$ DOLAR → Alış: 32,17 / Satış: 32,30
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

Dünya Bankası’dan Türk şirketlere 155 milyon dolar kredi

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye’deki şirketlerin yeşil dönüşümünü desteklemek ve Türkiye’nin sermaye piyasalarındaki iklim finansmanını arttırmak için 155 milyon dolar tutarında krediyi onayladı.

Dünya Bankası’dan Türk şirketlere 155 milyon dolar kredi
  • 10.11.2023

Dünya Bankası, Türkiye’deki şirketlerin yeşil dönüşümü için sermaye finansmanını arttırmaya yönelik 155 Milyon dolar kredi sağladı.

Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, kredi tutarları Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) aracılığıyla, TSKB de bu fonları Türkiye Yeşil Fonu’nun kısmi olarak sermayelendirilmesi için kullanacak. Kredi, Türkiye’nin önemli varlık yönetimi şirketlerinden Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. (Maxis) ile Proje kapsamındaki proje uygulayıcı kuruluş tarafından yönetilecek.

Projenin toplam büyüklüğünün, Dünya Bankası kredisine ek olarak fon düzeyinde ve yatırım yapılan şirket düzeyinde toplam 250 milyon dolar tutarındaki özel sermayenin harekete geçirilmesiyle birlikte 405 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Proje eşzamanlı olarak, şirketlerin karbondan arınma uygulamalarını ve yeşil teknolojilere yaptıkları yatırımları, gösterim niteliğindeki bir yeşil fon yoluyla Özel Sermaye sektörünün geliştirilmesini, finansal sektörün çeşitlendirilmesini ve şirketlerin çeşitlendirilmiş uzun vadeli finansmana erişimlerinin geliştirilmesini, yüksek şirket kaldıraç oranlarının düşürülmesini ve yeşil dönüşüme ve geliştirilmiş iklim eylemine yönelik finansmanın hızlandırılmasını destekleyecek.

“Türkiye’de en büyük CO2 kaynağı enerji ve imalat sanayi”

Dünya Bankası’nın 2022 yılında yayınladığı Ülke İklim ve Kalkınma Raporuna göre, Türkiye’deki şirketlerin karbondan arındırmak, iklim değişikliğine uyum sağlamak, Türkiye’nin yeşil dönüşümüne katkıda bulunmak, büyüme potansiyellerini artırmak ve istihdam yaratmak için yeşil teknolojilere yatırım yapması gerekiyor.

Enerji sektörü en büyük CO2 emisyon kaynağı ve bu sektörü imalat sanayii ve tarım sektörleri izliyor. Türkiye’nin belirlediği yeşil hedeflere ulaşabilmesi için şirketlerin karbondan arınmaları gerekiyor. Aynı zamanda, özellikle AB Yeşil Mutabakatının ardından, şirketlerin büyüme potansiyellerini korumaları için karbondan arınmaları önemli olacak. Şirketlerin yeşil dönüşüme yönelik yatırım ihtiyaçlarının mahiyeti göz önüne alındığında, bilgi transferi ile birlikte uzun vadeli finansmana da ihtiyaç duyulacak, ancak yeşil yatırımlara yönelik finansman kaynakları yeterli değildir, çoğunlukla kısa vadeli banka kredilerinden oluşmaktadır ve yeşil sermaye piyasası araçlarının gelişimi yetersiz.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Dirtektörü Humberto Lopez kredinin onaylanması vesilesiyle yaptığı açıklamada şunları vurguladı:

“Özsermaye finansmanı, uzun vadeli risk sermayesi sağlar ve bu fonları şirketlerin yeşil dönüşüm süreci için hayati önem taşıyan bir başka unsur olan uzmanlık bilgisi transferiyle birleştirir. Türkiye Yeşil Fonu aracılığıyla, Türkiye, yatırımcıların yeşil yatırım fırsatlarına ilişkin bir arayış içerisinde olduğu küresel eğilimden de faydalanabilecektir.”

Eşitlikçi yatırımlar geliştirilecek

Türkiye Yeşil Fonu, açık bir Yatırım Politikası Beyanı ve Yeşil Yatırım Çerçevesi doğrultusunda, özellikle KOBİ’ler ve orta ölçekli şirketler olmak üzere yeşil veya yeşil dönüşüm sürecindeki yenilikçi şirketlere yapılan yatırımlara öncelik verecek. Proje aynı zamanda yatırım potansiyeli olan kadınları kapsayıcı şirketleri belirleyerek eşitlikçi yatırımları da geliştirecek.

Bu proje sayesinde, Türkiye’nin finans sistemi özel sermayeyi çekerken, özel sermaye sektörü derinleşecek ve Yeşil Yatırım Çerçevesi içerisindeki fonlardan faydalanacak; TSKB sermaye piyasası faaliyetleri yoluyla yeşil finansmana öncülük etme kapasitesini arttıracak; şirketler karbonsuzlaşma süreçleri ve yeşil teknoloji yatırımları için uzun vadeli finansmana erişebilecek, finansmanlarını borçtan özsermaye doğru bir değişimle çeşitlendirebilecek.

Dünya Bankası Proje Ekibi Liderleri Gunhild Berg ve Etkin Özen proje ile ilgili olarak, “Proje sonuçta düşük karbonlu ve iklime dirençli bir ekonomiye geçişi destekleyecek, finansal sektörün çeşitlendirilmesine katkıda bulunacak ve uzun vadeli finansman, sermaye piyasaları ve istihdam yaratma için yerli kaynakların geliştirilmesini destekleyecektir. Önerilen yapı ve sermaye piyasası araçları üzerindeki odak sayesinde, proje özel sermayeyi çekme ve piyasa yaratma konusunda önemli bir potansiyele sahiptir” değerlendirmesini yaptı.

Etiketler: / / / /

Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi yorumu: Hükümetimizin alacağı her tedbirin ihracatı destekler nitelikte olması gerekmektedir
Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in açıkladığı Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi’nin Orta Vadeli Programın maliye politikası bacağına katkı...
‘Yılın Zirvedeki Amerika’nın Girişimci Türk İnsanı’ ödülü Savaş Şahin’in
4.Uluslararası Zirve Ödülleri töreni, İstanbul’da gerçekleştirildi.
Üniversite- sanayi iş birliği ile Türkiye su ürünleri yetiştiricilik sektörüne yeni bir tür kazandırıldı
Türkiye’nin su ürünleri alanında ilk akademik birimi olan Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi, bilimsel potansiyelini sanayiye aktararak ekonomik değere...
Altın fiyatlarında hareketlilik
Orta Doğu’da yaşanan gerilim, ABD’deki ekonomik gelişmeler altın üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Tarihi zirvesinden uzaklaşan altın denge noktasını bulmaya...
İYİ Parti Lideri Dervişoğlu, Başkanlık Divanı Üyeleri ile görüştü
İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, Başkanlık Divanı Üyeleri ile toplantı yaptı.
Öldürülüp kuyuya atılmıştı… Gina Mermicek davasında yeni gelişme
Boynuna briket bağlı halde su kuyusunda cesedi bulunan ve cinsel istismara maruz kaldığı anlaşılan Suriye uyruklu 9 yaşındaki Gina Mercimek’in...
Hekime başvuru sayıları uçtu
Sağlık hizmetlerine ulaşımda yaşanan sorunlar her geçen gün katlanarak devam ediyor.
Hazine altın ithalatıyla ilgili sorulara yanıt verdi…
Hazine ve Maliye Bakanlığı, kuyum sektörünün ‘İhracatı olumsuz etkiliyor’ diyerek kaldırılmasını talep ettiği altın ithalatında kota uygulamasıyla ilgili soruları yanıtladı....
Çimentoda global atak
Çimsa’nın Mersin fabrikasında inşa ettiği kalsiyum alüminat çimento tesisi 1.5 milyar liralık yatırımla tamamlandı. 16 ayda üretime hazır hale gelen...
Beşiktaş’tan Ante Rebic kararı: Ayrılık kapıda!
Trendyol Süper Lig ekiplerinden Beşiktaş’ın, sezon başında kadrosuna kattığı Ante Rebic ile kesin olarak yollarını ayırmak istediği iddia edildi.
Amasya’da 100 yıllık tarihi konak alevlere teslim oldu
Amasya’da Sultan II. Bayezid Camii yanında bulunan 100 yılık tarihi konakta çıkan yangın çevredeki binalara da sıçradı. Alevler itfaiye ekiplerince...
Bursaspor, Anadolu Efes’i yendi, play-off iddiasını sürdürdü
Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nin normal sezon son maçında Bursaspor Info Yatırım deplasmanda Anadolu Efes’i 98-90 yendi.
İstanbul Boğazı’nda gemi trafiği geçici olarak durduruldu
İstanbul Boğazı’nda trafik, karaya oturan yük gemisi dolayısıyla çift yönlü ve geçici olarak askıya alındı.
EPDK 6 şirkete lisans verdi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik ve petrol piyasalarında 6 şirkete lisans verdi.
West Ham, David Moyes ile yollarını ayırma kararı aldı!
İngiltere Premier Lig takımlarından West Ham, teknik direktör David Moyes’in sezon sonunda görevinden ayrılacağını açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ