$ DOLAR → Alış: 32,12 / Satış: 32,25
€ EURO → Alış: 34,78 / Satış: 34,92

PepsiCo, Manisa Fabrikası’nda Biyometanizasyon tesisi açtı

PepsiCo, Manisa Fabrikası’nda hayata geçirdiği Biyometanizasyon Tesisi ile organik atıklardan biyometan üreterek Türkiye’de ve PepsiCo’nun küresel yapılanması içerisinde bir ilke imza attı.

PepsiCo, Manisa Fabrikası’nda Biyometanizasyon tesisi açtı
  • 08.11.2023

PepsiCo Türkiye pep+ strateji doğrultusunda hayata geçirdiği sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarıyla dikkat çekmeye devam ediyor. Sürdürülebilir bir gıda sistemi oluşturulmasına katkı sağlamak üzere tüm faaliyetlerini PepsiCo Pozitif (pep+) stratejisi doğrultasında uçtan uca yönetiyor, tüm yatırımlarını da bu farkındalıkla yürütüyor. Bu kapsamda pep+ stratejisinin ‘Pozitif Tarım’ ve ‘Pozitif Seçenekler’ ile birlikte üç temel bileşeninden birini oluşturan ‘Pozitif Değer Zinciri’ başlığı altında net-sıfır emisyona ulaşma, net su pozitif şirket olma ve ambalaj sürdürülebilirliğini iyileştirme yönündeki aksiyonlarını da güçlendirmeye devam eden Şirket, yenilenebilir enerji kullanımı, su verimliliği, geri dönüştürülmüş PET kullanımına yönelik değer yaratan projelerini her geçen gün daha da ileriye taşıyor.

Yenilenebilir enerjiye yaptığı yatırımlarla, PepsiCo içerisinde tüm dünyada yüzde 100 yenilenebilir elektrik hedefine ulaşan ilk şirketlerden biri olan PepsiCo Türkiye, yiyecek fabrikalarındaki Organik Atık İşleme Tesisleri aracılığıyla elektrik ihtiyacının yüzde 35’ini karşılıyor. Elektrik ihtiyacının geri kalan kısmını ise solar panellerden ve yenilenebilir elektrik tedariki sağlayan şirketlerden temin ediyor.

PepsiCo Türkiye bu global hedeflerin bir yansıması olarak son olarak Manisa Fabrikası’nda hayata geçirdiği Biyometanizasyon Tesisi ile organik atıklardan biyometan gazı üretmeyi başardı. Halihazırda Türkiye’deki fabrikalarında organik atıktan elektrik üreten PepsiCo, Biyometanizasyon Tesisi ile; evlerde, işyerlerinde kullanılan doğal gazın yerine geçebilecek daha verimli biyometan gazı üreterek karbon salımını düşürecek yenilikçi bir işe imza atarken enerji tüketiminde doğal kaynakların kullanımını azaltacak.

Biyometanizasyon Tesisi’nin açılışı PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Evrim Şen’in sahipliğinde, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Zeynel Kılınç, Manisa Vali Yardımcısı Erhan Günay, Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Memiş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkan Vekili Bilal Düzgün, Manisa İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Manisa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Manisa OSB Yöneticileri, askeri ve mülki erkan ve bölgedeki firmalardan çok sayıda çalışanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Zeynel Kılınç ‘Biyometanizasyon tesisinin açılışı, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında yani yatırım yüzyılında ofis olarak açılışını yaptığımız ilk yatırım’ dedi.

Son 20 yılda ülkemizin sunduğu güven ve istikrar ortamı sayesinde uluslararası doğrudan yatırımlar açısından büyük bir atılım yaptığına, bu süre zarfında Türkiye’ye 250 milyar dolar mertebesinde yatırım geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Zeynel Kılınç, bu yatırımlar içinde enerji sektörünün başat bir rol oynadığına dikkat çekti.

Biyometanizasyonun, sürdürülebilir bir gelecek için en önemli değer olduğuna, bu çerçevede bugün açılışı yapılan biyometanizasyon tesisinin farkındalığı artırmak suretiyle ülkemizin yeşil dönüşümüne, cari açığının azaltılmasına ve 2053 Net Sıfır Emisyon Hedefine önemli bir katkı sağlayacağına dikkat çeken Kılınç, Tesisin Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında yani yatırım yüzyılında ofis olarak açılışını yaptıkları ilk yatırım olduğuna ve bu yatırımın açılışına şahitlik ettikleri için de büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak bu tesis gibi yenilikçi ve sürdürülebilir yatırımları her zaman desteklediklerinin ve bundan sonra da desteklemeye devam edeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Zeynel Kılınç sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Biliyorsunuz biz dünyanın dört bir köşesinde mevcut ofislerimiz vasıtasıyla yeni uluslararası yatırımcılara ulaşarak Türkiyemizin cazip sektörlerde yatırım ortamlarını anlatarak uluslararası sermayeyi Türkiye’ye dahil etmeye çalışıyoruz. Bu faaliyetlerin yanı sıra şunu çok iyi biliyoruz ki; eğer burada mevcut bir uluslararası yatırımcının faaliyet alanını genişletebiliyorsanız, başarılı hikayeler ortaya koyabiliyorsanız aslında yaptığınız en iyi tanıtım faaliyeti bu alanda yaptığınız katma değerdir. Zira, her başarılı yatırım hikayesi yeni gelecek oyuncuların da önünü açmaktadır. Invest in Turkiye yani Türkiye’ye Yatırım Yapın mesajımızı sıklıkla duyurduğumuz bugünlerde ülkemizin yatırım ortamına güvenerek yatırım yapan PepsiCo ailesini tekrardan tebrik etmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla Türkiye Yüzyılını Yatırım Yüzyılı yapma gayemize ortak oldukları için kendilerine bir kez daha buradan teşekkürleri bir borç biliyorum”

“Türkiye’de ve dünyadaki PepsiCo ekosisteminde bir ilke imza attık”

Biyometanizasyon Tesisi projesini sıfır emisyon ve sıfır atık hedefine katkı sağlamak amacıyla, üretimden gelen organik atıklardan yine üretimde kullanılan doğalgaza ikame olarak biyometan üretimi sağlamak için hayata geçirdiklerini dile getiren PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Evrim Şen, “PepsiCo olarak diğer fabrikalarımızda da kojenerasyon tesislerimiz var ve organik atıklardan elektrik üretiyoruz. Bu projemizde ise Manisa fabrikamızda elektrik değil doğalgaza emsal biyometan üretecek ileri teknoloji ve mühendislik içeren bir sistemi ilk kez uyguladık. Böylece organik atıklarımızdan yüzde 99 saflıkta biyometan gazı ürettik. Bu işlem sayesinde ürettiğimiz biyometanı üretim hatlarımızda doğal gazın yerine yakıt olarak kullanılabiliyoruz. Türkiye’de ve PepsiCo ekosisteminde bir ilk olan projenin ülkemizde ve dünyada diğer şirketlere de ilham vereceğine inanıyoruz. PepsiCo Türkiye olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında 250 milyon TL’si güneş enerji panelleri ve 100 milyon TL’si ise biyometanizasyon tesisi olmak üzere; yenilenebilir enerji kaynaklarına 350 milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirmiş olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Doğal gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’u karşılayacak, 55 bin ağaç kadar emisyon azaltacak

Biyometanizasyon Tesisi’nde ilk aşamada organik olarak patates, cips, nişasta, yağ, arıtma çamurları ve benzeri parçalanabilir atıklar 25-30 günlük bir süre içinde Anaerobik Çürütme metoduyla, bir başka ifadeyle oksijensiz ortamda fermente edilerek biyogaza dönüştürülüyor. Sonrasında tesisin en önemli bileşeni olan Metajen Ünitesi’nde biyogaz bir dizi saflaştırma işlemine tabi tutuluyor ve bunun sonucunda biyogaz yüzde 99 saflıkta biyometana dönüştürülüyor. Yapılan bu yatırımla yıllık yaklaşık 10.000 ton organik atıktan yılda yaklaşık 1.2 milyon Nm3 biyometan gazı üretilebilecek. Doğal gazın saf hali, sıvı doğal gaz denebilecek biyometan üretimi ile PepsiCo Manisa Fabrikası’nın doğal gaz ihtiyacının yaklaşıkyüzde 30’u karşılanacak. Yıllık ortalama 1237 ton Sera Gazı emisyonu azaltımı yapılabilecek. Bir başka ifadeyle yaklaşık olarak 55 bin ağaç ile temizlenebilen 566.000 m3 doğalgaz tüketimi kaynaklı sera gazı emisyonuna karşılık gelen bir emisyon azaltımı sağlanacak.

“Endüstriyel simbiyoz ile başkasının atığı bizim hammaddemiz olacak, doğal gaz ihtiyacımızın yüzde 40’ını aşan kısmını bu yolla karşılayabileceğiz”

Farklı şirketlerin atıklarını da Biyometanizasyon Tesisi’nde değerlendirmeyi planladıklarını dile getiren PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Evrim Şen, “Bu projeyi daha da ileri taşımayı, iş birliği yapacağımız diğer şirketlerden alacağımız atık ile üreteceğimiz biyometan ile Manisa Fabrikamızda tükettiğimiz doğal gazın büyük bir kısmını karşılamayı amaçlıyoruz. Dışarıdan atık almak için Bakanlığa başvurduk. Fizibilite yapılıyor. Çevresel izinleri bekliyoruz. Manisa fabrikamızın yakınındaki diğer fabrikalarla görüşmeye başladık. Endüstriyel simbiyoz ile iş birlikleri geliştireceğiz. Başkasının atığı bizim hammaddemiz olacak. Dolayısıyla projenin hem çevremize, hem de döngüsel ekonomiye katkı sağlamasını bekliyoruz. Planımız, gerekli izinler çıktıktan sonra 2024’te endüstriyel simbiyoz ile biometan üretmeye başlamak. Böylece tükettiğimiz doğal gazın yüzde 40’ını aşan kısmını bu yolla karşılayabileceğiz” dedi.

Türkiye’de regülasyonlara öncü oldu, Portekiz’de iyi örnek olarak uygulanıyor

PepsiCo’nun Biyometanizasyon Tesisi projesi birçok konuda ilk ve örnek oldu. 50 kişilik alanında uzman PepsiCo Türkiye ekibi, Almanya ve Portekiz’den gelen uzmanlarla iş birliği içinde çalıştı ve dünyanın en ileri teknolojilerini kullandı. Endüstri 4.0’a uygun olarak tasarlanan PepsiCo Manisa Fabrikası’nda, Biyometanizasyon Tesisi de buna uyumlu olacak şekilde tasarlandı. Otomasyon sistemi ile yönetilen tesiste her işlem tek bir merkezden teknolojik olarak yönetebiliyor. Proje aynı zamanda PepsiCo ekosistemi içerisinde de örnek oldu. Bugüne kadar yurt dışına pek çok iyi örnek ihraç eden PepsiCo Türkiye’nin bu projesi de Portekiz’deki PepsiCo tesisinde uygulanmaya başlanıyor. Projenin PepsiCo’nun dünyanın farklı ülkelerindeki birçok tesisinde de uygulanacağı öngörülüyor.

PepsiCo Manisa Fabrikası’nın elektriğinin yüzde 50’si güneş enerjisinden elde ediliyor

PepsiCo’nun diğer fabrikaları gibi Manisa Fabrikası da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Sıfır Atık Belgesi ile sertifikalandırılmış olarak sıfır atık faaliyet gösteriyor. Sürdürülebilirlik odaklı birçok yatırım yapılan PepsiCo Manisa Fabrikası’nda 2018’den bu yana enerji kullanımı yüzde 17, su kullanımı ise yüzde 40 azaltılmış durumda. PepsiCo’nun diğer fabrikalarında olduğu gibi Manisa’da da yüzde 100 yenilenebilir elektrik kullanılırken tüketimin yüzde 50’si kurulan güneş enerjisi panellerinden karşılanıyor.

Etiketler: / / / /

TÜİK: 2024’te tahıl üretiminde düşüş bekleniyor
TÜİK, üretim miktarının 2024’te tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde (yem bitkileri hariç) yüzde 2 azalacağı; sebzelerde yüzde 5,6, meyveler, içecek...
Rekabet Kurulu’ndan Google ve META’ya her gün ceza
Google ve META’nın cezaları ödeyip ihlale devam ettiğini tespit eden Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Ferhat Topkaya “Yaptırım anlayışını değiştirdik. Cezaların...
Trump önce paylaştı sonra sildi: ‘Diktatör olarak yöneteceğini ifade ediyor’
Eski ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyada seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı paylaşımı, gelen tepkilerin ardından sildi.
İngiltere’de Hong Kong ajanlığıyla suçlanan eski donanma mensubu, bir parkta ölü bulundu
Hong Kong istihbarat servisi için ajanlık yapmakla suçlanan eski İngiliz Kraliyet Donanması mensubu ve İçişleri Bakanlığı’nın göçmenlik bürosunda çalışan Matthew...
Ordudaki sorunları eleştirdikten sonra görevden alınan Rus Tümgeneral Popov, ‘dolandırıcılık’ suçlamasıyla tutuklandı
Rusya’nın Ukrayna’daki işgalinde yaşanan askeri aksaklıkları eleştiren ve geçen yıl Temmuz ayında görevden alınan Tümgeneral Ivan Popov, “geniş çaplı dolandırıcılık”...
ABD Senatosu, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne yönelik ‘yaptırım’ arayışında: Blinken’den destek sinyali
ABD Senatosu’nda konuşan Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Başsavcısı Karim Khan’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında tutuklama...
Japonya’dan Çin’e tepki: Barış ve ve istikrar vurgusu yaptı
Japonya hükümeti, Çin’in egemenlik ihtilafı içinde olduğu Tayvan’ın etrafında başlattığı duyurulan askeri tatbikat sonrası “Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın” önemini...
Türkiye ve AB, vize sorunu için hangi çözüm yollarını konuşuyor?
Türkiye ve AB, ikili ilişkilerin en kronik sorunlarından birine dönüşen Schengen vizesi konusunda görüşmeleri sürdürüyor. Bu konudaki son görüşme dün...
ABD’den Kenya açıklaması: ‘NATO üyesi olmayan ana müttefik’
ABD Başkanı Joe Biden, Kenya’yı, “NATO üyesi olmayan ana müttefik” olarak tanımaktan gurur duyduklarını ve bunun ABD-Afrika ilişkilerine yeni bir...
Vietnam’da apartmanda yangın: 14 ölü, 6 yaralı
Vietnam’ın başkenti Hanoi’deki bir apartmanda çıkan yangında en az 14 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.
İsrail, İspanya’nın Doğu Kudüs’teki konsolosluğunun Filistinlilere hizmet vermesini yasaklıyor
İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Filistin’i tanıma kararı alan İspanya’nın işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan konsolosluğunun Batı Şeria’daki Filistinlilere hizmet...
Ümit Milli Futbol Takımı’nın aday kadrosu belli oldu
Ümit Milli Futbol Takımı'nın İskoçya ile oynayacağı maçın aday kadrosu açıklandı.
Kamu emekçilerinden ‘kamuda tasarruf’ paketine tepki
"Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi"ne tepkiler devam ediyor. KESK İzmir şubeleri Konak'ta toplanarak basın açıkalması yaptı, “Tasarrufa emekçilerden değil, Saraylardan...
‘Knives Out 3’ün adı ve vizyon tarihi belli oldu…
"Knives Out" filminin devam filminin ismi "Wake Up Dead Man" olarak belirlendi. Filmin vizyon tarihi de yönetmen tarafından duyuruldu.
KODA’dan sezona muhteşem final
Türkiye’de bir ilçe belediyesi tarafından kurulan ilk kadrolu oda orkestrası olan Karşıyaka Oda Orkestrası (KODA), muhteşem bir konserle sezona veda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ