$ DOLAR → Alış: 32,49 / Satış: 32,62
€ EURO → Alış: 34,60 / Satış: 34,74

Yapı Kredi 3. çeyrekte kârını beşe katladı

BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA Yapı Kredi Bankası 2022 yılının 3. çeyreğinde piyasa beklentisi olan 14,7 milyar TL’nin üzerinde 16,1 milyar TL net dönem …

Yapı Kredi 3. çeyrekte kârını beşe katladı
  • 31.10.2022

BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

Yapı Kredi Bankası 2022 yılının 3. çeyreğinde piyasa beklentisi olan 14,7 milyar TL’nin üzerinde 16,1 milyar TL net dönem kârı elde etti.

Banka kârını çeyreksel bazda yüzde 35 oranında artırırken, yılın ilk dokuz ayındaki net kârı ise 35,3 milyar TL’ye ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 6,9 milyar liraydı.

Karşılık öncesi kâr ise 50 milyar TL olurken, karşılık öncesi kârın ortalama brüt kredilere oranı yüzde 12,6’ya çıktı. Yüksek kârlılıkta TÜFE’ye endeksli menkul kıymetler ve ücret-komisyon gelirleri etkili oldu.

Özsermaye ve aktif kârlılık rakamlarında yukarı yönlü seyir devam etti.

Bankanın maddi ortalama özsermaye kârlılığı yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 63,7; 9 aylıklarda ise yüzde 54,9 ile emsalleri arasında en yüksek seviyede yer aldı.

Ortalama aktif kârlılığı ise 2021 yılında yüzde 1,7 seviyesinde iken; 2022 yılının ilk dokuz ayında yüzde 5’e, 3. Çeyrek itibarıyla ise yüzde 6,2’ye çıktı.

Yapı Kredi Bankası swap giderleri dahil net faiz gelirlerini çeyreksel bazda yüzde 37, yıllık yüzde 346 artırarak 21,4 milyar TL seviyesine çıkardı. Özellikle bu çeyrekte çeyreksel bazda yüzde 56 oranında artan ve 13 milyar TL seviyesine çıkan TÜFE Endeksli tahviller öne çıktı. Bu arada yaklaşık 90 milyar TL olan TÜFE’ye dayalı varlık hacmi ve yüzde 65 (ekim-ekim enflasyonu) ile TÜFE’ye dayalı varlık değerlemesi etkili oldu.

Bankanın net faiz marjı ise 2021 yılında yüzde 3,17 seviyesinde iken, 438 baz puan artış ile ilk 9 ayda yüzde 7,55 seviyesine çıktı.

Net ücret ve komisyon cephesinde ise çeyreksel bazda yüzde 19 artışla 4,2 milyar gelir elde edildi. Böylece yıllık bazda yüzde 86 artışla 10,6 milyar TL’lik rakama ulaşıldı. Komisyon gelirlerinde yüzde 46’lık pay ile ödeme sistemleri yer aldı. Faaliyet giderleri ise bu dönemde 9 aylıklarda yüzde 93 artarak 13,9 milyar TL’ye çıktı. Böylece komisyon gider oranı yüzde 76 ile 2021 seviyesine olan yüzde 74’ün üzerinde gerçekleşti.

Bankanın sermaye rasyoları güçlenmeye devam etti

Yapı Kredi Bankası’nın sermaye tamponları yasal limitlerin yaklaşık 560 baz puan üzerinde gerçekleşti. Bankanın 9 aylık; çekirdek sermaye oranı yüzde 13,9, ana sermaye oranı yüzde 15,5 ve sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 17,6 ile regülasyon limitlerinin oldukça üzerinde kalmayı sürdürdü. Enflasyon muhasebesi için ise banka maddi ortalama özsermaye kârlılığının enflasyonun üzerinde düşük çift haneli seviyelerde olduğunu belirtti.

Bankanın 2022 hedefleri ise; TL kredi büyümesinde yaklaşık yüzde 65, yabancı para kredi büyümesinde ise yüksek yirmili seviyelerde daralma bekliyor. Gelirler kısmında net faiz marjının yüzde 7,5’in üzerinde, komisyon büyümesinin ise enflasyon üzerinde öngörüyor. Gider artışının ise ortalama enflasyondan, yaklaşık yüzde 90’lı seviyelere revize etti.

“Her koşulda ülkemiz ekonomisini desteklemeyi sürdürüyoruz”

Küresel anlamda belirsizliğin arttığı yılın ilk 9 ayında ülke ekonomisini güçlü bir şekilde desteklemeye devam ettiklerini belirten Yapı Kredi CEO’su Gökhan Erün, sonuçlara dair şu değerlendirmede bulundu: “Ticari ve KOBİ Bankacılığı bizim için stratejik öneme sahip bir alan. Sürdürülebilir büyüme ve güçlü ekonomi, KOBİ’lerimizin sağlıklı bir mali yapıya sahip olmaları ve katma değer yaratmalarıyla mümkün. Bunun için müşterilerimizin finansman kaynaklarına daha kolay ulaşmasına olanak sağlıyoruz. Öte yandan, yine KOBİ’lerin özellikle e-ticaret dünyasına ayrıcalıklı bir şekilde adım atmalarına, yeni müşteri ve pazarlara ulaşmalarına destek olmak için hayata geçirdiğimiz pek çok iş birliğiyle olanak sağlamayı sürdürüyoruz.”

Etiketler: / / / /

İliç maden faciası için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun üyeleri belli oldu
Karara göre, konuya ilişkin kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun Başkanı AKP Antalya Milletvekili Atalay Uslu, Başkanvekili ise AKP Bolu Milletvekili Yüksel...
Columbia Üniversitesi’nde onlarca eylemci gözaltına alındı
ABD'de Columbia Üniversitesi Rektörü, Filistin destekçilerinin oturma eylemini dağıttırdı. Onlarca kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
Dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan oldu
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), nüfusu 1,441 milyara ulaşan Hindistan'ın, "dünyada en fazla insanın yaşadığı ülke" olduğunu bildirdi.
Kenya’da askeri helikopter düştü: Genelkurmay Başkanı ve 9 asker öldü
Kenya’da helikopter kazasında Genelkurmay Başkanı Francis Ogolla ve 9 kişinin öldüğü bildirildi.
Nijerya’da bir haftada 192 Boko Haram ve silahlı çete üyesi öldürüldü
Nijerya'da terör örgütleri Boko Haram, DEAŞ'ın Batı Afrika kolu ISWAP ve silahlı çete üyelerine yönelik operasyonlarda, bir haftada 192 kişi...
Mendilibar’dan tur sözleri: Fenerbahçe’yi topla yorduk
UEFA Avrupa Konferans Ligi çeyrek final rövanşında Fenerbahçe'yi penaltı atışları sonucunda 3-2 mağlup eden Olympiakos'ta teknik direktör Jose Luis Mendilibar,...
UEFA Avrupa ve Konferans liglerinde yarı finalistler belli oldu
Çeyrek final maçları tamamlandı, UEFA Avrupa Ligi'nde Atalanta, Roma, Bayer Leverkusen, Olimpik Marsilya; Konferans Ligi'nde ise Aston Villa, Fiorentina, Club...
Yoksul ülkeye Türkiye eli… Afrika açılımından yararlanacaklar
Halkı dünyanın en yoksullarından olan Afrika’nın küçük ülkesi Esvatini’nin kalkınmasına Türkiye destek olacak.
Deprem sonrası 20 bin öğrenciye teknoloji desteği
TÜRK Telekom ve iştiraki Sebit ile Kızılay’ın işbirliğinde deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitimine destek olmak amacıyla ilki Hatay’da hayata geçirilen 100....
E-sertifika sayısı 8 milyonu geçti
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan 2023 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre, e-imza sayısı 7,1 milyona, mobil imza...
ABD: İran’la geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz
Beyaz Saray yetkilisi Kirby, ABD'nin Ortadoğu'da gerilimin tırmanmasını istemediğini belirterek, "İran ile geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz" ifadelerini kullandı.
BM: Her gün 20 bin kişi Sudan’da yerinden ediliyor
Sudan'da iç savaşın başlamasının üzerinden bir yıl geçti. BM raporuna göre, ülkede her gün 20 bin kişi yerinden ediliyor. Paris'te...
Yerel seçimlerin ardından TBMM ilk kez toplanıyor
Yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM yeniden toplanıyor. Meclis'in önünde yeni Anayasa başta olmak üzere birçok başlık bulunuyor.
Şi ile Scholz Pekin’de görüştü
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin gezisinin son gününde, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından kabul edildi. Şi görüşme öncesinde yaptığı...
UAEK: İran tüm nükleer tesislerini geçici olarak kapattı
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, hafta sonunda İsrail'e saldıran İran'ın tüm nükleer tesislerini güvenlik gerekçesiyle kapattığını duyurdu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ