$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

“Yaptırımlar sürerse çok uzun ve derin bir resesyon yaşanabilir”

Hükümet için hazırlanan bir iç rapora göre, ABD ve Avrupa yaptırımlarının etkisi yayıldıkça Rusya daha uzun ve daha derin bir resesyonla karşı …

“Yaptırımlar sürerse çok uzun ve derin bir resesyon yaşanabilir”
  • 05.09.2022

Hükümet için hazırlanan bir iç rapora göre, ABD ve Avrupa yaptırımlarının etkisi yayıldıkça Rusya daha uzun ve daha derin bir resesyonla karşı karşıya kalabilir.

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’nın ekonomik izolasyonunun gerçek etkisini değerlendirmeye çalışan yetkililerin ve uzmanların aylarca süren çalışmalarının sonucu olan belge, yetkililerin genellikle iyimser kamu açıklamalarında yaptıklarından çok daha ürkütücü bir tablo çiziyor.

Rapordaki üç senaryodan ikisi, ekonominin ancak on yılın sonunda veya daha sonra savaş öncesi seviyeye dönmesiyle birlikte daralmanın gelecek yıl hızlandığını gösteriyor.

“Atalet” senaryosu, ekonominin gelecek yıl 2021 seviyesinin yüzde 8,3 altında dibe vuracağını görürken, “stres” senaryosu 2024’teki en düşük seviyeyi geçen yılın seviyesinin yüzde 11,9 altına koyuyor.

Daha fazla ülkenin yaptırımlara katılması muhtemel

Tüm senaryolar, yaptırımların baskısının yoğunlaştığını ve daha fazla ülkenin onlara katılması muhtemel olduğunu görüyor. Rapora göre, Avrupa’nın Rus petrol ve gazından keskin bir şekilde uzaklaşması, Kremlin’in kendi pazarını tedarik etme kabiliyetini de etkileyebilir.

Rapor, ithalat ve ihracatın yaklaşık dörtte birini kapsayan kısıtlamaların ötesinde, Rusya’nın şu anda ülke ekonomisini daha da kesen “neredeyse tüm ulaşım biçimlerini etkileyen” bir “abluka” ile nasıl karşı karşıya olduğunu detaylandırıyor.

Teknolojik ve finansal engeller baskıyı artırıyor. Rapor, genişleyen beyin göçünün ilk resmi tahmini olan 2025 yılına kadar 200 bin kadar bilgi işlem uzmanının ülkeyi terk edebileceğini tahmin ediyor.

Belge, ekonomiyi 2024’te savaş öncesi seviyelere geri getirmek ve bundan sonra istikrarlı bir şekilde büyümek için ekonomiyi desteklemek ve kısıtlamaların etkisini daha da kolaylaştırmak için bir dizi önlem çağrısında bulunuyor.

Ancak adımlar, büyümenin yaptırımlar olmadan bile büyük ölçüde durgunlaştığı son on yılda hükümetin lanse ettiği yatırımları teşvik etmek için aynı önlemlerin çoğunu içeriyor.

İhracat odaklı sektörlerde üretim hacimleri azalabilir

Rapor, önümüzdeki bir veya iki yıl içinde petrol ve gazdan metallere, kimyasallardan ve ahşap ürünlere kadar “ihracat odaklı bir dizi sektörde üretim hacimlerinin azalması” konusunda uyarıda bulunuyor. Daha sonra bir miktar toparlanma mümkün olsa da, “bu sektörler ekonominin itici gücü olmayı bırakacak.”

Rapora göre, Rusya’nın ana ihracat pazarı olan Avrupa’ya gazın tamamen kesilmesi, vergi gelirlerinde yılda 400 milyar rubleye (6,6 milyar dolar) mal olabilir. Yeni ihracat pazarları ile kaybedilen satışları orta vadede bile tam olarak telafi etmek mümkün olmayacaktır.

Petrol sektörüne darbe

Raporda, sonuç olarak üretimin azaltılması gerekeceği ve Kremlin’in yerel gaz arzını genişletme hedeflerini tehdit ettiği belirtildi. Sıvılaştırılmış doğal gaz santralleri için gerekli olan teknoloji eksikliği kritik seviyede ve yenilerini inşa etme çabalarını engelleyebilir.

Avrupa’nın Rus petrol ürünlerini ithalatını durdurma planları ki geçen yıl ihracat gelirlerinin yüzde 55’i buradan sağlandı, üretimde keskin kesintileri tetikleyebilir ve iç piyasayı da yakıt sıkıntısı çekebilir.

Rapora göre, metal üreticileri kısıtlamalardan yılda 5,7 milyar dolar kaybediyor.

Rapor, dünya ekonomisi resesyona girerse, Rusya’nın küresel pazarlarda “salıncak tedarikçisi” haline gelirken ihracatının daha da düşebileceği ve ürünlerine olan talebin önce ortadan kalkacağı konusunda uyarıyor. Bu, rublede bir düşüşü ve enflasyonda bir artışı tetikleyebilir.

İthalat tarafında, “kısa vadeli ana risk, ithal hammadde ve bileşenlerin eksikliği nedeniyle üretimin askıya alınmasıdır.” Raporda, uzun vadede ithal ekipmanın tamir edilememesinin büyümeyi kalıcı olarak sınırlayabileceği belirtildi.

Kritik İthalat ürünleri

Rapora göre, Kremlin’in yabancı arzı değiştirme çabalarını övdüğü tarım sektöründe bile, kilit girdilere bağımlılık, Rusları gıda tüketimini azaltmaya zorlayabilir.

Batı teknolojisine erişimdeki kısıtlamalar, Çin ve Güneydoğu Asya’dan daha az gelişmiş alternatiflere güvenmek zorunda kaldığı için Rusya’yı mevcut standartların bir veya iki nesil gerisine itebilir.

Rapor, yaptırımların hükümeti Putin’in savaştan önce belirlediği bir dizi kalkınma hedefini, nüfus artışını ve yaşam beklentisini artırma da dahil olmak üzere revize etmeye zorlayacağı konusunda uyarıyor.

Rapor, sektörel bazda, yaptırımlardan kaynaklanan darbenin kapsamını detaylandırıyor:

Tarım: Kanatlı üretiminin tamamen yüzde 99’u ve Holstein süt sığırcılığı üretiminin yüzde 30’u ithalata bağlı. Balık yemleri ve aminoasitlerin yanı sıra şeker pancarı ve patates gibi temel gıda maddelerinin tohumları çoğunlukla ülke dışından getiriliyor.

Havacılık: Yolcu hacminin yüzde 95’i yabancı uçaklarda taşınıyor ve ithal yedek parçalara erişimin olmaması, hizmet dışı kaldıkça filonun küçülmesine neden olabilir.

Makine yapımı: Takım tezgahlarının yalnızca yüzde 30’u Rus yapımı ürünlerden oluşuyor ve yerel endüstri artan talebi karşılama kapasitesine sahip değildir.

İlaç: Yerli üretimin yaklaşık yüzde 80’i ithal hammaddelere dayanıyor.

Etiketler: / / / /

‘Tokat’ skandalında ikinci perde… Ayhan Sicimoğlu’nun tokat attığı genç konuştu: ‘Videoları silmem için 33 bin lira teklif etti’
Sosyal medyada Ayhan Sicimoğlu ve personelinin yer aldığı bir video gündem oldu. Sicimoğlu'nun kovduğu iddia edilen personeline tokat attığı anlar...
Vergi paketi erken patladı! Saray’dan kim sızdırdı?
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan vergi paketi, kamuoyuna sızdırıldı ve tartışmalara yol açtı. Vergi paketinin nasıl sızdırıldığı merak edilirken...
Jose Mourinho’dan Fenerbahçe paylaşımı!
Fenerbahçe Teknik Direktörü Jose Mourinho, "Kampa gidiyorum, sahada olmak için sabırsızlanıyorum" şeklind bir paylaşım yaptı.
Kanser vakalarında yaş ortalaması düşüyor
Son yıllarda fast food yiyeceklerin tüketimi ve obezite artarken, obezitenin başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanserin gelişiminde rol oynayabileceğini...
Güven endeksleri Haziran’da azaldı
Güven endeksi hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde düştü.
Van Gölü’nde kayboldu… Arama çalışmaları sürüyor!
Van’ın Tuşba ilçesinde yüzmek için Van Gölü’ne girdikten sonra kaybolan şahsın arama çalışmaları beşinci gününde sürüyor.
Hırsızlık mağduru vatandaşın ‘şampiyonluk’ iddiası
Eskişehir’de 36 yıldır gazete dağıtımı yapan İsmail Bayır, şimdiye kadar 8 ayrı motosikletini çaldırdı, polis ekiplerince bulunan araçları kendisine teslim...
1 ayda 2.5 milyon getiri bekliyorlar! Galericilerden yatırım tavsiyesi gibi taksi plakası SMS’i
Ticari taksi plaka fiyatları uzun zamandır 5.5-6 milyon lira arasında seyrederken galericiler fiyatların 1-2 ay içinde 2.5 milyon lira artacağını...
Japon hükümetinden Okinawa’da üs yükünün azaltılması için kararlılık mesajı
Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Okinawa'da askeri üs yükünün azaltılması için kararlılık göstereceklerini bildirdi.
Bolu’da 32 kişi hastaneye kaldırıldı
Bolu'nun Göynük ilçesinde bir fabrikada çalışan ve gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye başvuranların sayısı 32'ye çıktı.
Bakan Özhaseki: Deprem bölgesinde 2 binin üzerinde şantiyemiz var
ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, "Büyük bir devlet ve milletiz. Herkes kendi içinde bulunduğu toplumla, milletle iftihar...
Antalya’da tiyatro şöleni: ‘Troyalı Kadınlar’ büyük ilgi gördü
Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü tiyatro atölyesinin ilk oyunu “Troyalı Kadınlar Anonim Şirketi” seyirciyle buluştu....
İrfan Can Kahveci’nin sakatlığıyla ilgili açıklama
A Milli Takım'ın yardımcı antrenörü Selçuk Şahin, EURO 2024'te oynanacak Gürcistan maçı öncesi açıklamalarda bulundu. Şahin, İrfan Can Kahveci'nin de...
Erdoğan’ın bayram mesajında ‘yumuşama’ sevinci
AKP'li Cumhurbaşkanı, Kurban Bayramı için paylaştığı tebrik mesajında"Siyasette oluşan yumuşama ikliminin milletimizin tekrar kucaklaşmasına katkı sağladığını memnuniyetle müşahede ediyoruz" dedi.
İtalya – Arnavutluk maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
İtalya, EURO 2024 B Grubu ilk maçında Arnavutluk ile karşılaşacak. Zorlu mücadele TSİ 22:00'de başlayacak.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ