrfan Can Kahveci’nin sakatlığıyla ilgili açıklama
A Milli Takım'ın yardımcı antrenörü Selçuk Şahin, EURO 2024'te oynanacak Gürcistan maçı öncesi açıklamalarda bulundu. Şahin, İrfan Can Kahveci'nin de...
Erdoğan’ın bayram mesajında ‘yumuşama’ sevinci
AKP'li Cumhurbaşkanı, Kurban Bayramı için paylaştığı tebrik mesajında"Siyasette oluşan yumuşama ikliminin milletimizin tekrar kucaklaşmasına katkı sağladığını memnuniyetle müşahede ediyoruz" dedi.
İtalya – Arnavutluk maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
İtalya, EURO 2024 B Grubu ilk maçında Arnavutluk ile karşılaşacak. Zorlu mücadele TSİ 22:00'de başlayacak.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ