$ DOLAR → Alış: 32,38 / Satış: 32,51
€ EURO → Alış: 34,40 / Satış: 34,54

Küresel piyasalar Çin endişesini geride bırakıyor

Küresel hisse senetleri piyasaları Çin’deki dalgalanmanın gölgesinde bugün yükselişini koruyor. ABD’de bilanço sezonunun olumlu geçmesi …

Küresel piyasalar Çin endişesini geride bırakıyor
  • 25.10.2022

Küresel hisse senetleri piyasaları Çin’deki dalgalanmanın gölgesinde bugün yükselişini koruyor. ABD’de bilanço sezonunun olumlu geçmesi endekslerde etkisini gösteriyor.

S&P 500 endeksi pazartesi gününü yüzde 1,2 yükselişle kapatırken Nasdaq 100 yüzde 0,9 artıda günü tamamladı.

İki endekste vadelilerde yeni işlem gününde sınırlı yükseliş izleniyor.

S&P 500 şirketlerinin yaklaşık beşte biri bilanço açıkladı ve bilanço açıklayanların çoğunluğu beklentinin üzerinde kâr duyurdu.

Çin’deki toparlanmanın yanı sıra diğer Asya Pasifik endeksleri de ralli yapıyor.

Japon Topix’te günlük primi yüzde 1’i aştı, Avustralya S&P/ASX 200 de primli.

Risk iştahının yükselmesi tahvil getirilerine düşüş olarak yansıyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi dört baz puan düşüşle yüzde 4,21 seviyesinde.

Euro ve sterlinin yükselmesiyle birlikte Bloomberg Dolar Endeksi geriliyor. Müdahale için gözlerin çevrildiği dolar/yen ise yatay.

Çin hisselerinde toparlanma

Çin hisseleri tarihi düşüşün ardından dipten alım desteği ile toparlanıyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in üçüncü döneminde piyasa karşıtı uygulamalarını güçlendireceği beklentisiyle Hong Kong Hang Seng Çin Şirketleri Endeksi pazartesi gününü yüzde 7,3 düşüşle 2008’den bu yana en düşük seviyede kapamıştı.

Söz konusu endeks bugün yüzde 2’den fazla yükseldi. Hang Seng Teknoloji endeksi de yüzde 6’yı aşan toparlanma sergiledi. Çin CSI 300 ise yüzde 1 artıda seyrediyor. Toparlanmada tarihi düşüşün ardından yatırımcıların Çin hisselerini ucuz seviyelerde görmesinin de etkisi oldu.

JPMorgan’ın “hisse iyimser” stratejisti Marko Kolanovic’e göre Çin hisselerinde yaşanan çöküş temellerden kopuk bir şekilde gerçekleşti ve gelinen seviyeler yatırımcısına alım fırsatı sunuyor. Allianz Global Investors da Çin’in kovid tedbirlerini kısa vadede kaldıracağını öngörerek yatırımcılarına Çin’in turizm ve eğlence sektörlerindeki ağırlığını artırması tavsiyesi verdi. Kur cephesinde ise yuan zayıflığını koruyor.

Dolar/onshore yuan kuru yüzde 0,6 yükseldi ve 7,3084 ile Aralık 2007 zirvesine ulaştı. Çin Merkez Bankası’nın yuanı daha zayıf bir seviyede sabitlemesi bankanın yuan zayıflamasına izin verdiği şeklinde yorumlandı.

Etiketler: / / /

Yoksul ülkeye Türkiye eli… Afrika açılımından yararlanacaklar
Halkı dünyanın en yoksullarından olan Afrika’nın küçük ülkesi Esvatini’nin kalkınmasına Türkiye destek olacak.
Deprem sonrası 20 bin öğrenciye teknoloji desteği
TÜRK Telekom ve iştiraki Sebit ile Kızılay’ın işbirliğinde deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitimine destek olmak amacıyla ilki Hatay’da hayata geçirilen 100....
E-sertifika sayısı 8 milyonu geçti
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan 2023 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre, e-imza sayısı 7,1 milyona, mobil imza...
ABD: İran’la geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz
Beyaz Saray yetkilisi Kirby, ABD'nin Ortadoğu'da gerilimin tırmanmasını istemediğini belirterek, "İran ile geniş çaplı bir savaş arayışında değiliz" ifadelerini kullandı.
BM: Her gün 20 bin kişi Sudan’da yerinden ediliyor
Sudan'da iç savaşın başlamasının üzerinden bir yıl geçti. BM raporuna göre, ülkede her gün 20 bin kişi yerinden ediliyor. Paris'te...
Yerel seçimlerin ardından TBMM ilk kez toplanıyor
Yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM yeniden toplanıyor. Meclis'in önünde yeni Anayasa başta olmak üzere birçok başlık bulunuyor.
Şi ile Scholz Pekin’de görüştü
Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Çin gezisinin son gününde, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından kabul edildi. Şi görüşme öncesinde yaptığı...
UAEK: İran tüm nükleer tesislerini geçici olarak kapattı
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, hafta sonunda İsrail'e saldıran İran'ın tüm nükleer tesislerini güvenlik gerekçesiyle kapattığını duyurdu.
Kobani davasında karara “çok acele” erteleme
Kobani davasında 17 Nisan olarak belirlenen hüküm açıklama kararından vazgeçildi. Durum, "çok acele" yazıyla cezaevindeki tutuklu sanıklara tebliğ edildi.
Ayhan Bora Kaplan: Emniyette bana Soylu’yu sordular
Suç örgütü lideri olmakla suçlanan Ayhan Bora Kaplan, yargılandığı davada yaptığı savunmada, gözaltına alındığında Emniyet'te kendisine eski İçişleri Bakanı Soylu...
Steinmeier’in Türkiye ziyaretinin programı belli oldu
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier 22-24 Nisan tarihlerinde Türkiye'ye gidecek. Steinmeier'in ziyareti İstanbul Sirkeci Garı'nda başlayacak, Gaziantep'in ardından Ankara'da sonlanacak.
İsrail’den İran’a karşı “diplomatik atak”
İsrail Dışişleri Bakanı Katz, 32 ülkeye mektup göndererek, İran Devrim Muhafızları'nın terör örgütü listesine alınmasını talep etti.
AB’de bedava tren yolculuğu: Türkler de başvurabiliyor
AB Komisyonu 18 yaşını bitirmiş 35 binden fazla gence ücretsiz tren bileti hediye ediyor. Türkiye'den gençlerin de bedava bilet kotası...
İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaya Ankara’nın bakışı
Gazze’de yaptığı katliam nedeniyle tüm dünyada tepkiyle karşılanan, ABD’yi bile küresel anlamda zora sokan İsrail’in Şam’da İran Büyükelçiliği’ni vurmasının sonuçları...
Dünya ‘akıl sağlığı’ haritası yayınlandı: Türkiye’de durum ne?
Dünyanın pek çok noktasında ofisleri bulunan uluslararası güvenlik ve danışmanlık şirketi International SOS, turistler için seyahat etmesi riskli destinasyonları açıkladı....
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ