$ DOLAR → Alış: 32,38 / Satış: 32,51
€ EURO → Alış: 34,40 / Satış: 34,54

Goldman Sachs: ‘Güvercin’ Fed için çok erken

Goldman Sachs analistleri, ekonomik görünümün henüz yeterince kötü olmaması ve faiz piyasalarının çok dalgalı kalması nedeniyle Fed’in izlediği …

Goldman Sachs: ‘Güvercin’ Fed için çok erken
  • 11.10.2022

Goldman Sachs analistleri, ekonomik görünümün henüz yeterince kötü olmaması ve faiz piyasalarının çok dalgalı kalması nedeniyle Fed’in izlediği politikada güvercin bir dönüşü fiyatlamak için “çok erken” olduğunu vurguladı.

Aralarında Cecilia Mariotti’nin de olduğu stratejistler Pazartesi günü geçtikleri bilgi notunda faiz oranlarındaki geniş çaplı dalgalanmaların, hisse senedi getirilerinin, güvenli varlıklara göre daha yüksek getiri sağlayacağı beklentilerinin düştüğü anlamına geldiğini belirtirken şirketin hisse senetleri konusunda normalden daha düşük bir portföye sahip olmayı sürdürdüğünü eklediler.

“Güvercin bir Fed fiyatlayan piyasalara karşı duruyoruz”

Stratejistler, “Benzin fiyatlarının artmasıyla ve daha geniş bir makro veri seti ekonomide daha fazla elle tutulur zayıflık olduğunu gösterene kadar, genel olarak Fed’in güvercinleşeceği düşüncesiyle tekrar fiyatlayan piyasalara karşı duruyoruz” görüşünü belirttiler.

Fed’in hisse senetlerine daha olumlu bir politika izleyeceğine dair spekülasyonlar, S&P 500 Endeksi’nin son 12 ayda zaman zaman yükselişler yaşamasını sağlasa da ancak göstergelerin her seferinde yeni bir dip seviyesini görmesiyle tüm ralliler satışla sonuçlandı.

Fed üst üste dördüncü kez 75 baz puanlık artış yolunda

ABD Merkez Bankası’nın Kasım toplantısında üst üste dördüncü kez 75 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirme yolunda olduğu değerlendiriliyor.

ABD hisse senedi göstergesi, iki haftadan kısa bir süre içinde ikinci kez Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyesinde kapanmanın birkaç puan üzerindeyken bu yıl hali hazırda yüzde 24 düştü.

Goldman stratejistleri, finansal koşulların sıkılaşması, jeopolitik risklerin artması ve mevcut büyüme ve enflasyon ikilisinin hisse senetleri için düşüş riskini yükselttiğini vurguladı.

Stratejistler geçtiğimiz ay Fed’in şahin duruşunda bir dönüm noktasına işaret edecek ABD iki yıllık getirilerinde görülecek bir zirvenin uzakta olduğunu ve geçmişte yaşananlar analiz edildiğinde savunmada kalmanın en iyisi olduğunu gösteriyor.

ABD’nin bu haftaki enflasyon verilerinin Fed’in faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için gerekçeleri güçlendireceği endişesiyle, iki yıllık Hazine getirileri Salı günü dört baz puana kadar tırmanarak 2007’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 4,35’e yükseldi.

Goldman’dan Ben Snider ve David J. Kostin geçtikleri ayrı bir notta, piyasa tahminlerinin ABD ara seçimlerinde bölünmüş bir hükümete işaret ettiğini ve hisse senetlerinin genellikle siyasi belirsizlik azaldıkça iyi performans gösterdiğini yazdı.

Etiketler: / /

Yoksul ülkeye Türkiye eli… Afrika açılımından yararlanacaklar
Halkı dünyanın en yoksullarından olan Afrika’nın küçük ülkesi Esvatini’nin kalkınmasına Türkiye destek olacak.
Deprem sonrası 20 bin öğrenciye teknoloji desteği
TÜRK Telekom ve iştiraki Sebit ile Kızılay’ın işbirliğinde deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitimine destek olmak amacıyla ilki Hatay’da hayata geçirilen 100....
E-sertifika sayısı 8 milyonu geçti
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan 2023 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre, e-imza sayısı 7,1 milyona, mobil imza...
ABD: İran’la geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz
Beyaz Saray yetkilisi Kirby, ABD'nin Ortadoğu'da gerilimin tırmanmasını istemediğini belirterek, "İran ile geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz" ifadelerini kullandı.
BM: Her gün 20 bin kişi Sudan’da yerinden ediliyor
Sudan'da iç savaşın başlamasının üzerinden bir yıl geçti. BM raporuna göre, ülkede her gün 20 bin kişi yerinden ediliyor. Paris'te...
Yerel seçimlerin ardından TBMM ilk kez toplanıyor
Yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM yeniden toplanıyor. Meclis'in önünde yeni Anayasa başta olmak üzere birçok başlık bulunuyor.
Şi ile Scholz Pekin’de görüştü
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin gezisinin son gününde, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından kabul edildi. Şi görüşme öncesinde yaptığı...
UAEK: İran tüm nükleer tesislerini geçici olarak kapattı
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, hafta sonunda İsrail'e saldıran İran'ın tüm nükleer tesislerini güvenlik gerekçesiyle kapattığını duyurdu.
Kobani davasında karara “çok acele” erteleme
Kobani davasında 17 Nisan olarak belirlenen hüküm açıklama kararından vazgeçildi. Durum, "çok acele" yazıyla cezaevindeki tutuklu sanıklara tebliğ edildi.
Ayhan Bora Kaplan: Emniyette bana Soylu’yu sordular
Suç örgütü lideri olmakla suçlanan Ayhan Bora Kaplan, yargılandığı davada yaptığı savunmada, gözaltına alındığında Emniyet'te kendisine eski İçişleri Bakanı Soylu...
Steinmeier’in Türkiye ziyaretinin programı belli oldu
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier 22-24 Nisan tarihlerinde Türkiye'ye gidecek. Steinmeier'in ziyareti İstanbul Sirkeci Garı'nda başlayacak, Gaziantep'in ardından Ankara'da sonlanacak.
İsrail’den İran’a karşı “diplomatik atak”
İsrail Dışişleri Bakanı Katz, 32 ülkeye mektup göndererek, İran Devrim Muhafızları'nın terör örgütü listesine alınmasını talep etti.
AB’de bedava tren yolculuğu: Türkler de başvurabiliyor
AB Komisyonu 18 yaşını bitirmiş 35 binden fazla gence ücretsiz tren bileti hediye ediyor. Türkiye'den gençlerin de bedava bilet kotası...
İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaya Ankara’nın bakışı
Gazze’de yaptığı katliam nedeniyle tüm dünyada tepkiyle karşılanan, ABD’yi bile küresel anlamda zora sokan İsrail’in Şam’da İran Büyükelçiliği’ni vurmasının sonuçları...
Dünya ‘akıl sağlığı’ haritası yayınlandı: Türkiye’de durum ne?
Dünyanın pek çok noktasında ofisleri bulunan uluslararası güvenlik ve danışmanlık şirketi International SOS, turistler için seyahat etmesi riskli destinasyonları açıkladı....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ