$ DOLAR → Alış: 32,10 / Satış: 32,23
€ EURO → Alış: 34,91 / Satış: 35,05

Yellen’dan Çin’le ilişkileri ‘yoğunlaştırma’ mesajı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çin’in ekonomik ilişkilerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hı Lifıng ile “iletişimi yoğunlaştırma” konusunda anlaştıklarını belirterek, borç sorunlarından iklim değişikliğiyle ilgili ekonomik konulara kadar küresel…

Yellen’dan Çin’le ilişkileri ‘yoğunlaştırma’ mesajı
  • 11.11.2023

Yellen, düzenlediği basın toplantısında, Çin Başbakan Yardımcısı Hı ile iki gün süren görüşmelerine ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD-Çin ilişkilerinin çağın en önemli ilişkilerinden olduğuna dikkati çeken Yellen, ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarını korumak için zaman zaman ekonomik araçları kullansalar da iki ülke arasında her iki tarafa da fayda sağlayan, sağlıklı ve istikrarlı bir ekonomik ilişki vizyonuna sahip olduklarını kaydetti.

Yellen, bu vizyonu ilerletmek için ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in yaklaşık bir yıl önce yaptığı görüşmeden bu yana önemli ilerleme kaydedildiğine inandığını söyledi.

“Samimi, doğrudan ve verimli görüşmeler yaptık”

Biden’ın ikili iletişimi derinleştirme talimatının ardından gerçekleştirilen temaslara değinen Yellen, makroekonomik gelişmelerden, ekonomik ilişkilerin niteliğine, iklim değişikliğinden düşük gelirli ülkelerdeki borç sıkıntılarına kadar birçok konuda samimi ve yapıcı toplantılar yaptıklarını dile getirdi.

Yellen, iki gün boyunca Çin Başbakan Yardımcısı Hı ile “samimi, doğrudan ve verimli görüşmeler” yaptıklarına işaret ederek, mevcut belirsiz küresel manzaranın ileriye yönelik esnek iletişim hatlarının sürdürülmesini özellikle hayati hale getirdiğini vurguladığını aktardı.

Görüşmelerde iki ülkeye de fayda sağlayacak sağlıklı bir ekonomik ilişkiye ulaşma hedefi hakkında konuştuğunu anlatan Yellen, ABD ekonomisini Çin’den ayrıştırmaya çalışmadıklarını yineledi.

Yellen, ayrışmanın hem ABD’ye hem de Çin’e zarar vereceğini ve dünya için istikrarı bozacağını vurgulayarak, “Ancak sağlıklı bir ekonomik ilişki, Amerikalı işçilere ve firmalara adil davranılmasını gerektirir. Çin’in piyasa dışı politikalarının ve uygulamalarının genişliği ve derinliği ile bunların küresel yayılmaları hakkındaki endişelerimi dile getirdim. Bunlar ABD’deki işletmelerden sık sık duyduğum endişeler.” dedi.

“Rusya’ya yardım eden firmalar ciddi sonuçlarla karşılaşacak” uyarısı

Küresel zorluklara yönelik, iklim finansmanı konusundaki işbirliğini geliştirebilecekleri belirli alanları da ele aldıklarını aktaran Yellen, küresel finansal istikrarı teşvik etme çabalarının yanı sıra Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu ve uluslararası finansal mimarinin diğer bölümlerinin güçlendirilmesinin öneminden de bahsettiklerini kaydetti.

Yellen, Çin’in grafit ve diğer kritik mineraller üzerindeki ihracat kontrolleri hakkındaki endişelerini de dile getirdiklerini belirterek, firmaların Rusya’nın savunma sanayi sektörüne maddi destek sağlamaması gerektiğini, yaptıkları takdirde ciddi sonuçlarla karşılaşacaklarını vurguladığını belirtti.

Hı ile düzenli bir iletişim temposunun sürdürülmesi dahil “iletişimi yoğunlaştırma” konusunda anlaştıklarını kaydeden Yellen, “Borç sorunlarından iklim değişikliğiyle ilgili ekonomik konulara kadar küresel zorluklar üzerinde birlikte çalışmaya kararlıyız. İki ülke de ABD ile Çin’deki şirketler ve işçiler için eşit şartlar sağlayan ve iki halkın yararına olacak sağlıklı bir ekonomik ilişki hedefini memnuniyetle karşıladığımızı ortaklaşa ifade etti.” diye konuştu.

ICBC’ye yapılan fidye yazılımı saldırısı da görüşüldü

ABD ile Çin arasında hala birçok anlaşmazlık alanı olduğuna işaret eden Yellen, ulaştıkları mutabakata göre hareket edeceklerini ve karşı taraftan da aynısını beklediklerini vurguladı.

Yellen, görüşmelerinin Biden ile Şi arasında verimli bir toplantı için daha fazla zemin hazırlanmasına yardımcı olduğunu da belirterek, gelecek haftaki Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) toplantılarına Çin’in de katılacağını anımsattı.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlaya Yellen, Çin’in para birimi üzerindeki aşağı yönlü baskıyı sermaye çıkışlarını artırabilecek bir risk olarak gördüğünü ve ekonomik sorunları güçlü bir şekilde ele aldığına ve daha ileri adımlar atmaya hazır olduğuna inandığını kaydetti.

Yellen, finansal kurumların yanı sıra Rusya’ya ekipman akışına yardımcı olabilecek Çinli firmaların da olduğuna dair kanıtlar gördüklerini ifade etti.

Çin Sanayi ve Ticaret Bankasına (ICBC) yapılan fidye yazılımı saldırısının ABD’nin tahvil piyasası üzerinde bir etkisini görmediğini aktaran Yellen, bu konuda da Çin Başbakan Yardımcısı Hı ile görüştüklerini bildirdi.

Yellen ve Hı’nın arasındaki doğrudan iletişim düzenli bir şekilde sürdürülecek

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı da Yellen’ın Çin Başbakan Yardımcısı Hı ile iki gün süren görüşmelerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Yellen ve Hı’nın yurt içi ve küresel makroekonomik ve finansal gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu aktarıldı.

Yellen ve Hı’nın ABD-Çin ekonomik ilişkilerinin önemli temelleri üzerinde anlaştığı belirtilen açıklamada, iki tarafın ortak çözümlere yönelik çalışmak, mümkün olan yerlerde anlaşmazlıkları ele almak ve istenmeyen gerilimlere yol açan yanlış algılamaları önlemek amacıyla iletişimi yoğunlaştırma konusunda mutabakata vardığı bildirildi.

Açıklamada, Yellen ve Hı’nın aralarındaki doğrudan iletişimi düzenli bir şekilde sürdürmeyi taahhüt ettiği kaydedilerek, ABD ve Çin’in ekonomilerini ayrıştırmaya çalışmadığı vurgulandı.

Etiketler: / / / /

Panathinaikos, 90+7’de kupayı ellerine aldı!
Yunanistan Kupası'nda Panathinaikos, Aris'i 1-0 yenerek kupayı 20. kez müzesine götürdü.
MEB LGS sınav giriş belgesi nereden ve nasıl alınır? LGS sınav giriş belgesi sorgulama…
Sınav günü adayların yanında bulunması gereken sınava giriş belgeleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından erişime açıldı. Adaylar belgelerine nereden nasıl ulaşacağını...
Mert Hakan Yandaş’ın cezasında indirim!
Tahkim Kurulu, Mert Hakan Yandaş'a verilen 5 maçlık cezanın 4 maça düşürüldüğünü açıkladı. Jayden Oosterwolde ve İrfan Can Eğribayat'a verilen...
Serdar Dursun’dan flaş şampiyonluk paylaşımı!
Fenerbahçe'nin yıldız ismi Serdar Dursun, sosyal medya hesabından flaş bir açıklama yaptı.
Juventus sezonu mutlu bitirdi!
İtalya Serie A'nın 38. ve son haftasında Juventus evinde Monza'yı 2-0 yendi ve sezonu 71 puan ile tamamladı.
Cezaevinde kendini yaraladı: Bahar Candan hastaneye kaldırıldı!
'Kara para aklama' ve 'Suç örgütüne üye olma' suçundan tutuklu bulunan sosyal medya fenomeni Bahar Candan, Silivri'de kaldığı cezaevinde kendini...
Bakan Yumaklı açıkladı: Buğday fiyatlarını duyuracağız
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı "Buğday fiyatlarını önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Suyu merkeze alarak planlama yapmalıyız” dedi.
TÜİK: 2024’te tahıl üretiminde düşüş bekleniyor
TÜİK, üretim miktarının 2024’te tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde (yem bitkileri hariç) yüzde 2 azalacağı; sebzelerde yüzde 5,6, meyveler, içecek...
Rekabet Kurulu’ndan Google ve META’ya her gün ceza
Google ve META’nın cezaları ödeyip ihlale devam ettiğini tespit eden Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Ferhat Topkaya “Yaptırım anlayışını değiştirdik. Cezaların...
Trump önce paylaştı sonra sildi: ‘Diktatör olarak yöneteceğini ifade ediyor’
Eski ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyada seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı paylaşımı, gelen tepkilerin ardından sildi.
İngiltere’de Hong Kong ajanlığıyla suçlanan eski donanma mensubu, bir parkta ölü bulundu
Hong Kong istihbarat servisi için ajanlık yapmakla suçlanan eski İngiliz Kraliyet Donanması mensubu ve İçişleri Bakanlığı’nın göçmenlik bürosunda çalışan Matthew...
Ordudaki sorunları eleştirdikten sonra görevden alınan Rus Tümgeneral Popov, ‘dolandırıcılık’ suçlamasıyla tutuklandı
Rusya’nın Ukrayna’daki işgalinde yaşanan askeri aksaklıkları eleştiren ve geçen yıl Temmuz ayında görevden alınan Tümgeneral Ivan Popov, “geniş çaplı dolandırıcılık”...
ABD Senatosu, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne yönelik ‘yaptırım’ arayışında: Blinken’den destek sinyali
ABD Senatosu’nda konuşan Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Başsavcısı Karim Khan’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında tutuklama...
Japonya’dan Çin’e tepki: Barış ve ve istikrar vurgusu yaptı
Japonya hükümeti, Çin’in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan’ın etrafında başlattığı duyurulan askeri tatbikat sonrası “Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın” önemini...
Türkiye ve AB, vize sorunu için hangi çözüm yollarını konuşuyor?
Türkiye ve AB, ikili ilişkilerin en kronik sorunlarından birine dönüşen Schengen vizesi konusunda görüşmeleri sürdürüyor. Bu konudaki son görüşme dün...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ