$ DOLAR → Alış: 32,45 / Satış: 32,58
€ EURO → Alış: 34,68 / Satış: 34,82

AB liderlerinin enerji krizi zirvesi başladı

AB üyesi 27 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla Brüksel’de gerçekleştirilen ve 2 gün sürecek AB Liderler Zirvesi başladı …

AB liderlerinin enerji krizi zirvesi başladı
  • 20.10.2022

AB üyesi 27 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarının katılımıyla Brüksel’de gerçekleştirilen ve 2 gün sürecek AB Liderler Zirvesi başladı.

Zirvede konuşan AB Konseyi Balkanı Charles Michel, “Enerji bugün önemli gündem maddesi olacak.” dedi.

Michel, enerji krizine karşı ellerinde çeşitli araçları ve önlemleri olduğuna işaret ederek, fiyatları düşürmek, tüketimi azaltmak ve arz güvenliğini sağlamak için birlikte hareket etmelerinin mümkün olduğunu söyledi.

Masada farklı etkileri olacak çeşitli teklifler olduğunu belirten Michel, “Bugün anlaşmaya varmak için iyi bir denge olduğunu düşünüyorum.” ifadesini kullandı. Michel, AB ülkelerinin enerji krizinde birlikte çalışmaya kararlı olduklarını göstermeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, gaz fiyatlarını, özellikle gaz fiyatlardaki ani yükselişleri ve Rusya’nın manipülasyonunu nasıl kontrol altına alacaklarını değerlendireceklerini belirtti.

Ursula von der Leyen: Masada 2 model var

“Masada 2 model var. Birincisi TTF, yani gazın toptan satışı ile ilgili bir model. İkincisi de doğalgazı elektrik fiyatlarından kısmen ayrıştırmak konusunda.” diyen von der Leyen, zirvede bu tedbirlerin ele alınacağını anlattı.

Von der Leyen, AB ülkelerinin doğalgazda yüzde 15 tasarruf yaptıklarını, doğalgaz depolarını kış dönemi öncesinde doldurduklarını ve yenilenebilir enerjiyi yaygınlaştırdıklarını hatırlattı.

Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana Rusya’nın AB’ye gaz arzını kasten 3’te 2 azalttığını anımsatan von der Leyen, Avrupa’nın son 8 ayda gaz eksikliğini güvenilir tedarikçilerle karşıladığını ifade etti.

Von der Leyen, şimdiye kadar aldıkları tedbirlerle sağlam bir temel kurduklarına işaret ederek, komisyonun bu hafta enerji krizine karşı yeni tedbirler içeren paketini paylaştığını ve liderlerin bu paketin içeriğini ele alacaklarını vurguladı.

Avrupa ekonomisini nasıl destekleneceğini de görüşeceklerini ifade eden von der Leyen, enerji krizinin ortaya çıkardığı dönüşümün Avrupa çapında bir yatırım planıyla gerçekleşmesinin önemine işaret etti.

Von der Leyen, gelecekte daha bağımsız bir ekonomiye kavuşmak için derhal ara bağlantılara ve yenilenebilir enerji altyapısına yatırım yapılması gerektiğine dikkati çekerek, “Bütün üye ülkelerin bu geçiş yatırımını yapabilecek mali alana sahip olması çok önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Zirvenin ilk günündeki Ukrayna oturumuna, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de video konferansla bağlanacak. Rusya-Ukrayna savaşının ortaya çıkardığı güvenlik durumu, alınacak tedbirler ve son gelişmeler liderler tarafından değerlendirilecek. Liderler, Ukrayna’ya sağlanacak desteği de görüşecek.

Ana konu enerji

Zirvenin ana konusu ise Avrupa’daki enerji krizi olacak. Liderler, doğalgaz ve elektrik fiyatlarının durumunu ve enerji arz güvenliğini ele alacak.

Enerji krizine karşı alınacak yeni önlemler ve enerji talebinin azaltılması gibi konuların ele alınacağı zirvede, enerji krizinin ekonomiye olan etkileri de değerlendirilecek.

AB Komisyonu bu hafta Avrupa’daki enerji krizine yönelik yeni tedbirleri içeren bir paket hazırlamıştı. Paket, üye ülkelerin belirli bir miktarı zorunlu olacak biçimde ortak gaz alımı gerçekleştirmesine, enerjide zorunlu dayanışma gösterilmesine, likidite sıkıntısı yaşayan enerji firmalarına mali destek sağlanmasına ve yüksek gaz fiyatlarını düşürmek için Avrupa doğalgaz Borsalarında acil durumlarda fiyatları sınırlandıracak bir mekanizma kurulmasına yönelik unsurlar içeriyordu.

Von der Leyen, İspanya ve Portekiz’de uygulanan “elektrik üretiminde kullanılan gaza tavan fiyat” uygulamasının AB genelinde değerlendirilebileceğini de açıklamış ancak bu konuda somut adım atmamıştı.

Öte yandan, AB Komisyonu’nun son enerji paketinde pek çok üye ülkenin talep ettiği ithal doğalgaza doğrudan tavan fiyat getirilmesi yer almamıştı.

Zirvede, AB Komisyonunun son paketindeki konular liderler seviyesinde ele alınacak.

15 ülke gaza tavan fiyat istiyor

Aralarında Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika’nın da bulunduğu AB üyesi 15 ülke, ithal doğalgaza tavan fiyat uygulamaya yönelik bir plan hazırlanmasını istiyordu.

Almanya, Hollanda, Danimarka ve bazı ülkeler ise bu aşamada doğalgaz fiyatlarına tavan getirilmesi fikrine sıcak yaklaşmıyor. Gaza tavan fiyat getirilmesinin enerji arz güvenliğini riske sokacağı görüşünde olan bu ülkeler, uygulamanın özellikle kış aylarında doğalgaz tedarikine zarar verebileceğini değerlendiriyordu.

Zirvede, liderler arasında en sert tartışmanın doğalgaza tavan fiyat uygulanması konusunda yaşanması öngörülüyor.

Etiketler: / / / /

İliç maden faciası için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun üyeleri belli oldu
Karara göre, konuya ilişkin kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'nun Başkanı AKP Antalya Milletvekili Atalay Uslu, Başkanvekili ise AKP Bolu Milletvekili Yüksel...
Columbia Üniversitesi’nde onlarca eylemci gözaltına alındı
ABD'de Columbia Üniversitesi Rektörü, Filistin destekçilerinin oturma eylemini dağıttırdı. Onlarca kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
Dünyanın en kalabalık ülkesi Hindistan oldu
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), nüfusu 1,441 milyara ulaşan Hindistan'ın, "dünyada en fazla insanın yaşadığı ülke" olduğunu bildirdi.
Kenya’da askeri helikopter düştü: Genelkurmay Başkanı ve 9 asker öldü
Kenya’da helikopter kazasında Genelkurmay Başkanı Francis Ogolla ve 9 kişinin öldüğü bildirildi.
Nijerya’da bir haftada 192 Boko Haram ve silahlı çete üyesi öldürüldü
Nijerya'da terör örgütleri Boko Haram, DEAŞ'ın Batı Afrika kolu ISWAP ve silahlı çete üyelerine yönelik operasyonlarda, bir haftada 192 kişi...
Mendilibar’dan tur sözleri: Fenerbahçe’yi topla yorduk
UEFA Avrupa Konferans Ligi çeyrek final rövanşında Fenerbahçe'yi penaltı atışları sonucunda 3-2 mağlup eden Olympiakos'ta teknik direktör Jose Luis Mendilibar,...
UEFA Avrupa ve Konferans liglerinde yarı finalistler belli oldu
Çeyrek final maçları tamamlandı, UEFA Avrupa Ligi'nde Atalanta, Roma, Bayer Leverkusen, Olimpik Marsilya; Konferans Ligi'nde ise Aston Villa, Fiorentina, Club...
Yoksul ülkeye Türkiye eli… Afrika açılımından yararlanacaklar
Halkı dünyanın en yoksullarından olan Afrika’nın küçük ülkesi Esvatini’nin kalkınmasına Türkiye destek olacak.
Deprem sonrası 20 bin öğrenciye teknoloji desteği
TÜRK Telekom ve iştiraki Sebit ile Kızılay’ın işbirliğinde deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitimine destek olmak amacıyla ilki Hatay’da hayata geçirilen 100....
E-sertifika sayısı 8 milyonu geçti
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan 2023 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre, e-imza sayısı 7,1 milyona, mobil imza...
ABD: İran’la geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz
Beyaz Saray yetkilisi Kirby, ABD'nin Ortadoğu'da gerilimin tırmanmasını istemediğini belirterek, "İran ile geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz" ifadelerini kullandı.
BM: Her gün 20 bin kişi Sudan’da yerinden ediliyor
Sudan'da iç savaşın başlamasının üzerinden bir yıl geçti. BM raporuna göre, ülkede her gün 20 bin kişi yerinden ediliyor. Paris'te...
Yerel seçimlerin ardından TBMM ilk kez toplanıyor
Yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM yeniden toplanıyor. Meclis'in önünde yeni Anayasa başta olmak üzere birçok başlık bulunuyor.
Şi ile Scholz Pekin’de görüştü
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin gezisinin son gününde, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından kabul edildi. Şi görüşme öncesinde yaptığı...
UAEK: İran tüm nükleer tesislerini geçici olarak kapattı
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, hafta sonunda İsrail'e saldıran İran'ın tüm nükleer tesislerini güvenlik gerekçesiyle kapattığını duyurdu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ